Martin Havlát a Dan Boyle slaví vstřelený gól. | foto: AP

Havlát byl první hvězdou zápasu, Eliáš s Jágrem nezabránili porážce

• 19
Hokejový útočník Martin Havlát byl zvolen první hvězdou pátečního souboje mezi Islanders a San Jose. V dresu hostujících Sharks zaznamenal dva body (1+1) včetně rozdílové branky na 4:3. Naopak góly Patrika Eliáše a Jaromíra Jágra pouze zmírnily porážku New Jersey na Floridě a nedařilo se ani Ondřeji Pavelcovi. Český gólman Winnipegu kvůli zranění střídal už po úvodní třetině, kdy od Rangers inkasoval dva góly z 8 střel.

Po výhře 4:3 z ledu Islanders si rozjetí hokejisté San Jose připsali už pátý dvoubodový zisk v řadě, díky čemuž s celkovým ziskem 95 bodů společně s Anaheimem atakují vedoucí postavení v Západní konferenci a vůbec celé NHL v držení 97bodového St. Louis.

O zatím posledním triumfu Sharks rozhodl Martin Havlát, jenž se po další zraněními protrápené základní části, během března dostává do pohody. Z pěti startů v daném měsíci si připsal už tři branky a celkově čtyři body (3+1). Naposledy byl dokonce zvolen první hvězdou poté, co právě jeho trefa z 39. minuty byla nakonec tou rozdílovou.

32letý pravý křídelní forvard se prosadil prudkou střelou švihem z levého kruhu. Puk proletěl do sítě nad lapačkou domácího gólmana Jevgenije Nabokova, pro kterého měl zápas zvláštní náboj. Byl to totiž jeho první start proti San Jose, za které v minulosti během let 1999 až 2010 odchytal 563 zápasů.

Kromě zmiňovaného gólu si Havlát připsal ještě asistenci u trefy Jasona Demerse z 15. minuty. Z 35 odehraných partií v letošní sezoně si tak vylepšil statistiky na aktuálních 14 zápisů (7+7).

Góly Eliáše a Jágra k úspěchu New Jersey nevedly

V boji o postupové příčky do play-off Východní konference může páteční porážka New Jersey na Floridě hodně mrzet. Nad soupeřem ze dna tabulky v polovině řádné hrací doby Devils vedli už 3:1, domácí hrající navíc druhý zápas ve dvou dnech však sérií čtyř branek skóre dokázali otočit.

Na úvodním náskoku New Jersey se výrazně podepsali Češi. Patrik Eliáš byl s bilancí (1+1) u dvou branek a Jaromír Jágr svou 22. gólovou střelou sezony využil přesilovou hru. Dosáhl tak v součtu tref z NHL, KHL, československé i české ligy a z reprezentace na jubilejní číslo 1000 (více ZDE).

Obrat Panthers odstartoval kontaktním gólem v závěru druhé dvacetiminutovky Quinton Howden. Vyrovnání na 3:3 trefil v 45. minutě Brad Boyes a obrat dokonali Scottie Upshall a Vincent Trocheck. Český útočník v sestavě vítězů Tomáš Fleischmann ve svém jubilejním 500. startu kariéry v NHL nebodoval.

Zápas byl pikantní z pohledu gólmanů, když se proti sobě postavili bývalí spoluhráči z Vancouveru. Důvod slavit měl ovšem pouze domácí Roberto Luongo, jenž z 31 střel pochytal 28 puků. Hostující Cory Schneider inkasoval čtyřikrát z 21 střel.

Zraněný Pavelec střídal už po první třetině

Zápas mezi Winnipegem a Rangers ovládli švédští hokejisté v dresu hostujícího New Yorku. Hlavní hvězdou byl útočník Carl Hagelin, jenž vítězství 4:2 podpořil svým premiérovým hattrickem kariéry v NHL.

Spolehlivý výkon podal i gólman Henrik Lundqvist. Pochytal 30 střel domácích Jets a uhájil svou 301. výhru v dresu Rangers, díky čemuž vyrovnal klubový rekord v držení Mika Richtera.

Po zahajovací třetině byl i díky jedné asistenci domácího Michaela Frolíka stav ještě srovnaný 2:2. Utkání v brance Winnipegu zahájil Ondřej Pavelec, jenž z úvodních osmi střel dvakrát inkasoval. Ve 2. minutě nezastavil teč zmiňovaného Hagelina a v 12. minutě jej pokořil ještě Chris Kreider. Zranění v dolní části těla mu však nedovolilo pokračovat. Na startu druhé třetiny se tak do branky Jets postavil Al Montoya, jenž lovil ze sítě ještě dva puky vždy po akcích Hagelina.

NY Islanders - San Jose 3:4 (0:2, 2:2, 1:0)
21. Lee, 38. Nelson, 60. Nielsen - 14. Nieto, 15. Demers (Havlát), 30. J. Thornton, 39. Havlát. Střely na branku: 38:26. Diváci: 13.128.

Washington - Vancouver 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)
9. Ward, 29. Ovečkin, 33. Wilson, 51. Green - 12. Schroeder, 45. Matthias, 48. Jensen. Střely na branku: 21:41. Diváci: 18.506.

Detroit - Edmonton 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
14. Sheahan, rozh. nájezd Tatar - 49. Smyth. Střely na branku: 23:22. Diváci: 20.066.

Colorado - Anaheim 4:6 (1:0, 3:6, 0:0)
26. a 39. McGinn, 13. Mitchell, 39. Landeskog - 28. a 29. Palmieri, 24. Winnik, 30. Perry, 32. Lovejoy, 40. Perreault. Střely na branku: 38:33. Diváci: 18.030.

Chicago - Nashville 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)
20. Toews, 49. Regin - 16. Fisher, 19. Hörnqvist, 41. Ellis. Střely na branku: 33:29. Diváci: 22.106.

Winnipeg - NY Rangers 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)
3. Byfuglien, 4. Ladd - 2., 40. a 49. Hagelin, 12. Kreider. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg první třetinu, z 8 střel inkasoval 2 góly a úspěnost zásahů měl 75 procent. Střely na branku: 32:23. Diváci: 15.004.

Dallas - Calgary 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 3:1, 0:2 - 0:0)
21. Roussel, 35. Jamie Benn, 37. E. Cole - 27. a 56. Cammalleri, 53. Byron, rozh. nájezd Knight. Střely na branku: 25:30. Diváci: 18.532.

Florida - New Jersey 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)
10. Campbell, 35. Howden, 45. Boyes, 51. Upshall, 60. Trocheck - 19. Jágr, 23. Salvador (Eliáš), 34. Eliáš. Střely na branku: 22:31. Diváci: 14.496.