Nejlepší designéři a výrobci dostali kapku štěstí. Podívejte se!

  • 7
Není to žádná "nafouklá" záležitost, byť letošním cenám již osmého ročníku soutěže Czech Grand Design dominovaly nafukovací hračky z plastu. Cenu Designér roku totiž získal Jan Čapek za nafukovací hračky Pes Bulík a Formule a Výrobcem roku se stala Fatra Napajedla, pro niž vznikly.

Design je skutečně nesmírně důležitou podmínkou, aby firmy, a tedy i český průmysl skutečně uspěly nejen doma, ale i v zahraničí. Z tohoto pohledu měla ovšem Akademie designu ČR a jejích jedenapadesát členů (volné seskupení teoretiků, kurátorů, kritiků a publicistů z oblasti designu), kteří určují každoročně vítěze, docela těžkou úlohu. Vybírat bylo opravdu z čeho.

I vítěz kategorie Designér roku, nominovaný Jan Čapek, jen pár desítek minut před vyhlášením ve své vítězství příliš nevěřil.

"V poslední době je konkurence stále silnější, do finále jsem se dostal už dvakrát, ale tak ´nabouchané´ kategorie ještě nikdy nebyly. Doufám, že to vyjde alespoň Fatře, šla strašně nahoru," prohlašoval. Nakonec to vyšlo oběma.

Čeští designéři, ale i tuzemské firmy se totiž v posledních letech výrazně posunuly vpřed. Spojení kvalitního designu a výroby podložené výrazným podílem ruční práce se stalo ideální dvojicí.

Ano, nelze přehlédnout, že tomuto trendu výrazně napomáhá obrovský zájem silných ekonomických hráčů z Asie, kteří ve velkém nakupují to nejlepší, co mohou z Evropy získat.

Označení "hand made" je pro státy, kde strojová výroba chrlí miliony kusů od jediného modelu, které se od sebe ničím neodlišují, chybí jim historická kontinuita i nápad, tím nejlepším doporučením.

Lucie Koldová navrhla cenu Kapka štěstí.

Proto jsou opět na světovém výsluní zejména čeští skláři, výrobci lustrů a židlí (ke značce TON letos přibyl Situs), porcelánu nebo šperků. To se ukázalo i při slavnostním vyhlášení vítězů, které se konalo již tradičně ve Stavovském divadle večer 9. března.

Jen je dost smutné, že zde musel Apollón, bůh krásy a harmonie v podání Romana Zacha, který přijel přímo na jeviště na živé "národní kulturní památce" neboli na kladrubákovi a celé slavnostní předání cen pojaté v antickém duchu moderoval, připomenout, že zatímco celý svět uznává důležitost designu, české ministerstvo průmyslu a obchodu se od podpory akce distancovalo. Přitom v předchozích ročnících mělo pod "patronátem" právě kategorii Výrobce roku. K dohodě v době Rusnokovy vlády nedošlo.

Předávání Cen Czech Grand Design se v letošním roce neslo v duchu antického dramatu.

A tak bude muset pomoci "Kapka štěstí", skleněná cena od Lucie Koldové, která v loňském roce získala cenu Grand designér roku. "Často se mě lidi ptají, co odlišuje úspěšného designéra od ostatních, co všechno je zapotřebí k úspěchu kreativního člověka. Tato úvaha mi tedy dala na počátku impuls přemýšlet o tom, co by měl designér mít v sobě obsažené a co je ta zvláštní esence, která ho dokáže vynést na vrchol. Talent, nadšení a trpělivost jsou určitě jsou základní pilíře, bez trochy štěstí je to však celé o dost těžší. Rozhodla jsem se dát designerům a tvůrcům kousek toho, co jsem měla na své cestě já….kapku štěstí. Je těžké popsat štěstí, ale bez něj to v životě nejde," říká Lucie Koldová.

Ta získala v loňském ročníku nejvíce hlasů napříč všemi kategoriemi, což je kritérium pro získání ocenění Grand designér roku.

Kategorie Designér roku - Jan Čapek

To nejlepší z českého designu

Kategorie Designér roku
Do finále postoupili tři ocenění, Jan Čapek za design nafukovacích hraček Pes Bulík a Formule pro Fatra Napajedla, designérská dvojice Dechem (Michaela Tomišková a Jakub Janďourek) za kolekci svítidel a bytových doplňků Antihmota a Jan Plecháč & Henry Wielgus za kolekci svítidel Neverending Glory pro Lasvit.

Jan Čapek "proměnil" svou třetí nominaci, získal titul Designér roku.

Po několika nominacích v předchozích ročnících si cenu odnesl první z nich, Jan Čapek.

Kategorie Módní designér roku

V této kategorii se jména často opakují. K již tradičním finalistům patří Monika Drápalová, kterou letos "vynesla" do finále kolekce The Free Circle pro Rose&Mary Fashion a kolekce Sedm ve spolupráci s Fr. Matouškem. Druhým finalistou byl Jakub Polanka za kolekci Belleville, třetím pak Hana Zárubová za kolekci Work in progress II.

Zvítězila Monika Drápalová.

Kategorie Designér šperku roku

Eva Eisler se do finále probojovala s kolekcí náhrdelníků a broží Pro Bílou paní Perchtu a kolekcí Wabi Sabi. Jako druhá postoupila Janja Prokić s kolekcí šperků Le Grand Jeu a jako třetí Markéta Richterová za kolekci šperků Carbon Pillars. Vítězství si poprvé odnesla Eva Eisler.

Kategorie Designér šperku roku - Eva Eisler

Kategorie Grafický designér roku
Podle abecedy postoupilo mezi nejlepší tři Anymade studio za grafické zpracování publikace František Frank Frantík François Kupka (koncepce B. Škaloudová, M. Trpišovská, L. Štůlová Vobořilová), dále pak Štěpán Malovec, Jakub Straka, Petr Knobloch a Tomáš Brousil za nový vizuální styl UMPRUM. Jako třetí postoupila Oficina za vizuální styl ČT art.

Jako nejlepší se umístili Štěpán Malovec, Jakub Straka, Petr Knobloch a Tomáš Brousil za nový vizuální styl UMPRUM.

Kategorie Fotograf roku
Mezi trojici nejlepších postoupili Kristina Hrabětová za fotografie pro Vyrobeno Lesem a Dechem, Martin Polák a Lukáš Jasanský za cyklus fotografií pro expozici v Moravské galerii a Bára Prášilová za sérii fotografií pro H. Zárubovou ke kolekci Work in Progress II, za fotografie produktů pro DesignGuide a za plakát k filmu O slušnosti.
Fotografem roku se stala Kristina Hrabětová.

Kategorie Obchod roku - Pavilon

Kategorie Obchod roku
Mezi tři finalisty patří Fox Gallery za otevření galerie v jednotícím návrhu arch. Markéty Cajthamlové a za hledání umění v každodenním životě, za propagaci českých umělců, autorů, designérů, návrhářů a českých výrobců.

Finalisty se staly také praguekabinet za otevření nové galerie v centru Prahy s prezentací ikonických I současných tvůrců v oboru designu i umění (například František Vízner, Arik Levy, Pierro Fornasetti, Petr Písařík) a Pavilon za rekonstrukci a novou náplň historického prostoru Vinohradského Pavilonu. Poslední jmenovaný zvítězil.

Kategorie Výrobce roku
Fatra Napajedla postoupila do finále za kolekci nafukovacích hraček od designérů Anny a Jerryho Kozových, Jana Čapka a Zuzany Lednické, firma Situs za židle Figure a Ulč Furniture za kolekci nábytku vyrobenou ve spolupráci s designery Tomášem Vargou a Danielem Gonzalezem. Výrobcem roku se stala Fatra.

Kategorie Objev roku – cena Preciosy
Mezi tři nejlepší byla nominována Nasstasia Aleinikava za diplomovou práci na UMPRUM "Moje Optika" a za kolekci řádů pro Křehký, dále deForm za kolekci "Classics + Corian®", houpací křeslo Rocking Chair (Jakub Pollág), design stolu Glass Table a světlo Transmission pro Kavalier. Jako třetí prošel do finále Lukáš Spilka za módní kolekci "Animal vs. Minimal", tedy se svou magisterskou diplomovou prací na VŠUP, Ateliér kolekce Design oděvu a obuvi.

Kategorie Objev roku - studio deForm

Zvítězilo studio deForm, které vytvoří pro Preciosa Lighting objekt, jenž společně vystaví na podzimním Designbloku.

Grand designérem roku 2013 se s největším počtem hlasů napříč kategoriemi stala Monika Drápalová. Získala tak od generálního partnera cen ERSTE Premier částku 100 000 Kč na vytvoření ceny pro vítěze následujícího ročníku.

Kategorie Síň slávy

Do "Síně slávy" byla uvedena profesorka Zdena Bauerová. Řadu let působila ve funkci vedoucí oděvního ateliéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Za svého působení vychovala několik generací českých oděvních výtvarníků. Mezi její žáky patřil Josef Ťapťuch, Daniela Flejšarová, Blanka Matragi či Nina Smetanová.

Vedle pedagogické činnosti působila řadu let jako hlavní návrhářka módního salónu Styl (bývalý salón Rosenbaum) v Praze. Navrhovala filmové kostýmy a podílela se také na vytváření reprezentativních kolekcí, například pro československý pavilon na EXPO 67 v Montrealu a mnoha dalších.

Cena veřejnosti
Poprvé nebyla vyhlášena současně s ostatními Cena veřejnosti. Ta je volena v autorských kategoriích, tedy těch, které představují výstavy v Národním technickém muzeu a ve Window Gallery České spořitelny. Hlasování je dvoukolové.

Design v České televizi

Česká televize v koprodukci s Profil Media odvysílá dokument Český design v roce 2013 na programu ČT art 10. března ve 20:00. Režie Tomáš Luňák.

V prvním kole hlasování vyplnili návštěvníci hlasovací lístek v Národním technickém muzeu a nominovali tři nejlepší subjekty. Do druhého kola postoupilo pět nominovaných, kteří získali největší počet hlasů.

Druhé kolo probíhá opět v Národním technickém muzeu a zároveň na webových stránkách projektu www.czechgranddesign.cz a stránkách mediálních partnerů, a to od 25. února do 18. března. Vítěz kategorie Cena veřejnosti bude vyhlášen 20. března.