Hokejisté San Jose slaví gól proti Edmontonu. V klubku stojí Brent Burns (88),...

Hokejisté San Jose slaví gól proti Edmontonu. V klubku stojí Brent Burns (88), Patrick Marleau (12), Joe Pavelski (8) a Joe Thornton (19). | foto: AP

Havlát gólem přispěl k výhře, čtveřice Čechů si připsala po asistenci

• 19
V úterý se základní část hokejové NHL posunula do finiše o dalších deset zápasů a Češi se prosadili v rovné polovině. Zlepšenou formu opět potvrdil zkušený Martin Havlát, jenž gólem přispěl k výhře San Jose 5:2 na ledě Edmontonu. Po jedné asistenci si pak připsali obránce Roman Polák a útočníci Jiří Tlustý, Martin Hanzal, Tomáš Fleischmann.

Hokejisté San Jose zavítali na led Edmontonu s odhodláním odčinit své předchozí zaváhání proti stejnému soupeři, když 29. ledna padli 0:3. Hlavní hvězdou byl tehdy gólman Oilers Ben Scrivens, jenž vytvořil rekord NHL vychytaným čistým kontem s úctyhodným počtem 59 zákroků.

1. Jaromír Jágr (NJD), 72z. - 60b. (23+37)
2. David Krejčí (BOS), 72z. - 60b. (16+44)
3. Jakub Voráček (PHI), 71z. - 53b. (20+33)
4. Ondřej Palát (TBL), 72z. - 51b. (19+32)
5. Patrik Eliáš (NJD), 57z. - 49b. (17+32)
6. Radim Vrbata (PHX), 71z. - 48b. (20+28)
7. Jiří Hudler (CGY), 65z. - 46b. (15+31)
8. T. Plekanec (MTL), 74z. - 39b. (18+21)
9. Martin Hanzal (PHX), 59z. - 39b. (15+24)
10.M. Židlický (NJD), 71z. - 37b. (10+27)

V úterý se do branky kanadského klubu opět postavil Scrivens, další nekonečnou sérii zákroků však tentokrát nepředvedl. Pozici hvězdy utkání si totiž přivlastnil útočník Sharks Joe Pavelski, autor tří gólů a jedné asistence.

V letošní sezoně se americký reprezentační útočník radoval z hattricku už potřetí a s celkovým součtem 37 branek je společně s Corey Perrym z Anaheimu na druhé pozici střelecké hitparády NHL za suverénním lídrem Alexem Ovečkinem z Washingtonu s 48 zásahy na kontě.

Vítězství San Jose v poměru 5:2 jednou trefou podpořil i český útočník Martin Havlát. Ve 40. minutě prudkou střelou švihem z levého kruhu upravoval průběžný stav na 3:1 pro hosty. Byla to jeho devátá branka sezony, přičemž již v mini součtu pátá za kalendářní měsíc březen. Havlát, jemuž se letos opět nevyhnuly zdravotní potíže, tak před blížícím se play-off potvrzuje nárůst formy.

Výhra v Torontu vynesla St. Louis do čela NHL

Vítězství San Jose v Edmontonu řadí Sharks se ziskem 103 bodů do hry o Prezidentovu trofej pro nejlepší tým základní části NHL. Aktuálně na nejvyšší pozici figurují s jednobodovým náskokem na lídra Východní konference z Bostonu (104 bodů) hokejisté St. Louis se součtem 105 bodů, který jim naposledy vylepšil triumf 5:3 na ledě Toronta.

Jednou asistencí se na tom podílel i český obránce Roman Polák, jenž přispěl k úvodní trefě Blues v 16. minutě z hole T. J. Oshieho.

Největší oporou hostí v ofenzivě byl kapitán David Backes, jenž nastřílel hattrick. Pozadu nezůstal ani švédský reprezentant Alexander Steen s bilancí (1+2).

St. Louis, za které kromě zmiňovaného Poláka nastoupil ještě útočník Vladimír Sobotka, kanadský celek přestřílelo výrazně 49:25. Maple Leafs přišli o formu v nejnevhodnější fázi sezony. Padli totiž již pošesté v řadě a vypadli z postupové osmičky Východní konference.

Oslabený Phoenix dobyl led Pittsburghu

Favorizovaní hokejisté Pittsburghu před blížícím se play-off výsledky rozhodně neoslňují. Z posledních sedmi partií odcházeli pětkrát poraženi z toho již dvakrát v řadě. Naposledy byli nad jejich síly hostující hráči Phoenixu, přestože absolvovali druhý zápas ve dvou dnech.

V pondělí o play-off válčící Coyotes prohráli po boji 3:4 v prodloužení na ledě Rangers a kromě porážky je mrzelo také zranění brankářské jedničky Mika Smitha. Proti Pittsburghu se tak mezi tři tyče postavil Thomas Greiss a 23 zákroky přispěl k vítězství 3:2.

Penguins, hrající pro změnu bez zraněného Jevgenije Malkina, jej dokázali překonat pouze v zahajovací třetině, po níž oba celky odcházely do kabin za stavu 2:2. U první branky Phoenixu z hole Davida Mosse si přihrávku připsal i český centr Martin Hanzal. Rozhodující akci střetnutí předvedl v 34. minutě hostující forvard Mikkel Boedker.

Los Angeles uspělo v přestřelce s Washingtonem

Už čtvrtou výhru v řadě si připsali hokejisté Los Angeles poté, co v úterý uspěli 5:4 po samostatných nájezdech na ledě Washingtonu. Domácí nejprve v zahajovací třetině poslal do trháku dvěma využitými přesilovkami nejlepší střelec soutěže (48 gólů) Alex Ovečkin.

Po čtyřiceti minutách hry byl pak stav 3:1 pro Capitals. Kings nastoupili až ve třetí třetině, kdy zaveleli k obratu Dwight King, Marián Gáborík a kapitán Dustin Brown. Washington se udržel ve hře až díky vyrovnání na 4:4 v podání mladíka Jevgenije Kuzněcova z času 59:18. Třetí bod večera si díky asistenci připsal aktivní Ovečkin.

O vítězi nakonec rozhodovaly až nájezdy, ve kterých měli navrch hosté. Brankáře Jaroslava Haláka překonali jak Anže Kopitar, tak Jeff Carter. Proti Jonathanu Quickovi naopak neuspěli Kuzněcov a Eric Fehr.

Toronto - St. Louis 3:5 (1:2, 0:2, 2:1)
12. Lupul, 45. Gunnarsson, 56. Van Riemsdyk - 20., 28. a 59. Backes, 16. Oshie (Polák), 38. Steen. Střely na branku: 25:49. Diváci: 19 505.

Pittsburgh - Phoenix 2:3 (2:2, 0:1, 0:0)
12. J. Jokinen, 20. Pyatt - 10. Moss (Hanzal), 15. Vermette, 34. Boedker. Střely na branku: 25:29. Diváci: 18 632.

Washington - Los Angeles 4:5 po sam. nájezdech (2:0, 1:1, 1:3 - 0:0)
3. a 8. Ovečkin, 38. Penner, 60. Kuzněcov - 23. M. Richards, 41. King, 49. Gáborík, 53. Brown, rozh. nájezd Kopitar. Střely na branku: 27:36. Diváci: 18 506.

Carolina - NY Islanders 4:5 (2:4, 2:1, 0:0)
13. Skinner, 16. Loktionov (Tlustý), 23. Sjomin, 38. Gerbe - 4. a 7. McDonald, 11. a 37. Martin, 6. Clutterbuck. Střely na branku: 28:32. Diváci: 15 176.

Edmonton - San Jose 2:5 (1:0, 0:3, 1:2)
5. Perron, 55. Hall - 27., 42. a 54. Pavelski, 30. Marleau, 40. Havlát. Střely na branku: 30:34. Diváci: 16 839.

Florida - Ottawa 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 2:2, 0:0 - 0:0)
38. Bergenheim, 38. Trocheck (Fleischmann), rozh. nájezd Pirri - 32. Stone, 37. MacArthur. Střely na branku: 41:39. Diváci: 13 435.

Columbus - Detroit 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)
2. a 60. Johansen, 13. Dubinsky, 47. Atkinson - 15. a 31. Nyquist. Střely na branku: 28:33. Diváci: 15 103.

Chicago - Dallas 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
20. Shaw, 25. Versteeg, 35. Keith, 60. Hossa - 31. a 55. Garbutt. Střely na branku: 42:27. Diváci: 21 493.

Nashville - Colorado 4:5 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 1:2 - 0:0)
4. a 10. Josi, 35. a 56. Cullen - 20., 29. a rozh. nájezd Landeskog, 53. McLeod, 57. Holden. Střely na branku: 33:28. Diváci: 16 438.

Montreal - Buffalo 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
51. Pacioretty, 57. Briere. Střely na branku: 35:24. Diváci: 21 273.