Plzeň - Lyon 2:1, zahozená penalta i další šance znamenají konec

• 206
Z pohárové Evropy vypadl i poslední český zástupce. Plzeňští fotbalisté v osmifinálové odvetě po výborném výkonu sice Lyon porazili 2:1, ale na postup mezi nejlepším osm týmů Evropské ligy to bylo málo. Alespoň k prodloužení chyběly dva góly.

Dvacet minut do konce, Plzeň vedla a měla výhodu pokutového kopu. Brankář Lopes skočil po pravé ruce, Tecl vystřelil na druhou stranu. Jenže vzápětí se chytil za hlavu. Tyč!

Být to 3:1, což by průběhu hry odpovídalo, Plzni by stačil jediný gól k tomu, aby se utkání prodlužovalo.

I přes pokračující velký nápor už Lyon neinkasoval a je ve čtvrtfinále. Tam ho před dvanácti lety nepustil Liberec, což je poslední česká účast mezi nejlepšími osmi v evropských pohárech.

Plzeň před týdnem ve Francii podlehla 1:4 a postup se zdál utopií. A navíc v poločase odvety po ojedinělém útoku inkasovala. Po přestávce si však vytvořila obrovský tlak, během dvou minut po hodině hry skóre otočila a pak měla výhodu penalty. V tu chvíli se postup nejevil nereálně...

Přitom chvíli před výkopem byla v hledišti spousta volných míst, jako by snad ani plzeňští fanoušci svému mužstvu nevěřili. Pak červené a modré sedačky přece jen zaplnili a sledovali zajímavé představení, které se odehrálo bez kapitána Horvátha. Zkušený záložník zůstal jen na lavičce.

TEN, KTERÝ NAHRADIL HORVÁTHA. Plzeňský záložník Patrik Hrošovský (vlevo) v
TEN, KTERÝ NAHRADIL HORVÁTHA. Plzeňský záložník Patrik Hrošovský (uprostřed

TEN, KTERÝ NAHRADIL HORVÁTHA. Plzeňský záložník Patrik Hrošovský (vlevo) v souboji s Maximem Gonalonsem z Lyonu.

Plzeňští nevzali zápas jako formalitu, během níž by soupeři pogratulovali k postupu. O něj se rvali sami. Hráli ve velkém pohybu, přesně kombinovali a vytvářeli si hodně nadějné příležitosti. Během úvodní půle jich měli pět, z nichž ty Koláře a Čišovského byly vyložené.

Známkování

Ohodnoťte výkon českých fotbalistů

Francouzský soupeř, ač jeho trenér Garde před utkání jakékoli podcenění odmítal, vstoupil do utkání ležérně. A pak nestíhal. Už po dvou minutách se Limberský s Ďurišem probili po levém křídle, ale po následném centru Kolář zblízka minul.

Plzeňští pak měli převahu, hru ve středu pole řídil Hořava a střelecké možnosti přibývaly. Tu největší měl stoper Čišovský, po odvrácené standardce zůstal sám ve vápně, míč k němu propadl tak, že nemohl mít ideálnější pozici. Zakončil však způsobem, který brankáři mají rádi: polovysokou střelu poslal kousek vedle Lopese, který ukázal reflexivní zákrok.

Hosté se většinu času bránili, nestyděli se odkopnout míč bezhlavě na tribunu. Když se snažili kombinovat, často byli nepřesní, v soubojích pak nedůrazní. Přesto i oni měli tutovku: po centru ze standardky hlavičkoval Tolisso do tyče a Briand dorážku ze dvou kroků poslal mimo.

Jinak hrála Plzeň. O to víc ji zaskočil Gomis v nastavení první půle. Na levé straně pokutového území si pohrál s Čišovským a z úhlu vystřelil ke vzdálenější tyči.

Druhý stoper Procházka pak vyčítavě pohlédl na Petrželu, který několik vteřin předtím po zbytečné kličce ztratil míč před vápnem soupeře. Z protiútoku pak Lyon udeřil.

Plzeňští se však nevzdali, gól do šatny je nezlomil. Dál vytrvale útočili, dál si vytvářeli velké šance. Hosté si museli připadat jak zadarmo na kolotoči. Úpěli pod obrovským tlakem, vůbec zápas nezvládali a jen díky brankáři udrželi postupový výsledek. Lopes nestačil jen na přízemní ránu Koláře a hlavičku Tecla. Pak mu pomohla ještě tyč a břevno.