Expremiér Petr Nečas odpovídá novinářům po výslechu na policii v Praze v kauze jeho nynější manželky Jany Nečasové (dříve Nagyové). (14. listopadu 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

ODS podá ústavní stížnost na stíhání expremiéra Nečase, vadí jí Ištvan

  • 466
Občanští demokraté podají ústavní stížnost kvůli stíhání bývalého premiéra Petra Nečase. Sehnali pro to 27 podpisů, potřebovali alespoň o dva méně. K 15 poslancům ODS se přidalo i 12 poslanců TOP 09. Nelíbí se jim, že Nečasovi bylo odepřeno právo na takzvaného zákonného soudce.

Policie stíhá Nečase kvůli tomu, že ho podezřívá ze snahy uplatit tři bývalé poslance ODS. Expremiérovi teoreticky hrozí až 6 let vězení.

"Nezastírám, že původním námětem byla účelová změna vyhlášky, která souvisí s trestním stíháním Petra Nečase a s možností Vrchního státního zastupitelství v Olomouci si to ponechat ve své kompetenci," řekl k ústavní stížnosti její iniciátor Marek Benda, který je členem sněmovního ústavně-právního výboru. Nečas je podle něj o iniciativě poslanců informován

Jak Benda řekl, každý by měl mít nárok na zákonného soudce v místě bydliště i v přípravném řízení. "Jde o to, aby ÚS zaujal nějaké stanovisko k tomu, že zásada zákonného soudce, kdy každý z nás má svého zákonného soudce podle místa bydliště, je obcházena tím, že kroky v přípravném řízení činí státní zastupitelství na druhém konci republiky," dodal Benda.

Naráží tím na fakt, že případ korupce Petra Nečase vyšetřuje olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan. "Pánové Ištvanové a spol. nemají v rukou nic, kromě svých domněnek," dodal Benda.

Nečas byl loni v listopadu u výslechu:

14. listopadu 2013

S podpisy vypomohli kolegové z TOP 09

K podání ústavní stížnosti je zapotřebí podpisů 25 zákonodárců. ODS má ve Sněmovně jen 15 poslanců. Pod žádost se nakonec podepsalo také 12 poslanců z TOP 09. "Oslovoval jsem poslance TOP 09. Věděl jsem, že potřebujeme 25 podpisů, a k tomu nám podpisy jediných těchto opozičních stran ve Sněmovně stačí," doplnil Benda. Okamurův Úsvit ani KSČM tedy za skutečnou opozici nepovažuje.

Podle žalobce bývalí poslanci Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa přijali úplatek v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování daňového balíčku. Trafiky ve státních společnostech jim údajně nabízel tehdejší premiér Nečas.

Nejvyšší soud později rozhodl, že poslanci jsou chráněni imunitou až do chvíle, než se vzdali mandátu, tudíž je jejich stíhání prakticky vyloučené. Každý z nich žádá stát přibližně o čtyřmilionové odškodnění za vazbu, ve které strávili měsíc. U Nečase Nejvyšší soud naopak řekl, že z pravomoci policie a žalobců vyňat není, jeho stíhání tak možné je.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video