Erdoganův sen o prezidentství ohrožuje smrt patnáctiletého školáka

  • 7
Turci opět demonstrují. Do ulic je vyhnala smrt patnáctiletého chlapce, který zemřel po devíti měsících v kómatu. Během masových protestů proti vládě premiéra Erdogana ho zasáhl policejní granát do hlavy.

Posledních 269 dní svého nedlouhého života strávil v kómatu. Své patnácté narozeniny – měl je v lednu – s přáteli ani s rodinou neoslavil. V úterý zemřel. Berkin Elvan šel loni 16. června ve své istanbulské čtvrti koupit chléb, když se ocitl mezi demonstrujícími a těžkooděnci. Do hlavy ho zasáhl policejní granát se slzným plynem. Zblízka.

Nové oběti

Během středečních protivládních shromáždění zahynuli dva lidé. V Istanbulu podlehl zranění utrpěnému v bitce dvou skupin mladých demonstrantů dvaadvacetiletý muž. Druhou obětí je policista zasahující proti protestujícím v jihotureckém městě Tunceli, který zemřel na infarkt.

Erdogan označil za viníky násilí opozici, média a byznysmeny, kteří proti němu veřejně vystupují. "Jsou to pokrytci, nejsou čestní, nemají nic společného s demokracií. Nevěří ve volby... Ale já jsem si jist, že naši bratři v Ankaře a Turecku jim dají 30. března pádnou odpověď," pronesl Erdogan s poukazem na blížící se obecní volby. Podle průzkumů se premiérova obliba u voličů od roku 2011 propadla z 50 procent na 40.

zdroj: ČTK

Tehdy čtrnáctiletý mladík domů nedošel. Převezli ho do nemocnice, kde se již neprobral. Loni v červnu vážil 45 kilogramů, při včerejším pohřbu o 29 kilogramů méně. Školák je v pořadí osmou obětí loňských nepokojů.

Začaly jako nenápadný protest proti neekologické, ba zpupné politice istanbulské radnice, aby následně přerostly v celostátní nesouhlas s dekádu trvající vládou premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. A jeho Turecku dominující, nábožensky konzervativní Strany spravedlnosti a rozvoje.

Berkinův pohřeb ve středu opět vyhnal Turky do ulic. Agentury píší o desítkách tisíc demonstrantů v Istanbulu, kteří se střetli s policií. Protestující se sešli také v Ankaře a dalších městech.
Vzduchem opět létaly granáty se slzným plynem. Ty, které dle kritiků vládního postupu sloužily uniformovaným mužům spíše jako vražedná zbraň než prostředek k rozehnání davu.

Premiér však osobně policistům blahopřál k hrdinství při loňských zásazích. Lidé z organizace Human Rights Watch proto museli konstatovat, že ani po devíti měsících od zasažení Berkina není jasné, kdo a na čí rozkaz z takové blízkosti pálil. Policisté ztratili paměť.

Prohraje Erdogan volby? Které?

Turecko vře. Je totiž navíc neustále bombardováno korupčními kauzami. Naposledy na webu zveřejněným odposlechem hovoru mezi Erdoganem a jeho synem. Premiér v něm žádá potomka o uklizení nelegálně získaných milionů.

Hegemon turecké politiky tvrdí, že jde o umně sestřihaný podvrh. Opozice říká, že záznam je pravý. Koncem měsíce se snad zčásti ukáže, komu Turci věří více. Proběhnou místní volby, které naznačí, zda se Erdogan voličům neomrzel.

"Zdá se, že záplava korupčních obvinění bude mít jen malý vliv na rozhodování tradičních Erdoganových voličů. Tyto kauzy jen ještě více rozdělí již tak polarizovanou společnost," říká pro Reuters Wolfango Piccoli, expert poradenské společnosti Teneo Intelligence. "Smrt školáka poslaného pro chleba ale může zasáhnout i ty vrstvy, které Erdogana volí," dodává.

Nynější premiér totiž hraje o víc. Chce být prezidentem. Jeho lidé již v parlamentu pracují na posílení pravomocí hlavy státu. Letos v srpnu se konají první přímé prezidentské volby a část analytiků tvrdí, že Erdogan o rozdělení společnosti cíleně usiluje. Doufá prý, že jeho voliči uvěří příběhu o protivládních spiklencích snažících se pošpinit spravedlivého premiéra.

Těžko říci, zda se Turecko dá rozeštvat. Smrt školáka je ale i pro nejskalnější Erdoganovy stoupence silná káva.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video