Podívejte se z vrcholu Quadria na Prahu. Stavba komplexu finišuje

  • 70
Obnovený provoz stanice metra Národní 1. července, kolaudace multifunkčního komplexu Quadrio v centru Prahy za více než tři miliardy korun říjen 2014. Tak vypadá předběžný harmonogram dokončení projektu, na který obyvatelé hlavního města kvůli omezení dopravy v centru netrpělivě čekají.

S pondělním dosažením nejvyššího bodu stavby ve výšce 35 m, takzvané glajchy, může být CPI Group, investor projektu, určitě spokojený. Poté, kdy byla v červnu 2012 impozantní stavba v centru města zahájena, se bez větších problémů a zdržení pomalu blíží ke svému dokončení.

V prostoru mezi Spálenou a Vladislavovou ulicí vznikl komplex budov ve tvaru čtyřlístku. Díky tomuto netradičnímu tvaru se denní světlo dostává do všech prostor domu. Tvar tak dal projektu i jméno. Více než 16 000 m2 bude patřit kancelářím, 10 400 m2 pak obchodním prostorám. Samostatně stojící budova nabídne 19 luxusních bytů, na nichž trvala městská část.

Výhled je z nejvyššího podlaží Quadria na celou Prahu.

"Orientace domu je severojižní, proto jsou i byty větší, abychom splnili potřebné oslunění. Investor s byty původně nepočítal, ale Praha 1 na nich trvala. Dnes je již prodaných 15 bytů z celkového počtu 19, ukazuje se, že kvalitní bydlení v centru Prahy představuje velmi dobrou investici. Jsem přesvědčený, že tento trend ještě není stále doceněný, jeho čas určitě přijde," říká autor projektu, architekt Jakub Cígler ze studia Cígler Marani Architects.

Jedním z nejatraktivnějších benefitů projektu Quadrio je určitě střešní terasa s panoramatickým výhledem na Prahu. Bude zpřístupněna všem budoucím nájemcům kanceláří, nejen firmám sídlícím v nejvyšším patře. Počítá se i s jejím případným pronájmem pro různé firemní akce.

Běžným návštěvníkům však přístupná nebude. Těm bude muset stačit malé náměstí na rohu Vladislavovy ulice s kavárnou, restaurací a zelení.

Vizualizace: Pohled z terasy, u níž se počítá i s pronájmem na různé firemní akce, představuje jeden z nejoceňovanějších benefitů celé stavby.

Stavba nad metrem

"Nejtěžší bylo odstranit přibližně 100 000 tun zeminy a betonu," tvrdí Miroslav Kulda, manažer stavby. Zvládnout logisticky odvoz takového množství materiálu převážně Spálenou ulicí představovalo i pro zkušené stavbaře a manažery velmi obtížný úkol.

Miroslav Kulda má za sebou velmi náročné projekty, třeba Slovanský dům či City Empiria, ale zde byl kromě jiného postavený před úkol převozu obrovského množství materiálu v samém centru Prahy s řadou omezení.

"Když se staví na zelené louce, mohou nákladní vozy jezdit celou noc, tady bylo nutné úderem desáté večer skončit. Překvapila nás i nesmírně masivní vrstva betonu nad tubusy metra. Prý se už při jeho budování počítalo s tím, že se nad nimi bude stavět. Vše ale muselo pryč," vysvětluje Miroslav Kulda.

Aby investor získal stavební povolení, musel souhlasit i s hodinovou "větrací pauzou" kolem poledne, aby lidé v okolí stavby mohli bez obav otevřít okna a vyvětrat si.

Jenže Quadrio nemá jen osm nadzemních podlaží, ale i další čtyři podzemní, silná betonová deska musela proto pryč. Suterén a základovou desku bylo třeba navíc obalit antivibračními rohožemi, aby se zabránilo dopadu průjezdu vlaků metra i tramvají.

Eskalátory jsou již na místě.

Obytná budova s luxusními byty čeká ještě na jedno podlaží.

Právě více než dostatečná veřejná doprava, kterou budou mít nájemci i návštěvníci Quadria k dispozici, je také důvodem, proč zde sice vzniklo 250 parkovacích míst v podzemí, kam se bude sjíždět z Vladislavovy ulice, ale využít je budou moci jen rezidenti.

"Výhodou tohoto multifunkčního centra je právě to, že sem nemusíte jezdit autem," zdůraznil Ing. Igor Klajmon z CPI Group. Majitelé bytů mohou získat i více parkovacích míst, a to podle plochy bytu. Jsou zde totiž i dvoupodlažní byty.

Pokud jde o klientské změny v těchto bytech, jejich realizaci ovlivňuje potřebná orientace s ohledem na oslunění. "Změny vidím spíše ve výběru materiálů než v zásahu do dispozic," říká architekt Cígler. Metr čtvereční zde zájemce o bydlení přijde až na 150 tisíc korun.

Vizualizace: Pohled ze Spálené ulice

Vzhledem k unikátní lokalitě však o klienty nouze není, o byt zde má zájem dokonce i Radovan Vítek, majitel CPI Group. Také část kancelářských prostor chce společnost CPI Group využít i pro sebe.

Podle investora by měl být pronájem pro zájemce výhodný i díky nízkým nákladům na energie, budova by měla splnit podmínky pro zisk certifikátu pro zelené budovy Leed.

Efekt pro Prahu 1

Centrum Prahy získá po dostavbě zajímavý multifunkční komplex, a to i pokud jde o vzhled. Hlavní vnitřní objekt zdobí 3D prostorová skleněná fasáda, vnější kancelářské budovy obepínají ve spodní části pevné lamely, které zčásti kryjí i prosklené stěny obchodních jednotek nákupní galerie.

Vizualizace: Pohled na Quadrio v centru Prahy

Městská část podle slov svého starosty Oldřicha Lomeckého také počítá s tím, že atraktivní kanceláře vybavené vším komfortem přilákají i firmy, které doposud využívají byty upravené na kanceláře. Ty by se tak mohly vrátit svému původnímu účelu, protože v Praze 1 došlo v předchozích letech k nežádoucímu úbytku jak bytů, tak stálých obyvatel.