Nova má studio jak ze sci-fi seriálu, klíčová změna čeká i na rosničky

  • 91
Multimediální stůl se pomalu otáčí kolem své osy, digitální stěna mění barvu na zářivě oranžovou, až se objeví kontury plamenů plápolajících na pozadí velké interaktivní obrazovky. Až přítomnost moderátorské dvojice vyjasňuje pravý účel digitálního spektáklu. Je to nové studio Televizních novin.

První záběry z nového studia uvidí diváci v neděli večer. Hlavní relace začne odlišnou znělkou, promění se i podoba reportáží. "Reportéři se učí aktivně využívat nové možnosti studia, mají připravené šablony, podílí se na využívání 3D grafických prvků v reportážích," říká ředitel zpravodajství TV Nova Martin Švehlák.

Rosničky zčásti překryje mapa

Moderátor už se nebude odvracet od kamery. Nově se mapy budou objevovat před ním.

Největší proměna čeká také Počasí. "Vadilo nám, jak se moderátoři neustále odvraceli od lidí a obraceli se ke grafice," popisuje Švehlák. Novým řešením by mělo být promítání map a grafiky před moderátorem. Ten by je ovládal pouze gesty.

"3D senzor snímá a rozpozná jeho pohyb a tak řídí grafiku na televizní obrazovce. To vše bez dotyku," vysvětluje zaujatě vedoucí grafiky Josefus.

"Diváci si myslí, že hlášení počasí je jednoduché. Vždyť moderátor jen přeříkává teploty a ukazuje na mapu," přemítá Záruba. "Přitom to není vůbec jednoduché. Předávat relevantní informace, intuitivně ovládat grafiku a ještě u toho dobře vypadat? To není jen tak," směje se.

Největší pozornost přitahuje zakřivená projekční stěna, která zobrazuje obraz v rozlišení Ultra HD. Digitální pozadí za ním mění barvu tak, aby dokreslovalo atmosféru reportáže. Uprostřed studia je umístěn moderátorský stůl vyrobený z ohýbaného akrylátu. "Ten nám dal práci. Byl to trošku oříšek, tenhle materiál využívají jen v leteckém průmyslu," směje se Alan Záruba, umělecký ředitel zpravodajství, který za klíčovou změnou studia stojí.

Pult má na přední straně projekční pole, kde se zobrazují doplňující informace. "Vyvinuli jsme aplikaci pro redaktory, kteří skrze ni posílají informace do studia. Během minuty projde text systémem a zobrazí se na obrazovce stolu," popisuje vedoucí Real Time grafiky Petr Josefus, jak se Nova snaží dalším způsobem využít možností nových technologií.

Práce desítek lidí

Další novinkou, kterou se televize chlubí, je interaktivní dotyková obrazovka, která má být největší v Evropě. "Budeme se ji snažit aktivně využívat. Pokoušel jsem se o něco podobného už při svém působení v České televizi, ale využívání nové technologie redaktory ČT je pro mě do jisté míry zklamáním. Má určitě víc potenciálu, než překlikávání jednotlivých obrázků," povzdechne si Záruba, který před dvěma lety připravoval také zásadní změnu Událostí.

Na otáčejícím se stole, který je už jen bonusem celého spektáklu plného nových technologií, také už nebude dominovat typická červeno-bílá zeměkoule Novy. Nahradí ji typografické logo Televizních novin založené na zkratce TN.

Jenže nebude nakonec zpravodajství působit spíše jako přeplácaný sci-fi seriál z prostředí vesmírné lodi? "Musíme vychytat, aby studio nekonkurovalo moderátorům. Proto je grafika většinou abstraktní a snažíme se, aby největší pozornost byla směřována za dvojici za stolem," vysvětluje Záruba.

Moderátoři však přece jen budou trochu stranou. Minimálně tým Televizního zpravodajství se bude točit především kolem studia. Příprava jediného vysílání si vyžádá soustavnou práci asi patnáctičlenného týmu grafiků, 3D projektantů a kameramanů.

Líbí se vám nová podoba studia Televizních novin?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 21. března 2014. Anketa je uzavřena.

NE
NE 1251
ANO
ANO 466

ANO


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue