Krize na rozdělené Ukrajině, lidé demonstrují pro i proti Rusku

  • 1252
Ruské jednotky získávají stále pevnější kontrolu nad Krymem a veřejné mínění na Ukrajině je rozdělené na dva nepřátelské tábory. O víkendu na Ukrajině demonstrovaly desetitisíce lidí, někteří za jednotu Ukrajiny, jiní naopak za jednotu s Ruskem. Od pondělí na Krymu vysílají už jen ruské televizní stanice.

V hlavním městě Krymu Simferopolu se konaly dvě oddělené demonstrace - jedna modrožlutá u sochy národního básníka Tarase Ševčenka, druhá v barvách ruské vlajky u sochy V. I. Lenina. I Sevastopulu se lidé sešli, aby si připomněli výročí 200 let od narození Ševčenka, považovaného za otce ukrajinského jazyka. Pokojnou vzpomínku ale narušili proruští aktivisté, kteří na skupinu asi dvou set lidí zaútočili.

Krize na Ukrajině

"Postavila se tam řada mladých lidí a kozáků, kteří v rukou třímali biče. Tvářili se výhrůžně," popisuje reportér BBC Ben Brown. "Napětí stoupalo, začaly hádky, obě strany té druhé tvrdily 'Krym je naše země'. A pak už to bylo hodně, hodně ošklivé." Proruští aktivisté začali nahánět skupinky lidí, které fyzicky napadali. "I my jsme byli ohrožení, ale utekli jsme jim," vypráví Brown. "Byl to děsivý moment a pohled do propasti, nad níž teď balancuje Krym."

Proruští aktivisté se zmocnili sídla regionální vlády v Luhansku, který leží zhruba 40 km od ruských hranic, a donutili k rezignaci gubernátora.

V Doněcku demonstranté v neděli strhli vlajku u vládní budovy a nahradili ji ruskou. 

V Charkově naopak desetitisícový dav volal hesla jako "Ne válce!" a "Ukrajina, Charkov, Krym!"

Tarase Ševčenka si připomínali i v hlavním městě Ukrajiny Kyjevě. "Je to naše země, naši rodiče a prarodiče za ni prolévali svou krev," řekl shromážděnému davu premiér Arsenij Jaceňuk. "Nevzdáme se jediného centimetru ukrajinské půdy. Ať tohle Rusko a ruský prezident vědí." Podle ministra obrany Ihora Teňucha se ale na Krym žádné posily nechystají (více čtěte zde).

Na Krymu už vysílají jen ruské televize

Podle agentury Interfax na některých frekvencích vysílají na Krymu už jen ruské televize, ty ukrajinské krymská vláda vypnula. V Sevastopolu jsou odpojeny hlavní ukrajinské televize vysílající zpravodajství, ostatní však prý ještě běží. Tuto informaci se však zatím nepodařilo ověřit.

Vicepremiérka krymské vlády Olga Kovitidiová tvrdí, že za výpadky vysílání jsou technické poruchy. Ke zjištění příčin a odstranění poruch ale bude zapotřebí čas. Krymský ministr informací Dmitrij Polonskij naopak rovnou prohlásil, že důvody vypnutí ukrajinských televizí jsou "právní i morální".

"Od okamžiku, kdy krymský parlament rozhodl o vstupu do Ruské federace, pouze čekáme na potvrzení tohoto kroku v referendu, na Krymu neplatí ukrajinské zákony. Všechny dohody o vysílání musí být uvedeny do souladu s touto právní situaci. Proto ukrajinské televize musí požádat o uzavření nových dohod," uvedl podle serveru newsru.com.

"Máme právo ochránit obyvatele Krymu před eskalací násilí, lží a toku nepravdivých informací, který se řinul z obrazovek," řekl krymský ministr. Na adresu jedné z největších krymských stanic, která také přestala vysílat, dodal, že za vysílání dluží obrovské peníze.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue