Jaromír Jágr z New Jersey právě překoná philadelphského gólmana Steva Masona,...

Jaromír Jágr z New Jersey právě překoná philadelphského gólmana Steva Masona, nezabránil mu v tom ani Mark Streit. | foto: AP

Jágr režíroval výhru New Jersey, Vrbata se blýskl ziskem tří bodů

• 48
Nejproduktivnější Čech letošní sezony hokejové NHL Jaromír Jágr se v úterý bodově prosadil už ve čtvrtém zápase za sebou, z nichž tři skončily pro New Jersey vítězně. Naposledy Devils zdolali 2:1 Philadelphii, na čemž se Jágr podílel asistencí a vítěznou brankou. Stejně jako slavná "68" byl první hvězdou vyhlášen i Radim Vrbata, jenž pro změnu bilancí 1+2 zařídil výhru Phoenixu 3:1 na Floridě. Gól slavili ještě Jiří Tlustý, Roman Polák a Martin Havlát.

Výhrou na ledě rivalů v boji o postupové příčky do play-off Východní konference New Jersey se ziskem 71 bodů snížilo svou ztrátu na své zatím poslední soupeře. Philadelphia aktuálně okupuje poslední osmou postupovou pozici s nyní již jen dvoubodovým náskokem na desáté New Jersey.

Hlavní zásluhu na tom má Jaromír Jágr. 42letý rekordman nejprve v 8. minutě pohotovou narážečkou chytře uvolnil Travise Zajace, jenž si zkušeně položil na led brankáře Steva Masona a prudkou střelou mu nedal šanci zakročit.

1. Jaromír Jágr (NJD), 66z. - 57b. (21+36)
2. David Krejčí (BOS), 64z. - 55b. (16+39)
3. Jakub Voráček (PHI), 65z. - 48b. (18+30)
4. Radim Vrbata (PHX), 64z. - 46b. (19+27)
5. Jiří Hudler (CGY), 62z. - 44b. (14+30)
6. Ondřej Palát (TBL), 65z. - 42b. (17+25)
7. Patrik Eliáš (NJD), 51z. - 42b. (14+28)
8. Martin Hanzal (PHX), 55z. - 37b. (15+22)
9. M. Židlický (NJD), 65z. - 36b. (10+26)
10.T. Plekanec (MTL), 66z. - 35b. (17+18)

Že u všech branek zápasu budou figurovat Češi, pak na startu prostřední dvacetiminutovky zařídil i domácí Jakub Voráček. Po jeho asistenci totiž srovnával průběžné skóre na 1:1 Nicklas Grossmann.

Rozhodující akci si ale schoval na 48. minutu zmiňovaný Jágr, jenž z bezprostřední blízkosti branky bekhendem poslal do sítě efektivní přihrávku obránce Marka Židlického od zadního mantinelu.

Byla to jeho 21. trefa sezony, 702. kariéry v základní části NHL, z nichž 124 bylo vítězných (v letošní sezoně Jágr rozhodl šest zápasů). V součtu tref z NHL, KHL, československé i české ligy a z reprezentace tak čerstvě dosáhl na číslo 999 (více ZDE).

Za předvedený výkon byl Jágr právem zvolen první hvězdou. Do výčtu tří nejlepších hráčů střetnutí se vešel ještě jeden čtyřicátník z kádru New Jersey, brankář Martin Brodeur. Kanadský rekordman mezi gólmany NHL kryl 30 střel domácích Flyers.

Vrbata táhl Phoenix za výhrou, Erat doplnil Hanzala na marodce

Z posledních čtyř startů si útočník Radim Vrbata odnesl už šest kanadských bodů (4+2). Daří se mu, přestože mimo sestavu Phoenixu kvůli zranění figuruje jeho oblíbený spoluhráč z útoku Martin Hanzal.

Aby zdravotních patálií Coyotes nebylo málo, už v první třetině navíc odstoupil i Martin Erat. Čerstvá posila klubu výměnou s Washingtonem nastupovala právě ve středu formace místo Hanzala.

Ve formě hrající Vrbata i přes změny v sestavě vyprodukoval tři zápisy (1+2) a byl vyhlášen první hvězdou vítězného představení Phoenixu po výsledku 3:1 proti domácí Floridě.

Asistencemi se nejprve podílel na zásazích Mika Ribeira a Oliver Ekman-Larssona. V 46. minutě pak sám svou 19. brankou sezony zvyšoval již na 3:0 pro hosty. Panthers dosáhli alespoň na čestný zásah v 49. minutě. Jinak bezchybného brankáře Mika Smitha připravil o čisté konto Brandon Pirri.

Jordan Staal s Tlustým vystříleli Carolině výhru

Úspěšná souhra Jordana Staala s Jiřím Tlustým vedla ke dvěma gólům Caroliny v domácím zápase proti Rangers. Hlavně díky dané dvojici tak v tabulce Východní konference až třináctí Hurricanes uspěli nad v pořadí šestým týmem výsledkem 3:1.

Poprvé se prosadili na startu druhé třetiny, kdy Staal našel v prostoru mezi kruhy volného českého útočníka. Když pak v 25. minutě srovnal obránce New Yorku Kevin Klein, udeřilo zmiňované duo podruhé. Hráči si pouze prohodili role. Tlustý přihrával a Staal docílil své 13. trefy sezony.

Poslední slovo si vzal ještě v 55. minutě pojistkou na konečných 3:1 Elias Lindholm. Tři hvězdy zápasu zámořští novináři vyhlásili v následujícím pořadí: 1. Jordan Staal (1+1), 2. Jiří Tlustý (1+1), 3. Alex Sjomin (0+1). Pouze mezi nehrajícími náhradníky Caroliny tentokrát zůstal veterán Radek Dvořák, stejně jako z farmy povolaný mladý obránce Michal Jordán.

Mrázek nezabránil porážce Detroitu

Poprvé od 20. ledna se v brance Detroitu v NHL představil talentovaný český gólman Petr Mrázek. 22letý rodák z Ostravy ve venkovním souboji proti Columbusu čelil 37 střeleckým pokusům, z nichž čtyři skončily za jeho zády.

Mrázka překonal v první třetině Nick Foligno a ve třetím dějství ještě tři další střelci v osobách Boone Jennera, Brandona Dubinskyho a Dereka MacKenzieho. Za jediného úspěšného střelce Red Wings v zápase platil obránce Danny DeKeyser, jenž v 11. minutě otevíral skóre. Blue Jackets tak ze stavu 0:1 otočili zápas v konečnou výhru 4:1.

Havlát zpečetil triumf San Jose nad Torontem

Vysokým výsledkem 6:2 skončila úterní konfrontace San Jose s Torontem, shodně třetích týmů Západní a Východní konference. Domácí Sharks potěšili své fanoušky především díky produktivitě tradičních opor Joe Pavelskiho (2+1) a Joe Thorntona (0+3).

Prosadil se i 32letý Martin Havlát, jenž v 57. minutě dorážkou z bezprostřední blízkosti branky Maple Leafs upravoval finální skóre na 6:2. Byla to jeho 6. gólová střela sezony, v níž vinou zdravotních potíží odehrál jen 33 duelů s bilancí 12 bodů (6+6).

Buffalo - Nashville 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
3. Stafford - 18. Spaling, 24. Weber, 28. C. Smith, 59. Gaustad. Střely na branku: 25:24. Diváci: 18 659.

Philadelphia - New Jersey 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
21. Grossmann (Voráček) - 8. Zajac (Jágr), 48. Jágr (Židlický). Střely na branku: 31:26. Diváci: 19 967.

Carolina - NY Rangers 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
21. Tlustý, 39. J. Staal (Tlustý), 55. Lindholm - 25. Klein. Střely na branku: 35:25. Diváci: 15 667.

Columbus - Detroit 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
16. Foligno, 51. Jenner, 51. Dubinsky, 56. MacKenzie - 11. Dekeyser. Brankář Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 37 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 89,2 procenta. Střely na branku: 37:40. Diváci: 14 330.

San Jose - Toronto 6:2 (2:1, 2:0, 2:1)
29. a 45. Pavelski, 4. Vlasic, 12. Burns, 27. Wingels, 57. Havlát - 5. a 55. Gardiner. Střely na branku: 48:21. Diváci: 17 562.

Pittsburgh - Washington 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
17. J. Jokinen, 55. Crosby. Střely na branku: 34:32. Diváci: 18 646.

St. Louis - Dallas 2:3 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)
14. Pietrangelo, 46. Polák - 20. Sceviour, 43. Roussel, 64. Jamie Benn. Střely na branku: 30:30. Diváci: 16 763.

Minnesota - Edmonton 3:4 po sam. nájezdech (3:1, 0:0, 0:2 - 0:0)
12. Parise, 14. Spurgeon, 16. Pominville - 17. Petry, 52. Perron, 56. Eberle, rozh. nájezd Hall. Střely na branku: 31:26. Diváci: 18 650.

Florida - Phoenix 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
49. Pirri - 18. Ribeiro (Vrbata), 30. Ekman-Larsson (Vrbata), 46. Vrbata. Střely na branku: 32:26. Diváci: 12 211.