Plzeň - Slovácko 0:0, mistr zahodil penaltu a měl velké potíže

• 124
Zápas plný šancí skončil bezbrankovou remízou. Fotbalisté Plzně nenapravili porážky se Spartou a Lyonem, ve 20. kole první ligy zaváhali i doma se Slováckem a jejich ztráta na vedoucí Spartu je už desetibodová.

Viktoria pod vedením trenéra Dušana Uhrina mladšího opět nepřesvědčila. Hned v páté minutě nedal kapitán Pavel Horváth penaltu a Slovácko mělo poté spoustu šancí - na bránu vystřelilo sedmkrát, Plzeň třikrát. Jen záložník Jaroslav Diviš mohl klidně nastřílet hattrick.

"Ještě je deset kol do konce, ale bude to hodně těžké. Sparta by musela zaváhat a my naopak opakovaně naplno bodovat," řekl trenér Plzně Dušan Uhrin.

"Neházíme flintu do žita. Sparta celý rok hraje jen jedno utkání v týdnu, má více času se na jednotlivé zápasy připravit. Ale nechceme to na to svádět, budeme ještě bojovat," uvedl záložník Jan Rezek.

Oproti duelu v Lyonu udělal Uhrin tři změny. Jedna byla vynucená, potrestaného Hořavu v záloze zastoupil obvyklý stoper Procházka. Na jeho místě ve středu obrany hrál Hejda a v základní jedenáctce se pak poprvé od návratu do Plzně představil Rezek.

A právě bývalý reprezentant mohl hned v úvodní minutě otevřít skóre, Heču ale z voleje nepřehodil. Vzápětí Teclovi pokazil radost z gólu praporek pomezního signalizují ofsajd. O dvě minuty později měla Viktoria ještě větší šanci na vedoucí gól.

Po ruce explzeňského Rady zahrával Horváth pokutový kop, ale trefil jen vnější stranu tyče a dal vzpomenout na zahozenou penaltu z 11. kola proti Slavii. "Minule nedal proti Slavii, pak jí zase dal. Nějak bych to neřešil. Měli jsme hodně jiných šancí na to dát branku," řekl Uhrin.

Slovácko se rychle osmělilo a nově složené stoperské dvojici Viktorie dělalo obrovské problémy. Dvakrát se řítil na Bolka Diviš, poprvé stačil skluzem zasáhnout Limberský, podruhé domácí gólman.

Tým z Uherského Hradiště se nečekaně dostával do gólových šancí, v 18. minutě Bolek vychytal kanonýra Doška, usilujícího o 100. trefu v české lize, pak dokonce Západočechům po ráně explzeňského Rady pomohlo břevno.

Ve Štruncových sadech se hrálo bez obran, vzápětí měl na opačné straně gól na noze Tecl, ale do odkryté branky míč nedopravil. Plzeň po dvou soutěžních porážkách za sebou nebyla ve své kůži. Agilní Diviš si za dvě minuty znovu nepřišel na Bolka a z hlediště se nezvykle ozval pískot.

"Chtěli jsme z bloku vystřelovat do protiútoků, což se dařilo. Diviš mohl dát minimálně tři branky, což se bohužel nestalo. Mohli jsme domácím způsobit ještě větší nervozitu," řekl trenér Slovácka Svatopluk Habanec.

Rozradostnit diváky nedokázal ani Tecl. Ve 34. minutě trefil jen gólmana a když už ve 41. minutě doslova dotlačil balon do sítě, jeho trefu podruhé v zápase zhatil ofsajd.

Po pauze Uhrin vystřídal Čišovského, do obrany se zatáhl Procházka a do středu pole přišel čerstvý Hrošovský. "Čišovský měl nějaký problém, řešil to tím, že měl utišující léky. Šel do utkání, ale asi to nebylo ono," podotkl Uhrin.

Plzeň získala větší kontrolu nad hrou, do opravdu gólových šancí se ale dostával ztěžka. Naopak Limberský podruhé na poslední chvíli zastavil hostující brejk. Uhrin pak střídal i druhého stopera Hejdu a o dvě minuty později domácí opět děkovali Bolkovi, na něhož si poněkolikáté nepřišel Diviš.

Oproti první půli ubylo šancí a do hry domácích se postupně vkradla křeč. Bezgólový stav nezměnil střídající Wágner a v nastavení ani Řezník.

"Musím pochválit mužstvo za druhou půlku, hráči dřeli do poslední vteřiny. Nedá se nic dělat, jedeme dál," uvedl Uhrin. "Nechci se vymlouvat, ale máme náročný program. Utkání jdou hned za sebou, víc práce mají doktoři a fyzioterapeuti než já," dodal.

Habanec byl s bodem spokojený. "Vzhledem k příležitostem, které jsme měli, to klidně mohlo skončit 5:5. Hodnotím ten zápas velmi pozitivně, stál nás hodně sil. Zasloužili jsme si za to minimálně ten bod," řekl.