Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pokládal salám na pizzu, teď dělá vše, co lidi nebaví. Nám robot vařil kafe

V redakci jsme vyzkoušeli robota od dánské společnosti Universal Robots. Jeho šestiosé rameno váží 29 kilogramů a až na externí kompresor byl jeho provoz nečekaně tichý. Navíc se nechal naprogramovat i od nás amatérů. To je ostatně klíčové pro jeho určení - má pracovat bok po boku lidí a ulevit jim od nudné dřiny.

"Když naistalujete v továrně robota, musíte jej obvykle ohradit a nikdo se k němu nesmí přiblížit, protože riskuje zranění," připomíná nám hned na začátku Jesper Sonne, obchodní manažer firmy Universal Robots. Protože průmyslový robot má většinou ohromnou sílu, může dojít k nešťastným nehodám. Námi testovaný robot UR10 je jiný: "Robot umožňuje práci lidí a strojů vedle sebe. Uleví zaměstnancům od nudných, opakujících se rutin. To je rozhodně silná stránka robotů."

UR-10 je zástupcem nového typu robotů. Využívají silové zpětné vazby k tomu, aby nebyl nebezpečný svému okolí. Znamená to, že kolem robota nemusí být klec nebo optické závory, a jeho zapojení do běžného provozu je tak levnější i plynulejší. Nevýhodou naopak může být "opatrnost" takového robota - aby nepřekonal nastavené zrychlení, věci mu trvají déle, než robotům, kteří se na lidské kolegy ohlížet nemusejí. 

Jak jsme programovali robota UR10

Zástupce firmy Universal Robots si dával velký pozor, aby použil právě ono spojení "uleví lidem od práce", nikoli kontroverznější "nahradí lidi v práci". Je si dobře vědom toho, že na něco takového jsou lidé posledních pár set let citliví. Ale roboti, kteří pracují bok po boku lidských pracovníků, jsou nový trend, který prý může naopak vrátit více pracovních míst do vyspělých zemí.

"Universal Robots jsou dobrým příkladem toho, jak roboti vytvářejí nová pracovní místa," myslí si Sonne. "V Americe je třeba velkým tématem udržení pracovních míst v USA, a automatizace k tomu rozhodně může přispět optimalizací produkce."

Programování robota se provádí pomocí připojeného dotykového displeje (lze samozřejmě i vzdáleně). Překvapilo nás, jak rychle jsme se s na první pohled komplexním rozhraním naučili zacházet.

V naší redakci jsme se o práci nebáli - opakujících se úkonů tady až tolik nemáme, a pokud ano, nejsou manuální. Ale na programování robota jsme se nesmírně těšili. 

Robot, kterého natlačíte do každé práce

Začátek firmy Universal Robots je docela zajímavý. Založili ji tři dánšti studenti kybernetiky v roce 2005. Jejich první robot – výsledek jejich diplomky – pokládal salám na pizzu. "Výsledný stroj byl opravdu monstrózní. Vážil 600 kilo a bylo neuvěřitelně komplikované jej k něčemu naprogramovat," smál se Sonne. "A tak je napadlo, že na trhu je prostor pro malého, flexibilního robota, kterého dokáže naprogramovat každý a který zastane různé pozice."

Kameramana bavilo s robotem pracovat. Akci, kterou jsme naprogramovali, robot provedl beze změny - a bez remcání - klidně dvacetkrát za sebou, což se hodí pro záběry z různých úhlů.

Těch pozic námi testovaný robot UR10 zvládne docela hodně. Jeho šestiosové robotické rameno má dosah 130 cm, užitečné zatížení 10 kg a přesnost (opakovatelnost) v desetinách milimetru. Mezi jeho časté práce patří nakládání a vykládání zboží, náplň a vyprazdňování centrifug a další opakující se úkony.

Robot si umí sám vyměnit nástavce, což nám ukázal při přípravě kávy. Přísavkou nasál kapsli a umístil ji do držáku. Pak si přísavku vyměnil za kleště, se kterými operaci dokončil. Proces jsme mohli podrobně upravit, zrychlovat, zpomalovat a hlavně libovolně opakovat. Neobešlo se to ale bez přestávek a dolaďování - robot, kterého jsme testovali, nemá kamery a senzory, takže pokud třeba něco špatně zvedl, nevěděl o tom a pokračoval v nastavené sekvenci. 

Detail zabírající robotické koncovky, mezi kterými může rameno samostatně přepínat. Odkladiště je na kraji robotova stolku.

Kompresor sloužil především pro ovládání přísavky. Není standardně dodávaný spolu s robotem.

Podle jeho distributorů ale není problém takové senzory dodat, vše záleží na konkrétní aplikaci a podmínkách na pracovišti. "Jsem příznivcem jednoduchých řešení," dodává Sonne. "Pokud se dá něco udělat bez kamery a senzorů, je to lepší." Základní verze robota UR10 stojí přibližně 760 tisíc Kč, v ceně je zahrnuto robotické rameno, kontrolér, software a dotykový ovladač.

Snadné programování, nastavitelná rychlost

Programovat robota můžete samozřejmě pomocí klasických psaných příkazů, u kterých musíte přesně definovat a kvantifikovat všechny parametry. Robota UR-10 lze ale kromě toho jednoduše nastavením jeho robotického ramene do příslušné pozice. Při stisknutí tlačítka "nauč se" se robot přepne do poddajného režimu, kdy jej můžete snadno natlačit do libovolné pozice. Takto naučené příkazy a pozice pak můžete uzavírat do skupin, cyklů a podmínek - záleží na připojených senzorech a konkrétním uplatnění. Kupodivu jsme to pochopili během pěti minut a také samotné programování bylo otázkou deseti minut, včetně detailního odladění pohybů.

Robota programujete sekvencí příkazů, cykly a podmínkami. Zajímavé je, že robotické rameno můžete vždy nastavit do pozice, kterou programujete, a tak vše vyzkoušet nebo dokonce manuálně přizpůsobit ručním přetažením.

Programování i ovládání probíhá ve vlastním programu UR Software (běží na Linuxu).

Robot Baxter od americké firmy RethinkRobotics na TED2013 naživo předvedl, jak se učí novým úkonům. Oči na jeho obrazovce naznačují, kterým směrem se jeho rameno vydá, a usnadňuje tak lidským kolegům společnou práci.

Konkurence pracuje i na robotech, kteří se učí sami, a není třeba je programovat přes zvláštní rozhraní. Mezi nejznámější patří robot Baxter americké společnosti Rething Robotics, který svýma umělýma očima dává lidským kolegům najevo, kterým směrem se vydá a co plánuje. Nové úkony se učí kombinací zrakových - tedy kamerami získaných - vjemů a člověkem vštípených pohybů. Jeho vynálezce Rodney Brooks předpovídá, že během deseti až dvaceti let budeme na robotech závislí skoro ve všech oblastech našeho života.

Při maximálním zrychlení se paže robota UR-10 pohybuje opravdu rychle. Maximální odpor 150 newtonů je pojistka proti zranění lidského spolupracovníka. Odpor se měří přímo v motorech a díky tomu mohl robot získat certifikaci na práci vedle lidí. Cílevědomým a na desetinu milimetru přesným pohybům bychom ale stejně dobrovolně do cesty nevlezli. 

Na robotické rameno se přišli postupně podívat snad všichni kolegové z patra. Ale bát se nemusí, jejich místo zatím robot nedostane. Tady v redakci totiž moc manuální rutiny, od které by nám mohl ulehčit, není. V továrnách a manufakturách ale roboti začínají být stále častějšími pomocníky.

Poté, co nám uvařil kafe, jsme robota číslo deset z redakce raději odvezli, než se u nás zabydlí. Manuálním pracovníkům ale může podobný robotický pomocník ušetřit spoustu práce i nervů, aniž by je při tom připravil o práci či o zdraví.

Dokázal by vaši práci vykonávat robot?

celkem hlasů: 568

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 20. března 2014. Anketa je uzavřena.

robot mě nahradit nemůže, moje práce není jednotvárná
robot mě nahradit nemůže, moje práce není jednotvárná 431
část mojí práce by robot určitě mohl vykonávat, ulevilo by mi to
část mojí práce by robot určitě mohl vykonávat, ulevilo by mi to 50
robot už moji práci vykonává
robot už moji práci vykonává 42
robot by mě mohl nahradit, ale jsem levnější
robot by mě mohl nahradit, ale jsem levnější 31
část mojí práce by robot určitě mohl vykonávat, děsí mě to
část mojí práce by robot určitě mohl vykonávat, děsí mě to 14
Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 6 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...