U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení se šesti lidmi, kteří jsou...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení se šesti lidmi, kteří jsou obžalovaní, že padělali a prodávali obrazy. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Místo krav jsem malovala koně, řekla žena obžalovaná z padělání obrazů

  • 5
Obžalovaná Lenka Sýkorová z Plzeňska se nepovažuje za extra malířku. Přesto se našli sběratelé, kteří zvažovali, že za její obrazy zaplatí miliony. Žena totiž podle žalobkyně pracovala pro obchodníky, kteří prodávali padělané obrazy světových autorů. Šestice obžalovaných teď stojí před soudem.

Podle spisu napodobovala Lenka Sýkorová techniku světových umělců především z 20. a 30. let minulého století, jakými byli Marc Chagall nebo Pierre Bonnard. Obrazy pak dodatečně signoval další obžalovaný - znalec umění Pavel Kovářík.

Podle obžaloby pak obrazy vydávali za nově objevená díla světových autorů, jež byla v soukromých sbírkách a nabízeli je k prodeji.

Kauza padělaných obrazů

Kromě Sýkorové a Kováříka jsou v případu obžalovaní také Miloslav Jadrný, Miroslav Simon, Petr Sýkora a bývalý policista Jiří Kreuzer. Právě on spolu s Kováříkem údajně "šéfoval" celé skupině. Podle spisu začali s padělky kšeftovat v roce 2005 a využívali i překupníky. Hned v prvním případě zájemce koupil třicet obrazů za čtyři miliony korun. Prodejci mu přitom tvrdili, že díla může prodat za více než 35,8 milionu korun. Poškozených je ale více než deset. U soudu také zaznělo, že patinu získávaly padělané obrazy v udírně (více o tom čtěte zde).

Lucie Sýkorová před soudem nevypovídá. Při výsleších na policii ale odmítala, že malovala napodobeniny mistrovských obrazů. Připustila ale, že pro Kováříka opravovala staré obrazy. A když si Kovářík objednal, aby mu namalovala nějaký obraz, pokaždé prý nebyl s jejím výtvorem spokojený.

"Nejsem žádný extra malíř, sama jsem o tom pochybovala. Kovařík mi třeba vytýkal, že na některých obrazech mají osoby dlouhé ruce nebo nohy," vysvětlovala malířka při jednom z policejních výslechů.

V průběhu roku 2010 policisté při odposleších nahráli mnoho telefonních hovorů mezi Pavlem Kováříkem a Lenkou Sýkorovou.

"Tady se snaž, ať to opravdu vypadá jako O, vždyť víš," říkal Kovářík podle odposlechů do telefonu Sýkorové. Když to měla žena později vysvětlit policistům, říkala, že si už nepamatuje, co to od ní tehdy chtěl okopírovat.

Kovářík si u Sýkorové objednával obrazy, jež měla malovat podle jiných obrázků nebo fotografií. "Třeba jeho přáním bylo, aby na obraze místo krav byly koně. Malovala jsem i podle předloh, to jsme se ve škole učili. Když se ale Kováříkovi něco nelíbilo, třeba mě nechal obraz dvakrát přemalovat. Co se dál dělo s namalovanými obrazy jsem nevěděla," uváděla žena na policii.

A jaký byl osud obrazů, jež Sýkorová nepodepsala a předávala Kováříkovi? Ten některé z nich skutečně signoval.

"Známý z Německa si nechával u nás malovat obrazy. Přesvědčil mě, že v Hamburku je firma, která půjčuje obrazy jen jako dekoraci. Když se tady namaluje obraz a zezadu na plátně nebo kartonu bude, že je to kopie a jen k dekoraci, není to v Německu trestné," hájil se před soudem Kovářík

Sýkorovou policisté zatkli a obvinili v září 2010. O půl roku později přišla kvůli trestnímu stíhání dokonce o svou velkou autorskou výstavu v Plzni.

Studijní a vědecká knihovna uspořádala výstavu jejích děl v Evropském domě. Už tři dny po slavnostní vernisáži ale skončila. Vedení knihovny tehdy nemělo nejmenší tušení, z čeho je umělkyně obviněná.

"Vedení knihovny dnes jednalo s autorkou výstavy, která ujistila organizátory, že se nedopustila trestné činnosti, která je jí podsouvána. Nicméně vyhoví žádosti pořadatelů a výstavu ukončí," řekla tehdy pro iDNES.cz Jindra Hrádková z vedení univerzity.

Lenka Sýkorová absolvovala na Pedagogické fakultě na Západočeské univerzity obor Výtvarná kultura. Věnuje se především grafice a malbě. Své grafické listy nabízí zájemcům o umění za částky od několika set do několika tisíc korun.

Obžalovaní z padělání obrazů u soudu v Plzni (19.3. 2014)

19. března 2014