Pátrání po zbytcích zmizelého malajsijského letadla na odlehlém jihu Indického...

Pátrání po zbytcích zmizelého malajsijského letadla na odlehlém jihu Indického oceánu se díky uklidnění počasí naplno obnovilo (26. března) | foto: Reuters

Boeing hledají na území o velikosti Aljašky, satelit našel stovku trosek

  • 273
Pátrání po zbytcích zmizelého malajsijského letadla na odlehlém jihu Indického oceánu se díky uklidnění počasí naplno obnovilo. Do oblasti velké jako Aljaška se vypravilo 12 letadel a dvě lodi. Odpoledne tamního času vyšetřovatelé informovali, že na základě satelitních snímků objevili 122 plovoucích objektů, které by mohly pocházet ze zříceného letu MH370.

Podle informací serveru BBC jsou některé trosky velké až 23 metrů. "Je to další vodítko, které nám pomůže nasměrovat pátrací operace," uvedl malajsijský ministr dopravy Hišamudín Husejn.

Některé z objektů mají s velkou pravděpodobností světlou barvu a jsou z pevného materiálu. Rozprostřeny jsou na ploše 400 kilometrů čtverečních ve vzdálenosti asi 2 560 kilometrů západně od australského přístavu Perth. Prohledávaná zóna na jihu Indického oceánu byla rozdělena na východní a západní sekci, řekl ve středu ministr Husejn.

Satelitní snímky byly pořízeny v neděli a v úterý byly informace předány australskému středisku, které pátrací akce koordinuje.

Jak hledali letadlo duchů

Letoun Boeing 777 se ztratil ze sekundárních radarů, zřejmě někdo vypnul transpondér. Britská společnost Inmarsat však ze servisní komunikace (pravidelných "ping" signálů) dopočítala pravděpodobnou polohu díky relativní rychlosti mezi satelitem a letadlem a Dopplerovu efektu. Více o metodě hledání a časové souslednosti zde.

Malajsie zmenšila oblast pátrání po pohřešovaném boeingu na území o rozloze 1,6 milionu kilometrů čtverečních, což je 20 procent dříve prohledávané oblasti. Malajsijský premiér Najib Abdul Razak na pondělní mimořádné tiskové konferenci oznámil, že letadlo se podle dostupných údajů zřítilo na jihu Indického oceánu a že neštěstí nikdo nepřežil.

"Vrháme do tohoto pátrání vše, co máme," řekl australský premiér Tony Abbott v australské televizi. "Je to zřejmě to nejnepřístupnější místo, jaké si lze představit. Je to tisíce kilometrů odevšud, nicméně my jsme nejblíže . . . Uděláme, co bude v naší moci, abychom tuto záhadu rozluštili," řekl.

Australský úřad pro námořní bezpečnost (AMSA), který pro Malajsii koordinuje pátrání, uvedl, že dnešní pátrání se bude zaměřovat na oblast velkou 80 000 čtverečních kilometrů, což odpovídá rozloze České republiky.

Prohledávána oblast se nachází zhruba 2 500 kilometrů jihozápadně od západoaustralského přístavu Perth. "Nehledáme jehlu v kupce sena - stále se ještě pokoušíme určit, kde je ta kupka," řekl podle agentury AP náměstek australského ministra obrany Mark Binskin v Perthu.

Příbuzní protestují

Letadlo linky MH370 se ztratilo z radarů v noci na 8. března během cesty z Kuala Lumpuru do Pekingu. Vyšetřovatelé již dříve vyjádřili podezření, že letadlo někdo záměrně odklonil tisíce kilometrů od plánované trasy. Spekuluje se o únosu či sabotáži, nicméně vyloučeny nejsou ani technické problémy.

Čínští příbuzní pasažérů odmítli informacím Malajsie uvěřit a v úterý protestovali před malajsijskou ambasádou v Pekingu. Čínský náměstek ministerstva zahraničí Sie Chang-šeng vyzval Malajsii, aby předala Pekingu příslušnou satelitní analýzu, na jejímž základě se dospělo k závěru o tragickém konci letadla.

Pátrací týmy v minulých dnech spatřily z letadel v Indickém oceánu množství předmětů, které by mohly být troskami stroje. Prohledávání oceánu ale v úterý komplikoval prudký vítr, silný déšť a špatná viditelnost, což znemožnilo bezpečný provoz letadel hledajících trosky.

Příbuzní pasažérů chtějí prošetřit konstrukční vady letounu

Problémy může mít kvůli zmizení letounu i firma Boeing a malajsijská letecká společnost, která údajně zřícený letoun provozovala. Podle agentury Reuters totiž podali příbuzní pasažérů havarovaného malajsijského letadla u právní firmy návrh na vyšetření, zda neštěstí nemohla způsobit konstrukční chyba stroje.

Návrh, v němž se žádá, aby v tomto směru byl vyšetřen výrobce Boeing Co. a společnost Malaysia Airlines, byl podán u obvodního soudu v Illinois, oznámila chicagská právní firma Ribbeck. Společnosti Boeing ani Malaysia Airlines hrozbu soudního stíhání zatím nekomentovaly.

Podle firmy Ribbeck je žádost podkladem pro mnohamilionové soudní řízení, jež příbuzní chtějí zahájit proti provozovateli stroje a jeho výrobci. "Domníváme se, že oba obviněné subjekty jsou odpovědné za tragédii letu MH 370," sdělila Monica Kellyová z právní firmy Ribbeck.

Návrh byl podán jménem Januariho Siregara z Illinois, jehož syn byl jedním z pasažérů letu. Kellyová sdělila, že v příštích dnech bude seznam potenciálních obviněných rozšířen na výrobce jednotlivých součástí letadla. Firma Ribbeck žádá, aby do pátrání po vraku a tělech byly zapojeni i američtí vědci.

Ribbeck zastupuje také cestující boeingu korejské společnosti Asiana Airlines, který loni v červenci spadl na letišti v San Francisku při přistávání. Z 307 cestujících přišli tři o život. Právníci v Ribbeck žádají firmu Boeing, aby poskytla jména subdodavatelů, kteří vyrábějí komponenty letadla včetně elektrických rozvodů, baterií a protipožárního zabezpečení.

Podívejte se na reportáž z pátrání po ztraceném letu MH370:

22. března 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue