Batman: Arkham Knight sází na senzační grafiku a batmobil. První pohled

  • 1
Pojízdný batmobil, po zuby vyzbrojený Batmanův protiklad a neuvěřitelná míra detailu. To není málo.

V říjnu tohoto roku skončí překvapivě povedená batmanovská jízda v podání Arkham. Batman: Arkham Knight totiž bude velkým finále a posledním dílem série. Zároveň však čtvrtý díl bude po Arkham Asylum, Akrham City a Arkham Origins prvním titulem této série, který se objeví na konzolích nové generace. A kromě nich pochopitelně také na PC.

Arkham Knight přistupuje k poslednímu dílu, tedy Arkham Origins, poněkud macešsky. Není divu, z celé série byl asi nejméně povedeným, možná také proto, že za ním nestálo přímo studio Rocksteady. Zároveň byl časově zařazen mimo ústřední děj, na který naváže opět Arkham Knight, a to s ročním odstupem od událostí, které jsme zažili v Arkham City.

Obrněný Batman

Gotham City neuvěřitelně vzkvétá, kriminalita se drží historického dna, ale jako už mnohokrát, také nyní zdání v tomto prokletém městě klame. Potají se totiž dává dohromady skupina úhlavních Batmanových nepřátel v čele arcipadouchy jako jsou Two-Face, Pinguin, Harley Quinn a Scarecrow. Jejich plán spočívá v koordinovaném masivním útoku na město, který by Batmana poslal do kolen.

Batman: Arkham Knight

Aby ochránil obyvatele města před zločinci i Scarecrowovými chemickými zbraněmi, nechá komisař Gordon zahájit evakuaci. Spolu s Gordonem a jeho dcerou Barbarou známou jako "Oracle" se Batman, kterého v anglické verzi opět mluví Kevin Conroy, vrhá do nerovného boje proti alianci antihrdinů.

Kromě toho se na bojišti Gotham City objevuje zcela nový charakter: tajuplný "Arkham Knight", který nosí obrněný batoblek a na rozdíl od Batmana používá střelné zbraně. Přestože nelze zakrýt jistou podobnost s postavami vydavatelství DC, jako je "Wrath" nebo "Jason Todd Batman", má jít o kompletně novou postavu vytvořenou výhradně pro účely hry.

V Arkham Knight se budete pohybovat v dosud největším Gothamu, který sestává hned ze tří odlišných čtvrtí. Ty dohromady dávají plochu, jež je pětkrát větší, než je již tak velké město v Batman: Arkham City. Nelehkým úkolem autorů tak bude udržet atraktivitu metropole. Za tímto účelem chystají množství maličkostí, ale i na první pohled rozpoznatelných a zapamatovatelných míst.

Poprvé za volantem

Taková rozloha už by se Batmanovi špatně zdolávala i s jeho rozepjatými křídly, a tak bude moci poprvé v sérii řídit vlastní batmobil. Ten je původní kreací autorů ze studia Rocksteady, ovšem svým vojenským designem nápadně připomíná Tumbler z nejnovější batmanovské trilogie režiséra Christophera Nolana.

Batman: Arkham Knight

Aby hráči tomuto monstru mohli náležitě zatopit, rozšířili autoři silnice v široké magistrály a vybavili je nejrůznějšími rampami, na které když najedete, očekávejte daleké skoky.

Ostatně batmobil je skutečně univerzální a v určitých situacích, například v rámci Riddlerových hádanek, bude schopný jezdit i po zdech. Samozřejmě bude vybaven řádkou zbraní, které pomohou ve chvílích, kdy cesta bude přeci jen neprůjezdná, případně při pronásledování nepřáteli.

Pozitivní zprávou je, že chvíle strávené v batmobilu nebudou ze hry vytržené a implementované jen proto, aby byl titul na papíře zajímavější. Naopak, budou maximálně začleněné do ústředního herního obsahu. Batman bude vozidlo často moci využívat zcela libovolně: může do něj přímo doplachtit, případně se nechat ze sedačky vystřelit opět do letu.

Nová generace je znát

Maximální plynulosti chtějí tvůrci dosáhnout i v jiných oblastech. Zcela tak odpadnou například nahrávací obrazovky, které v minulých dílech rozdělovaly městský exteriér a interiéry budov. Také v bitkách či loveckých vložkách je patrný maximální důraz na filmovost.

Batman: Arkham Knight

Přestože technické provedení není pro zábavné hraní tím nejdůležitějším,  v dobách technologických předělů, jako je právě generační výměna konzolí, může nebývale přispět k "wow efektu" ze hry. Rocksteady se snaží seč může, aby dokázalo, že grafických hranic zdaleka nebylo dosaženo.

Modely postav i jejich animace vypadají skvěle. Užijete si také simulaci různých látek jako Batmanův plášť v reálném čase. Dokonce po něm fyzikálně korektně uvidíte stékat kapky deště podle toho, kam se hrdina hne.

Taková láska pro detail vyžaduje pochopitelně také oběti. Tou nejzřetelnější a doufejme, že jedinou, je absence hry více hráčů, pro kterou už autorům nezbývají zdroje.

Hra tak obsáhne pouze příběhovou kampaň se spoustou vedlejších úkolů a sběratelských prvků. Dokončit hru na 100 % vám zabere pěkných pár desítek hodin. Batman: Arkham Knight má jednoznačně potenciál být skvělou hrou.


Témata: Warcraft