Jakub Voráček z Philadelphie má důvod k úsměvu - právě vstřelil branku do sítě Los Angeles. S gratulací přijíždí Claude Giroux . | foto: Reuters

Palát asistoval u dvou branek, Voráček dal jubilejní 20. gól sezony

• 20
Z šestice pondělních zápasů hokejové NHL byli Češi nejvíce vidět v souboji Tampy Bay s Ottawou. Za domácí Lightning se dvěma asistencemi podílel na vyrovnání z 1:3 na 3:3 talentovaný mladík Ondřej Palát. V dresu Senators, kteří nakonec zvítězili po nájezdech, se zapsal do statistik pro změnu Milan Michálek (0+1). Jednu přihrávku si připsal i jeho starší bratr z obrany Phoenixu Zbyněk Michálek a jubilejní 20. trefu sezony oslavil produktivní Jakub Voráček z Philadelphie.

Palát, jenž v pátek oslaví své třiadvacáté narozeniny, díky dvěma asistencím proti Ottawě bodoval za Tampu Bay potřetí v řadě a celkově poosmé z posledních devíti startů.

1. Jaromír Jágr (NJD), 72z. - 60b. (23+37)
2. David Krejčí (BOS), 72z. - 60b. (16+44)
3. Jakub Voráček (PHI), 71z. - 53b. (20+33)
4. Ondřej Palát (TBL), 72z. - 51b. (19+32)
5. Patrik Eliáš (NJD), 57z. - 49b. (17+32)
6. Radim Vrbata (PHX), 70z. - 48b. (20+28)
7. Jiří Hudler (CGY), 65z. - 46b. (15+31)
8. T. Plekanec (MTL), 73z. - 39b. (18+21)
9. Martin Hanzal (PHX), 59z. - 39b. (15+24)
10.M. Židlický (NJD), 71z. - 37b. (10+27)

V produktivitě nováčků letošní sezony NHL se tak na druhé příčce stále výrazně přibližuje vedoucímu Nathanu MacKinnonovi z Colorada. Rodák z Frýdku-Místku má deset duelů před koncem základní části soutěže na kontě 51 bodů (19+32), přičemž vedoucí Kanaďan hájící barvy Avalanche má náskok jen tří zápisů - 54 bodů (23+31).

Tampa Bay po sérii pěti výher v řadě o víkendu prohrála 3:4 po prodloužení s Pittsburghem. Další představení pro Lightning dopadlo stejně. Jediným rozdílem bylo, že Ottawě podlehli 3:4 až po samostatných nájezdech. Mnoho ovšem nechybělo a domácí odcházeli poraženi už po řádné hrací době.

Senators totiž i díky asistenci Milana Michálka vedli už 3:1. Tampa se vrátila do hry až góly z 34. a 46. minuty. U obou přesilovkových akcí nechyběl zmiňovaný Palát, jenž nejprve asistoval u zásahu beka Victora Hedmana a vyrovnání na 3:3 obstaral kapitán Steven Stamkos. Následné samostatné nájezdy ale rozhodl pro změnu ottawský lídr Jason Spezza, který slavil gól i v řádné hrací době.

Voráček podruhé v kariéře dosáhl 20. gólu sezony

Jako teprve třetí Čech v letošní sezoně se radoval z jubilejní 20. branky ročníku útočník Jakub Voráček z Philadelphie, jenž tak navázal na Jaromíra Jágra z New Jersey a Radima Vrbatu z Phoenixu. 24letý pravý křídelní forvard, který na danou střeleckou metu dosáhl podruhé v rámci svých šesti sezon v NHL, v pondělí potvrdil formu. Bodoval totiž potřetí za sebou a z dlouhodobějšího hlediska poosmé za posledních deset startů.

Philadelphia po trefách svých bývalých hráčů Jeffa Cartera a Justina Williamse z prostřední třetiny prohrávala s Los Angeles už o dva góly.

Díky Mattu Readovi a právě Voráčkovi, jenž se prosadil změnou směru nahození Scotta Hartnella, se však v úvodu třetí dvacetiminutovky vrátila do hry vyrovnáním na 2:2. Rozhodující akci střetnutí si ale schoval na 51. minutu Dwight King, jenž tak rozhodl o vítězství Kings 3:2.

"Prvních čtyřicet minut jsme nehráli dobře. V poslední třetině se to už zlepšilo, ale proti týmu jako je LA to nemůže stačit," hodnotil porážku zklamaný Voráček.

Phoenix dvakrát ztratil vedení a přišel o Smitha

Smolný zápas v pondělí odehráli o play-off bojující hokejisté Phoenixu. Tým okupující poslední postupovou osmou příčku Západní konference zavítal na led slavné Madison Square Garden a postupně si dvakrát vypracoval vedení 2:0 a 3:2. Jednou přihrávkou se na tom podílel i český reprezentační obránce Zbyněk Michálek.

Domácí Rangers však pokaždé dokázali trhák soupeře umazat. Pomohlo jim k tomu i zranění brankářské jedničky Coyotes Mika Smitha. Kanadský reprezentant po kolizi se soupeřem v brankovišti odstoupil ve třetí třetině a střídající Thomas Greiss nezabránil vyrovnání na 3:3 a ani rozhodující trefě newyorského obránce Ryana McDonagha ze druhé minuty prodloužení.

NY Rangers - Phoenix 4:3 v prodl. (0:2, 2:1, 1:0 - 1:0)
27. B. Richards, 31. Brassard, 57. Girardi, 62. McDonagh - 5. Ekman-Larsson, 9. Halpern, 37. Chipchura (Z. Michálek). Střely na branku: 36:21. Diváci: 18.006.

Philadelphia - Los Angeles 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)
41. Read, 49. Voráček - 22. J. Carter, 38. Williams, 51. King. Střely na branku: 32:41. Diváci: 19.876.

Boston - Montreal 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
55. Bergeron - 7. Jemelin, rozhodující sam. nájezd Galchenyuk. Střely na branku: 29:22. Diváci: 17.565.

Tampa Bay - Ottawa 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 1:0 - 0:0)
6. Kučerov, 34. Hedman (Palát), 46. Stamkos (Palát) - 29. a rozhodující sam. nájezd Spezza (na první M. Michálek), 4. Karlsson, 29. Turris. Střely na branku: 38:32. Diváci: 18.486.

Dallas - Winnipeg 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky
: 6. Whitney, 37. Seguin - 58. Little. Střely na branku: 27:33. Diváci: 15.967.

Calgary - San Jose 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
38. Colborne, rozhodující sam. nájezd Cammalleri - 19. Sheppard. Střely na branku: 27:34. Diváci: 19.289.