Vrah a Houska se potkali náhodou. O politiku nešlo, řekla policie

  • 374
Podezřelý z vraždy vlivného ústeckého podnikatele Romana Housky se policii přiznal sám a odevzdal i zbraň, kterou podnikatele zastřelil. Vyšetřovatele k němu dovedla DNA z paralyzéru, který zůstal na místě činu.

"Děj se odehrál na základě toho, že se neplánovaně setkali. Vygradovalo to v konflikt, který skončil čtyřmi výstřely," řekl státní zástupce Jan Jakovec.

"Nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o politický motiv. Bylo to náhodné setkání dvou lidí, kteří se neměli setkat a skončilo to vraždou. Neznali se. Nezjistili jsme jedinou indicii, že by se znali," prohlásil vyšetřovatel Martin Charvát. Koho zastřelil, muž podle něj zjistil až později ze sdělovacích prostředků.

Do slepé ulice, kde Houska bydlel, muž podle Charváta zabloudil. Oba byli impulsivní a dostali se do sporu. "Potvrdily se naše prvotní informace, že střelbě předcházela rvačka. Zbraň byla legálně držená," poznamenal Charvát.

Konkrétněji policie o motivech vraždy mluvit nechtěla. Policie bude na případu dál pracovat. "Sdělením obvinění nic nekončí," řekl ředitel krajského policejního ředitelství Tomáš Landsfeld.

Krajský policejní náměstek Bohumil Kotas jen vyloučil, že by muž mohl být nastrčený za někoho jiného. "Na základě důkazů a informací, které poskytl pachatel, jsme přesvědčení, že ten čin spáchal," řekl Kotas.

Muž se přihlásil sám, policie s tím už počítala

Po vrahovi Romana Housky policie pátrala skoro čtyři měsíce. Dozorující státní zástupce Vladimír Jan ještě v úterý sděloval, že konkrétního podezřelého vyšetřovatelé nemají.

K pachateli policii dovedl paralyzér nalezený na místě činu. Podle vyšetřovatelů šlo o drahý typ a díky tomu se jim podařilo zjistit, kdo si takový koupil.

Zadržený je podle vyšetřovatele Martina Charváta muž středního věku z Teplicka. Víc o něm říct nechtěl. "Poprvé jsme se s ním setkali 8. ledna. Začali jsme ho prověřovat v množině stovek lidí, které nám prošly rukama. Podezřelým číslo jedna se stal 20. ledna," řekl Charvát. 

Ve středu se muž přihlásil sám. "To je pravda, už jsme ho ale měli v hledáčku. Otázkou bylo, jak se k němu dostat, jestli dělat nějaké manévry. Zvolili jsme formu předvolání k dalším úkonům. Že přijde sám jsme předpokládali. Je poměrně inteligentní, dostavil se, odevzdal zbraň a učinil doznání," řekl náměstek Kotas.

Ve čtvrtek kriminalisté zadrženého vyslýchali v budově krajské policie a posléze ho obvinili z vraždy podle prvního odstavce, za kterou mu hrozí 10 až 18 let vězení. V pátek po poledni muže ústecký soud poslal do vazby. Státní zástupce ji pro něj navrhl kvůli obavám z útěku.

Houska byl problémový muž v zákulisí severočeské ČSSD

Policie od začátku odmítala, že Housku zastřelil nájemný vrah. Pachatel Housku zastřelil před garáží jeho domu v chomutovské ulici Kamenný Vrch. Jedna kulka o tělo škrtla, další dvě mířily do hrudi a jedna do hlavy. Na střeše garáže jsou sice kamery, svědectví ale nevydaly. Nebyly totiž zapojené.

Tělo objevil Houskův blízký přítel Vlastimil Rindoš, který za ním jel na obchodní schůzku. Houskovo tělo bylo přikryté plachtou a na zemi blikal připravený paralyzér, který naznačoval, že vraždě předcházela hádka nebo potyčka.

Houska byl vlivný podnikatel a šedá eminence ČSSD. V čem konkrétně podnikal, ale nevěděli ani mnozí jeho známí. Policie při vyšetřování jeho vraždy prověřovala informace, že bral provize za zprostředkování eurodotací a přidělování veřejných zakázek. Byl také dlouholetým životním partnerem exhejtmanky a nynější náměstkyně hejtmana Ústeckého kraje Jany Vaňhové.

Podezřelé aktivity Housku už několikrát přivedly až před soud. Už v 90. letech údajně vydíral několik podnikatelů a vyhrožoval jim kvůli tomu, že se účastnili dražeb budov, které chtěl získat. Krajský soud v roce 2005 stíhání zastavil, protože se příliš vleklo.

V roce 2003 Houska přejel nohu strážníkovi, který ho chtěl pokutovat za špatné parkování. Krajský soud případ změnil na přestupek, který chomutovská radnice nechala promlčet bez potrestání. V roce 2007 ho pak policie vyšetřovala kvůli podezření, že chtěl po jednom podnikateli úplatek 250 tisíc korun za to, že uspěje v konkurzu.

Několikrát se impulzivní Houska málem popral na konferencích ČSSD se spolustraníky. Uvnitř strany se ostře vymezoval vůči tehdejšímu předsedovi Jiřímu Paroubkovi, jehož nazval obdobou sovětského politika Lavrentije Beriji. Podle soudu ho Houska urazil, ale trest za to nepadl. Paroubek jako politik by měl podle názoru soudce takové výroky unést.

Policie vraždu Romana Housky vyšetřuje od loňského listopadu:

18. listopadu 2013

,