VIDEO: Jak na orchideje, aby vám kvetly. V Troji radí neřezat

Ocitnete se v úplně jiném světě. Tropický skleník Fata Morgana vás spolehlivě přenese do pralesů Asie, Filipín či Jižní Ameriky. V pražské Botanické zahradě připravili výstavu okouzlujících květů botanických i hybridních druhů orchidejí již podeváté. Zahájila minulý pátek a potrvá do 23. března.

Mezi botanickými druhy, tedy orchidejemi v nešlechtěné podobě, jak je najdete v jejich přirozeném prostředí, jsou tentokrát lahůdkou orchideje vietnamské džungle. Konkrétně z přírodní rezervace Hon Ba. Některé hodně zajímavé, jiné na první pohled až přehlédnutelné, ale zato opravdu vzácné. 

Bohatá fotogalerie orchidejí

"Díky několikaleté spolupráci našich botaniků s vietnamským Institutem tropické biologie z Ho Či Minova Města se podařilo shromáždit také velké množství obrazového materiálu. Nádherné fotografie orchidejí návštěvníci najdou jak uvnitř skleníku, tak na prostranství před ním," dodává mluvčí Botanické zahrady Barbora Koláčková.

Vedle vietnamských "specialit" jsou ve skleníku vystaveny i horké novinky z řad hybridních rostlin, které jsou pro mnohé návštěvníky díky své barevnosti a velikosti květů ještě zajímavější. Řada z nich se dokonce dá pěstovat i doma za oknem.

Bez problémů totiž přežijí a pokvetou třeba i v panelákovém bytě suchému vzduchu navzdory. Péče o ně totiž kupodivu není nijak složitá. Na výstavě navíc funguje poradna, kde byste měli dostat odpověď na každý dotaz ohledně orchidejí. Přímo na výstavě si také můžete vhodné hybridní orchideje koupit.   

Odkvetlý stvol orchideje neodřezávejte, odmění vás

Kdo by nechtěl mít takovou nádheru doma, zvlášť po návštěvě podobné výstavy. Jenže o jaký druh se zvládne spolehlivě postarat i naprostý laik? "Jedna z nejspolehlivějších orchidejí v tomto směru je Phalaenopsis. U té můžete navíc vybírat mezi nejrůznějšími hybridy a kultivary v nádherných barvách. Patří k těm nejméně náročným druhům, přitom vás nejvíc potěší, protože pravidelně kvetou," radí Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin a spoluautorka výstavy.

Protože je Phalaenopsis rostlina rostoucí epifytně, tedy na žijících rostlinách, a v pralese je prakticky vždycky stíněná, radí Romana Rybková nedávat ji na jižní okno: "Prudké sluníčko by spálilo její tlusté tučné listy a rostlina by uhynula. Také není dobré ji přelévat, neměla by stát ve vodě. Přestože tyto rostliny rostou v deštných pralesích, jsou zvyklé, že z nich voda neustále odtéká. Jak visí na kmenech a větvích, průběžně osychají a mohou neustále dýchat. Necháte-li na nich stát vodu, uhnívají."

Phalaenopsis, sytě růžový kultivar
Jeden z nejnovějších hybridů druhu Phalaenopsis, který můžete bez problémů...
I tahle krasavice vám klidně může kvést doma za oknem. Jedna z novinek mezi...

Bohatě kvetoucí hybridní kultivary rodu Phalaenopsis, které zvládne pěstovat i naprostý laik.

Na otázku, zda po odkvětu květní stvol u této orchideje odstřihnout, nebo ponechat (jak někteří pěstitelé radí odstřihnout, čtěte zde), odbornice odpovídá: "Zrovna tato orchidej má úžasnou schopnost na odkvetlém květním stvolu vytvořit poupata nová a může kvetení opakovat dokonce dvakrát i třikrát. Takže když máte starší rostlinu, dokáže vám vytvořit krásný trs květů." A hned nám to ukazuje na jednom botanickém exempláři stejného rodu (názorně je to vidět na videu). 

Pěstování kultivarů rodu Phalaenopsis se tedy bát nemusíte. Ovšem orchidejí, jejichž pěstování byste doma nezvládli, je podle kurátorky tropických rostlin mnohem víc než těch, které se v bytových podmínkách pěstovat dají: "Orchidejí je na dvacet tisíc druhů a většina z nich vyžaduje velmi specifické podmínky. Péče o ně je tedy hodně náročná a pěstují se velmi obtížně.

Květ orchideje Lycaste Skinnerii. Botanický druh, jehož cenný exemplář přivezla Romana Rybková s kolegy v roce 1997 z Guatemaly jako cenný genetický materiál.

Když jsme ještě Romanu Rybkovou požádali o výběr pro ni nejzajímavější orchideje, vybrala botanický druh Lycaste skinneri, ke kterému má osobní vztah: "Narazili jsme na něj v roce 1997 v Guatemale, kde roste v horských lesích, je to dokonce jejich národní květina. My si jí ceníme jako genetického materiálu, protože je to pravá rostlina z volné přírody. Našli jsme ji na vývratu u horské silnice, kterou v tu dobu rozšiřovali, takže by ji velice brzy převálcoval buldozer. Povolení potřebná ke sběru a vývozu jsme měli, takže jsme ji mohli doslova zachránit."