VIDEO: V Nymburku testují výslechy na dálku, soudu výrazně ulehčí práci

  • 22
Ušetří čas, ušetří náklady a pomohou obětem trestných činů, které se nechtějí znovu potkat s obžalovanými. Soudy mohou nově uspořádat jednání s pomocí videokonferencí. Pilotní projekt v současné době zkouší Okresní soud v Nymburku.

Nový projekt spustila policie ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti a vězeňskou službou.

"Je to historická záležitost. Tento způsob komunikace zejména zkrátí čas, vytváří pocit bezpečí, nehrozí rizika útěku obžalovaných a tak dále," řekl náměstek policejního prezidenta Václav Kučera.

Soudce tak mohl hned v úterý na dálku rozhodovat o žádostech vězňů o podmínečné propuštění z věznice v nedalekých Jiřicích.

"Je to nepochybně přínos i pro vězeňskou službu. A to především z hlediska bezpečnosti. Nemusíme eskortovat vězněné osoby k soudu, což přinese nemalé úspory času i na pohonných hmotách," řekl ředitel věznice v Jiřicích Petr Suk

"Dále pak nemusíme například prohlížet rodinné příslušníky při vstupu do věznice při projednávání právě podmínečného propuštění," dodal Suk, který věří, že nový způsob výslechů se velmi brzy rozšíří i do dalších zařízení.

Pomůže se obětem trestných činů

Nový způsob jednání bude výhodný i pro oběti trestných činů, které se odmítají v jedné síni sejít s obžalovanými.

"Půjde o poškozené oběti, které utrpěly fyzický či psychický handicap a bojí se vypovídat v přítomnosti obžalovaných v jednací síni," uvedla předsedkyně nymburského soudu Eva Holasová. U těchto obětí se předpokládá, že tak budou lépe spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení.

V Nymburku se u případů střídají čtyři soudci, celkem projednají až osmdesát případů měsíčně.

Šestnáct obviněných sedělo v různých věznicích

Pokusy vyslýchat svědky pomocí videa se v Česku už v minulosti uskutečnily. První opravdu velký případ se pak pomocí této techniky řešil v listopadu loňského roku, kdy soud v Kolíně projednával drogový delikt.

Soudce tehdy na dálku mohl vyzpovídat až 16 obviněných v různých věznicích.

Do videokonference jsou zapojeny ještě soud v Kolíně, policie v Nymburku a Kolíně a policie v pražské Kongresové ulici. Předpokládá se, že nový systém výslechů na dálku se rozšíří i do dalších krajů.

Náklady na jednu videokonferenční jednotku Kučera vyčíslil na zhruba 250 tisíc korun. Digitální síť je kódována proti cizímu napojení. Pilotní projekt bude trvat zhruba rok.

"Do systému bude možné připojovat další jednotky a videokonferenci rozšiřovat. Bude možné se také propojit do zahraničí, počítáme také s propojením tlumočníků či znalců. To použití je opravdu široké," uvedl Kučera. 

,