Inspektoři žádají lidi, kteří dostanou pozvánku, nebo jsou osloveni telefonicky, aby termín předváděcí akce oznámili České obchodní inspekci. | foto: Aerofilms

Firmy, které pořádají předváděčky, zkouší na západě Čech nové finty

  • 42
Někteří pořadatelé předváděcích akcí na západě Čech se snaží obelhávat obchodní inspekci. Podle zákona musejí každou akci předem ohlásit, jenže někteří inspektorům záměrně udávají chybná data a nebo tvrdí, že na akci nic neprodávají. Proti nepoctivosti by nyní měli pomáhat i občané.

Pořadatelé předváděček, kteří už si vysloužili přezdívku "šmejdi", lákají na své akce pozvánkou vhozenou do schránky, nebo i telefonicky.

Kam hlásit předváděcí akce

ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj sídlí na adrese: Houškova 661/33, 308 57 Plzeň. Lidé také mohou psát na email: inspektorat_plzen_sekretariat@coi.cz a nebo telefonovat na číslo 377 323 596.

Česká obchodní inspekce nyní žádá občany, aby pomohli akce monitorovat a kontrolory na ně upozornili. Mnohé firmy totiž předváděcí akce nehlásí. 

"Dosud jsme dostali řádově desítky oznámení, ale vše je jen od dvou nebo tří firem. Akcí je v regionu ale mnohem víc, některé firmy to zřejmě vůbec nehlásí. Bez pomoci lidí, kteří jsou na ně pozvaní, se o nich nedozvíme," řekl ředitel inspektorátu ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč.

Pokud inspektoři objeví neohlášenou akci, prodejci hrozí až pětimilionová pokuta. I ti, kteří předváděčky ohlásí, ale zkoušejí různé fígle. Příklad z Rokycanska. Na inspekci volali lidé z obce, jestli vědí o akci, která u nich právě je.

"My jsme ji nahlášenou měli, ale až na další den. To samé se nám pak stalo v Karlových Varech. Byla nahlášena na středu, ale uskutečnila se už v úterý. Dozvěděli jsme se o ní. Přijeli jsme těsně před začátkem a najednou byla akce zrušena. Přitom lidé u vchodu už čekali. Také jsme zažili ujišťování prezentátora, že nic neprodávají, že jde jen o předvádění výrobků. Svědci ale potvrdili, že si lidi brali stranou a tam jim zboží skutečně prodávali," popsal Řezáč zjištění z prvních týdnů.

Firmy nabízející zboží v sálech při předváděčkách zkusili i další vychytávku. Na pondělí třeba ohlásí, že jsou v Plzni, v úterý v Přešticích a ve středu v Klatovech. Jenže inspektoři zjistili, že předváděcí akce dělají ve všech třech místech současně po všechny tři dny.

Když se kontroloři dostanou na předváděcí akci, prodejci si nedovolí být vůči komukoli neurvalí. Většinou inspektoři neodhalí porušování zákona,

V minulosti ale nebyly výjimkou případy, kdy prodejci dokonce fyzicky napadli důchodce, když si nechtěli nic kupovat.

Jeden z posledních případů v regionu se odehrál loni v září v Přešticích. Dvaaosmdesátiletá žena řekla policistům, že byla na akci napadena i fyzicky a prodejci od ní vylákali deset tisíc korun. "Žena utrpěla zranění na rukou, kde měla modřiny," potvrdil tehdy policejní mluvčí Jan Koželuh.

Trestní oznámení podal také osmasedmdesátiletý senior s tím, že byl podvodným způsobem donucen, aby podepsal smlouvu, v níž se zavazuje ke koupi vysavače za 30 tisíc kroun (více o případech čtěte zde).

Až k soudu dospěl čtyři roky starý případ z Plzně, kdy prodejce na předváděčce v domě kultury vážně poranil jednoho z invalidních důchodců, kteří se nechali na akci nalákat.

Senior nejdříve podepsal smlouvu na vysavač za desítky tisíc korun, ale když chtěl vzápětí smlouvu zrušit, David S. do něj strčil a muž se při nekontrolovaném pádu vážně zranil.

Praktiky prodejců při předváděcích akcích sledoval filmový dokument Šmejdi:

10. dubna 2013