Kde chybí učitelé? Aby v tom bylo jasné, plánuje ministerstvo školství nový registr (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Vznikne registr učitelů. Stát chce mít přehled, v jakých regionech chybí

  • 60
Kde nejvíce chybí angličtináři? Kolik je učitelů fyziky například na Sokolovsku? Dosud nedostupné údaje bude možné zjistit z registru učitelů, který chystá ministerstvo školství. Systém chce spustit zhruba od roku 2016. Podle škol je nutné, aby se shromážděné informace využily například na pedagogických fakultách.

"Cílem je vytvořit informační zdroj, který poskytne průkazná a reprezentativní data o stavu a vývoji pedagogické profese. Důležité je znát například uplatnění absolventů konkrétních oborů pedagogických fakult a vědět, po jaké specializaci učitelů je poptávka," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva Klára Bílá.

Neveřejná databáze bude přístupná zejména ministerstvu, školám a jednotlivým učitelům. Údaje pro své plánování využijí například i zřizovatelé škol, tedy hlavně obce a kraje.

V registru budou zřejmě informace o všech učitelích od mateřských až po vyšší odborné školy a také o pracovnících školských zařízení (například vychovatelích v družinách). U každého z nich bude uveden věk, pohlaví, dosažené a probíhající vzdělávání. Z databáze se také vyčte, jak dlouho na dané škole působí, jaké předměty učí a kolik hodin týdně.

Učitelé budou v registru vedeni anonymně. Ministerstvo nyní řeší, jakým způsobem jednotlivé kantory identifikovat. "Je například potřeba poznat, že údaje o učiteli ve dvou různých školách se týkají téže osoby. Není však účelem registru vědět, o koho konkrétně se jedná," upřesnila Bílá.

Zavedení registru prosazuje ministerstvo společně s Asociací děkanů pedagogických fakult. "V současnosti není přesný přehled, kde učitelé chybějí. Na základě údajů by se vedl dialog, na jaké obory zacílit přípravu učitelů," uvedl pro iDNES.cz děkan Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Michal Vančura.

Zjištění se musí skutečně využít, říká předseda asociace

Na vznik plánované databáze jsou na školách a mezi odborníky na vzdělávání pozitivní ohlasy. "Zřízení registru učitelů by pomohlo udržet informovanost státní správy v této oblasti. Přehled o regionálním a oborovém rozložení a míře nezaměstnanosti učitelů může pomoci," komentovala návrh Kateřina Lánská z obecně prospěšné společnosti Eduin.

Zavedení registru vítá i předseda Asociace pedagogů základního školství Jaroslav Štercl. "Bylo by určitě prospěšné, aby se po dlouhé době zmapovalo, po jakých učitelích je v daném regionu poptávka," řekl iDNES.cz zástupce ředitelky v pražské ZŠ Pod Marjánkou. Podle něj však vysoké školy musí zjištění z registru skutečně využít, aby připravovaly budoucí kantory podle požadavků z terénu.

Vančura souhlasí, že informace z registru sama o sobě poptávku studentů pedagogických fakult automaticky nezmění. "Můžeme ale díky tomu vymýšlet nějaké nástroje, jak pobídnout obory, o které by byl v regionu zrovna zájem ze strany zřizovatelů škol," říká děkan.

Kvůli vzniku registru bude nutné upravit školský zákon. Systém začne fungovat nejdříve od začátku roku 2016. Zpočátku proběhne přechodné období, kdy budou školy a školská zařízení registr plnit údaji. Spravovat jej bude pravděpodobně přímo ministerstvo, které také bude zodpovídat za zpracování a bezpečnost dat. 

Podle resortu nehrozí, že by údaje o desítkách tisíc lidí mohl někdo zneužít. "Již samotné vymezení účelu registru, jeho obsahu a striktní stanovení přístupových práv do registru je základem pro dostatečnou ochranu dat. Identifikovatelnost konkrétní osoby bude velmi omezená a veškeré zpracování údajů musí probíhat v zabezpečeném režimu. Riziko zneužití údajů lze proto považovat jen za teoretické a lze jej v zásadě vyloučit," uvedla Bílá.

Učitelé na českých školách (2013/2014)
Typ školyPočet učitelů
Mateřské školy28 583
Základní školy58 269
Střední školy40 214
Vyšší odborné školy1 782

Školy se nejčastěji potýkají s nedostatkem učitelů cizích jazyků a přírodních věd (zejména fyzikářů). "V budoucnu můžou chybět i takzvaní národkáři, tedy učitelé na prvním stupni základních škol," doplnil Vančura.

Ministr školství Marcel Chládek mluvil o registru s děkany a zástupci odborů 7. března na setkání k problematice nekvalifikovaných učitelů. Kantoři musí začít studium magisterského pedagogického oboru do konce tohoto roku. Chládek se ale dohodl na výjimce pro rodilé mluvčí, učitele odborných předmětů na zkrácený úvazek či kantory nad 55 let, kteří mají minimálně dvacet let praxe (více čtěte zde).

Se studiem dosud nezačalo zhruba 11 tisíc z celkového počtu 130 tisíc učitelů. Nejvíce nekvalifikovaných kantorů učí v Karlovarském kraji (zhruba pětina) a dále ve Středočeském a Ústeckém kraji. Naopak na úřadech práce je přibližně šest tisíc lidí s pedagogickým vzděláním, ale ne všichni chtějí ve školství působit.

Ministr Chládek hodnotí počet nekvalifikovaných učitelů (28. února 2014):

29. ledna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video