Okurka, ani trenýrky. Tenhle dům je opravdu krásný, říkají místní

  • 2
V čínském městě Wu-si vyrostla komerční budova ve tvaru čajové keramické konvice. Obyvatelé jsou z netradiční budovy nadšeni. Tři tisíce let staré město, kterému se přezdívá Malá Šanghaj, má prý konečně nový orientační bod.

Město ležící v provincii Ťiang-Su ve východní Číně získá díky čajové konvici novou dominantu. Zdálky může ojedinělá stavba připomínat kopec, jakmile se člověk přiblíží, je mu vše jasné.

Působivá konvice ve vínové barvě odkazuje na tradiční keramickou konvici, která se vyrábí v této oblasti z červené keramické hlíny a je velmi oblíbená. Budovu vysokou 36 metrů si postavila místní developerská společnost, která zde 16. března otevře své prodejní místo.

Konvice je lepší než trenýrky

Obyvatelé města jsou přesvědčeni, že jejich obří konvice je krásná. "Oproti budově čínské státní televize v Pekingu, které se říká Velké trenýrky, Okurce v Londýně nebo oproti Minci v Kantonu, má naše konvice význam a je poměrně elegantní," říká třiatřicetiletý Lancy Gao, který bydlí ve Wu-si.

Další místní obyvatel Sia Jin-ťien věří, že se obří čajová konvice stane významnou součástí města a jejím ukazatelem. "Konvičky z červené hlíny jsou pro naši oblast typické a jsou skutečným kulturním symbolem Wu-si. Konvice určitě přitáhne do města velké množství návštěvníků. Také si myslím, že je velmi krásná."

Velké trenýrky vzbuzují rozpaky, na rozdíl od konvice

Po deseti letech výstavby bylo v Pekingu v roce 2012 uvedeno do provozu nové ústředí čínské státní televize. Futuristicky vyhlížející budovu, která má symbolizovat nástup Číny na světovou scénu, navrhli německý architekt Ole Scheeren s nizozemským architektem Remem Koolhaasem ze studia Office for Metropolitan Architecture.

Číňané nemají státní televizi příliš v oblibě, funguje totiž jako nástroj propagandy vládnoucí komunistické strany. Vpravo její nová budova

Budova CCTV-Tower vysoká 234 metrů stojí v obchodním centru Pekingu. Sestává ze dvou věží ve tvaru L spojených křížem u paty, které ve výšce 160 metrů spojuje sedmdesátimetrový pravoúhlý výčnělek. Její výstavba podle neobvyklého návrhu z přelomu tisíciletí začala v roce 2004. Hrubá stavba byla dokončena před čtyřmi lety, pak následovala ještě výstavba vnitřních částí budovy.

Jednačtyřicetiletý Scheeren o budově řekl, že ji není snadné jednoznačně vymezit. Konstrukce podle něj symbolizuje zlom a představuje novou Čínu v jiném významu. Veřejnost má ale jasno. Budově se kvůli neobvyklému tvaru začalo říkat "velké trenýrky".