Rusové vojensky ovládli Krym, zmocnili se i jediné ukrajinské ponorky

  • 1104
Rusko převzalo vojenskou kontrolu nad Krymem. Ruští vojáci obsadili leteckou základnu Belbek a zmocnili se i jediné ukrajinské ponorky Záporoží. Ruský ministr obrany Šojgu nařídil umožnit volný odchod všem ukrajinským vojákům, kteří nechtějí přejít na stranu Ruska.

Ponorku Záporoží, která kotvila v zátoce Streleckaja, údajně obklíčily lodě ruské černomořské flotily a pak s pomocí zábleskových granátů donutily posádku, aby se vzdala.

Podle ruského portálu flot.com souhlasilo 78 mužů ukrajinské posádky s tím, že se přidají k ruskému loďstvu. Na ponorce už vlaje bílá vlajka s modrým křížem, symbol ruského námořnictva.

U-01 Záporoží

Ukrajina spustila dieselovou ponorku Záporoží na moře teprve před dvěma lety, po dlouhých dvaceti letech oprav.

Plavidlo postavili v roce 1970 v docích tehdejšího sovětského Leningradu, původně byla součástí sovětskégo námořnictva pod označením B-435.

Rok před rozpadem SSSR byla převedena do černomořské flotily a v roce 1997 se  ve stavu boje neschopném ocitla ve výzbroji Ukrajiny.

Podle agentury RIA Novosti se však uniformu rozhodla vyměnit pouze polovina mužů. Mezi těmi, kteří přestup do ruské armády odmítli, měl být i kapitán ponorky. Agentuře to řekl důstojník ruské Černomořské flotily Anatolij Varočkin.

"Polovina posádky ponorky je připravena sloužit Rusku a plnit jeho pokyny. Své plavidlo dobře znají a budou nadále zajišťovat jeho provoz," dodal Varočkin s tím, že Záporoží je i přes dvě desítky let trvající opravu v bídném technickém stavu.

Už v minulých dnech blokovala ruská armáda v krymských přístavech několik desítek bojových lodí a podpůrných plavidel ukrajinské flotily, část z nich už obsadila.

Napjatá situace byla v pátek zejména v Donuzlavském zálivu na západním pobřeží Krymu, v jehož mělkém ústí ruské jednotky potopily vraky ukrajinských lodí a bránily Ukrajincům v evakuaci. Ruský web newsru.com odpoledne informoval, že Rusové tam obsadili i poslední loď, na které ještě vlála ukrajinská vlajka - korvetu Vinnica.

Šéf ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov pak v této souvislosti ukrajinským vojákům na Krymu vzkázal, že mají povinnost bránit svou výzbroj, bojové lodě a vojenské objekty před útoky ozbrojenců.

Rusové obklíčili Belbek

Jedněmi z těch, kteří se odmítali vzdát, byli vojáci z letecké základny Belbek. Tu v sobotu po poledni obklíčili ruští vojáci a vyzvali ukrajinskou posádku, aby se vzdala.

Po hodinách obléhání na pozemek základny proniklo ruské obrněné vozidlo. Podle svědků byly ze základny slyšet výstřely a jeden voják utrpěl zranění. Neozbrojení ukrajinští vojáci se nicméně podle agentury Reuters postavili před ruské jednotky do řady a obrátili se k nim zády.

Velitel základny Julij Mamčur údajně nařídil mužům nestřílet a poté, co zazněla ukrajinská hymna, vystoupil s emotivním projevem k posádce.

Mamčur rovněž potvrdil, že nejméně jeden ukrajinský voják utrpěl zranění a že jeho samého Rusové převezli na neznámé místo k rozhovorům. Ukrajinští vojáci podle něj dávají zbraně do skladiště a chystají se je předat.

Agentura AFP informovala, že "proruské síly" dnes také zaútočily na ukrajinskou leteckou základnu Novofedorivka u města Saki na východě Krymského poloostrova. Podle agentury asi dvě stovky neozbrojených mužů za výkřiků "Rusko! Rusko!" pronikly do areálu, kde začaly rozbíjet okna. Ukrajinští vojáci se opevnili uvnitř jedné z budov a pokoušeli se útok odrazit dýmovnicemi. Důstojník ruské armády pak vešel dovnitř vyjednávat s Ukrajinci. Ukrajinská média informovala, že v útočícím davu byly i děti.

Ukrajinská armáda v pátek přišla také o jeden ze svých útočných letounů typu Suchoj Su-24M. Stroj podle serveru Newsru havaroval během rutinního letu na západě Ukrajiny ve Chmelnycké oblasti. Dvoučlenná posádka se podle kyjevského ministerstva obrany katapultovala.

Máte špatnou morálku, vzkázal na Krym ministr obrany

Ruský prezident Vladimir Putin anexi Krymu v pátek potvrdil svým podpisem (více se dočtete zde). Podle agentury DPA už ruské vojsko oficiálně převzalo vojenskou kontrolu nad Krymem. Vlajka s bílým, modrým a červeným pruhem vlaje ve 147 dosud ukrajinských armádních zařízeních.

Krize na Ukrajině

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle serveru Newsru nařídil, aby ukrajinským vojákům, kteří se nepřidali k Rusku a chtějí poloostrov opustit, byl umožněn volný odchod. Podle ministra chtějí však odejít pouze 2 tisíce z 18 tisíc ukrajinských vojáků, ostatní údajně přejdou na ruskou stranu.

Vojáci v ukrajinských uniformách kritizují kyjevské velení, od něhož údajně nedostává jasné rozkazy. Podle agentury Unian si na postup velitelů stěžoval například Aleksej Nikiforov, důstojník z námořní základny nedaleko Kerče.

"Nepřijel sem nikdo z generálního štábu, na Krymu se neobjevil ani nikdo z velení námořnictva. Každý den jsem v kontaktu jen s ruskými generály. Dozvěděl jsem se toho od nich víc než z Kyjeva," dodal Nikiforov, podle kterého se s nimi velitelé nespojili ani telefonicky.

Na námořní základně je podle Nikiforova 49 vojáků, kteří chtějí odejít na ukrajinskou pevninu a pokračovat ve službě pro Kyjev. Další dvě desítky lidí mají v úmyslu uniformy svléknout a zůstat na poloostrově v civilu. Někteří příslušníci kerčského námořnictva však zřejmě přejdou na stranu Rusů, v uzamčeném areálu základny se podle Nikiforova objevily ruské vlajky.

Ministr obrany Ihor Teňuch obvinil Nikiforova a jeho podřízené ze slabého charakteru a špatné morálky. "Pláč a nářky nejsou mužskou záležitostí, a už vůbec ne záležitostí pěšáků. Stydím se, že je mezi vašimi muži tak špatná morálka," citovala agentura ministrova slova.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video