Záběr z filmu Koleje osudu

Záběr z filmu Koleje osudu | foto: Bontonfilm

RECENZE: Koleje osudu představí Kidmanovou v souhvězdí šlechetného zívání

  • 2
V Kolejích osudu sice ve skutečném příběhu z druhé světové hrají Nicole Kidmanová a Colin Firth, ale vítr z plachet jim bere předvídatelnost cesty za prameny válečného traumatu.

To všechno se skutečně stalo. Britský důstojník Eric Lomax se během druhé světové války ocitl v japonském zajetí, kde byl vedle jiných útrap vystaven i nezapomenutelnému mučení. Kniha Koleje osudu, v níž svůj osud včetně výpravy po stopách trýznivé minulosti sepsal, vychází v češtině ke čtvrteční premiéře stejnojmenného filmu, který by podle všech vnějších znaků neměl zklamat.

Vedle silného osobního příběhu za ním totiž stojí neméně přesvědčivý herecký tandem, nositel suše zábavné britské zdrženlivosti Colin Firth a "nejlepší vývozní artikl Austrálie do Hollywoodu", jak se přezdívá Nicole Kidmanové. Coby Firthova filmová manželka se do anglické střídmosti emocí přehrála znamenitě, tak jako švédský rodák Stellan Skarsgard v roli hrdinova přítele; tady se chyba nenajde.

Ale režisér, hereččin krajan Jonathan Teplitzky, se k chloubám australského vývozu asi ještě nezařadí. Na jeho vrub padá neosobní bezvýraznost, popisnost, předvídatelnost, příval učesané šlechetnosti, z níž se chce kradmo zívat.

Most přes řeku Kwai

Do značné míry mu však podráží nohy retrospektivní model vyprávění. Dokud se příběh pohybuje v poválečné krajině, kde se lehce uválený a sladce zmatený podivín posedlý vlaky seznamuje se svou příští manželkou, má film půvab, něhu i vtip. S hrdinovými zraňujícími běsy, jejichž původ až nadlidsky chápavá partnerka odhaluje postupně, se však děj stále častěji vrací do asijského pekla počátku 40. let, kde narazí na dvě nevýhody.

Předně Firtha v téže roli "zamlada" nahradí Jeremy Irvine, ne sice špatný, nicméně jednostrunnější herec. A pak zajatecký tábor evokuje v divákově paměti jiné filmy s podobnou tematikou: Říši slunce, Krále Krysu, ale především nedostižný Most přes řeku Kwai, který s Kolejemi osudu navíc spojuje motiv tehdejší monstrózní výstavby železnice.

Postup, jak věznitelé dělají "z inženýrů otroky", dávkuje všechny obligátní prvky ponížení a trýzně: horko, žízeň, hlad, prach, únavu a chorobnou paniku z místa, kde se odehrávají největší zvěrstva. Není to příjemná podívaná, nicméně Koleje osudu vedou ještě daleko za vzpomínky, na cestu, jež by děsivé sny jednou provždy ukončila.

Koleje osudu

60 %

Austrálie / Velká Británie, 2013, 116 min

režie: Jonathan Teplitzky

hrají: Nicole Kidman, Colin Firth, Stellan Skarsgård, Jeremy Irvine, Hirojuki Sanada, James Fraser, Tom Hobbs, Ewen Leslie

Kinobox: 68 %

IMDb: 7.1

Cesta ke smíření

Hrdina totiž zjistí, že jeho někdejší katan stále žije, a rozhodne se pro přímou konfrontaci tváří v tvář. Samozřejmě podporován manželkou, jíž Kidmanová namísto své obvyklé hvězdné oslnivosti dává úhledně nenápadnou, účinnou usilovnost.

Ovšem kdo čeká ve finále exotickou turistiku v zabijáckém stylu Kill Bill, je na omylu. Film vláčně spěje k poznání, pochopení a smíření - a divák to tuší od počátku.

13. března 2014