VIDEO: Pohled z výšky odhalil zvláštnost jezera Most, je dvoubarevné

  • 59
Na novém podkrušnohorském jezeře, které vzniká zatápěním uhelného lomu u Mostu, lze v těchto dnech pozorovat zvláštní úkaz. Vynikne ale jen ze vzduchu. Z výšky je totiž nejlépe vidět, že jezero je dvoubarevné.

"Podpovrchové vody vytékající z vnitřního výsypkového tělesa s sebou nesou mimo jiné prvky železa. Ty při styku se vzdušným kyslíkem vytvářejí železité sloučeniny, které mají vzhledem ke své jemnosti velmi dlouhou dobu usazování. Z tohoto důvodu vyvolávají hnědé, nebo při určitém úhlu osvitu i načervenalé zabarvení," vysvětluje Petr Lenc, ředitel Palivového kombinátu Ústí, který má rekultivaci na starost.

Železitou vodu zadržuje dočasná hráz vybudovaná v předcházejících etapách, aby zadržela srážkové vody a zajistila tím optimální vlhkost minerálního těsnění dna, než bude jezero úplně napuštěné.

"V průběhu roku 2014 bude pokračovat řízené napouštění vodního díla, v rámci kterého dojde k postupnému úplnému zatopení této vodní hráze. Pak dojde k účinnějšímu proudění vod ve vodním díle a zbarvení postupné vymizí," poznamenal Lenc.

Přítomnost železa podle něj kvalitu vody v jezeře neohrožuje. "Výsledky monitoringu vodního díla prokazují udržení všech závazných kvalitativních parametrů. Látky negativně ovlivňující kvalitu vody nebyly ve vodním díle zjištěny," dodal Lenc.

Budování vodního díla s názvem jezero Most je součástí rekultivačních prací při zahlazování následků hornické činnosti ve zbytkové jámě bývalého povrchového lomu Most - Ležáky. Napouštění jezera začalo v říjnu 2008 přivaděčem z Nechranické přehrady. Už v té době mělo jezero díky srážkám a vyvěrání vod ze svahů lomu hloubku přes 21 metrů, dnes činí maximální hloubka 75 metrů.