Podle Petra Nečase šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu čekal vyhazov. | foto: Dan Materna, MAFRA

Šlachtu v době zásahu na Úřadu vlády čekal vyhazov, tvrdí Nečas

  • 459
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta byl před loňským zásahem na Úřadu vlády těsně před odvoláním. V rozhovoru pro týdeník Euro to tvrdí tehdejší premiér Petr Nečas. Elitní policejní útvar podle něj selhal v boji s černým obchodem s alkoholem. Šlachta jeho výroky odmítl.

"Čím hlouběji jsem pronikal do zákulisí obchodu s pančovaným alkoholem, tím více jsem byl zděšen. Tam dochází k obrovským daňovým únikům. Nemělo se vykřikovat na veřejnost, jak jsme dobří, ale měli už daleko dříve dopadnout ty pachatele, kteří obchod s černým alkoholem provozovali," řekl Euru Nečas. Zásadní úlohu na dopadení pachatelů mají podle něj krajské kriminálky v Ostravě a ve Zlíně, nikoliv ÚOOZ.

Nečas kritizoval také to, že útvar nemá v posledních letech žádné úspěchy v potírání obchodu s bílým masem. "Tady je jasně vidět, že hlavní náplní činnosti těchto policejních útvarů se stal hon na politiky. Prostě, odstřel si svého politika, a čím vyššího sestřelíš, tím větší mediální hvězdou budeš," řekl expremiér.

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta

Šlachta Nečasova vyjádření jednoznačně odmítl. "Jsou to naprosto nepravdivá slova. Nechápu, jak by vláda mohla odvolávat ředitele policejního útvaru. A boj s černým obchodem s alkoholem vůbec není věcná příslušnost ÚOOZ," řekl iDNES.cz. Podle něj policejní prezident ani ministr vnitra k jeho práci nikdy neměli žádné výhrady (rozhovor se Šlachtou čtěte zde).

Šéfy celostátních policejních útvarů jmenuje a odvolává policejní prezident. "V souvislosti s policejní problematikou potírání nelegálního obchodu s alkoholem jsem já osobně neuvažoval o změnách ve vedení jakéhokoliv útvaru s celorepublikovou působností," řekl iDNES.cz tehdejší šéf policie Martin Červíček. Jan Kubice, který v té době zastával post ministra vnitra, měl vypnutý telefon.

Také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman tvrzení bývalého premiéra zpochybnil a označil za součást jeho obhajoby. "To mi přijde možná trošičku už z říše fantazie, tato konstrukce, ale nemůžu to vyloučit," uvedl Zeman v nedělních Otázkách Václava Moravce ČT.

ÚOOZ provedl zásah loni 12. června. Kauza údajného podplacení exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS, v únoru jej policie obvinila z uplácení (více čtěte zde).

Stíhána je i expremiérova manželka, bývalá šéfka vládního kabinetu Jana Nagyová, nyní Nečasová, někdejší Fuksův náměstek Roman Boček, bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.

Na konci loňského roku policie pustila záznam ze zatýkání Nagyové:

22. prosince 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video