Před soudem stojí šestice obžalovaná z padělání a prodeje obrazů

  • 2
Skupina šesti lidí, kteří podle obžaloby padělali obrazy a obchodovali s nimi, stanula před Krajským soudem v Plzni. Mezi obžalovanými je také bývalý policista z Plzeňska Jiří Kreuzer. Všichni se zpovídají z podvodu a padělání díla výtvarného umění. Hrozí jim až desetileté vězení.

Na seznamu obžalovaných jsou Miloslav Jadrný, Pavel Kovářík, Jiří Kreuzer, Miroslav Simon, Petr Sýkora a Lenka Sýkorová.

Padělky obrazů podle vyšetřování pocházely od obchodníků se starožitnostmi Pavla Kováříka a Jiřího Kreuzera. Ten dříve pracoval u policie a podílel se i na případu Jiřího Kajínka.

Jiří Kreuzer (v černém).

Podle spisu si muži zajistili několik stovek napodobenin maleb a kreseb významných malířů z první poloviny 20. století, například Marca Chagalla, Maxe Pechsteina, Vasilije Kandinského a dalších. V roce 2005 pak začali podle policie padělky uvádět na trh. Využívali i překupníky. 

Jde o velmi rozsáhlý případ, poškozených je přes deset a celý spis má 12 tisíc stran. Jen čtení obžaloby trvalo státní zástupkyni Věře Brázdové přes hodinu. Výslechy obžalovaných naplánoval soudce Tomáš Bouček na šest dní.

V prvním případu, který je popsaný v obsáhlé obžalobě, se uvádí, že si Kovářík a Kreuzer v přesně nezjištěné době, nejpozději však v letech 2003 až 2004, obstarali asi 300 padělaných kreseb a maleb, jejichž autora se při vyšetřování nepodařilo odhalit.

Údajná díla například Maxe Pechsteina, Marca Chagalla či Maxe Ernsta a Amedea Modiglianiho se pak v druhé polovině roku 2004 rozhodli prodat jako pravá.

Skupina padělek prodala i jednomu z vyšetřovatelů

Kvůli tomu vytvořili falešné dokumenty a uváděli smyšlené legendy, aby zájemcům doložili, jak díla získali. Tvrdili, že sbírku získali z pozůstalosti po potomcích šlechtického rodu Slivarich von Heldenburg.

První prodej se uskutečnil v roce 2005. Zájemce tehdy koupil třicet obrazů za čtyři miliony korun. Prodejci mu přitom tvrdili, že díla může prodat za více než 35,8 milionu korun. Peníze z prodeje si pak podle obžaloby Kreuzer a Kovářík rozdělili.

V dalším z případů popsaných v obžalobě údajně skupina podobným způsobem zpeněžila 112 padělaných kreseb a obrazů a přišla si na 5,5 milionu korun.

Podle spisu gang postupoval podobně i v dalších případech. Pokud začali zájemci pochybovat o pravosti děl, přestali s nimi obžalovaní komunikovat.

Činnost skupina ukončila, až když jeden z padělků prodala policistovi, který pracoval na vyšetřování případu. 

Mezi zájemci, kteří skupině naletěli, byl i komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf.

Po necelých dvou hodinách bylo středeční hlavního líčení přerušeno. Expolicista Jiří Kreuzer totiž podal námitku pro podjatost soudce Boučka a státní zástupykně Brázdové.

Tvrdí, že mu Bouček při rozhodování o obnově procesu s Jiřím Kajínkem nedovolil vypovídat a tvrdí také, že soudce tehdy manipuloval s důkazy. Dále mu vadí, že na něj soudce vydal příkaz k zatčení a také se mu nelíbí, že když se soudu omluvil z prvního nařízeného jednání v této věci kvůli nemoci, ověřoval si soudce jeho zdravotní stav u lékaře.

Tomáš Bouček ale všechny jeho námitky odmítl, řekl že není podjatý a od deseti hodin hlavní líčení pokračuje dál. Kreuzer si ale proti rozhodnutí soudce o nepodjatosti podal stížnost. O námitce proti žalobkyni Brázdové bude rozhodovat krajské státní zastupitelství.

, ,