Po troskách zmizelého boeingu pátrá 22 letounů a čtyři desítky lodí z několika...

Po troskách zmizelého boeingu pátrá 22 letounů a čtyři desítky lodí z několika zemí. Vrtulník na snímku přistává na palubě čínské lodi Haixun 31. (9. března 2014) | foto: AP

Vietnamští letci našli v moři zvláštní předměty, možná trosky letadla

  • 222
Vietnamští piloti zpozorovali na mořské hladině neobvyklé předměty. Mohlo by se jednat o trosky zmizelého letadla, to se však ukáže až po rozednění. Vyšetřovatelé mezitím dál zjišťují, jak se mohli na palubu dostat muži s kradenými pasy. Oba bez potíží prošli pasovou kontrolou.

O objevu pilotů vietnamského námořnictva informovala agentura Reuters. Předměty na mořské hladině by podle jejich názoru mohly pocházet z Boeingu 777-200 malajsijských aerolinií, které se v sobotu ztratilo z obrazovek radarů.

Zmizelé letadlo

Záznam trasy letu MH370 společnosti Malaysia Airlines. Dvě hodiny poté, co...

Boeing 777-200 vzlétl z letiště v malajsijské metropoli Kuala Lumpur v sobotu v 00:21 místního času

V Pekingu měl přistát v půl sedmé ráno, tedy půl hodiny před půlnocí SEČ. Na palubě letadla bylo 227 cestujících a 12 členů posádky.

Podle vietnamských letových kontrolorů byl kontakt s letounem přerušen minutu před tím, než stroj vstoupil do vietnamského vzdušného prostoru.

Jak ovšem kolem čtvrté hodiny odpolední na Twitteru upozornila britská BBC, v jihovýchodní Asii je momentálně noc a dokud se nerozední, nemohou pátrači potvrdit, zda se opravdu jedná o trosky ztraceného letadla. Nález trosek prozatím nepotvrdila ani společnost Malaysia Airlines, která čeká na oficiální informace od vietnamských úřadů.

Po troskách letadla od soboty pátrá 22 letounů a čtyři desítky lodí. Vietnamští letci už v sobotu objevili na hladině olejové skvrny, nepotvrdilo se však, že by se zmizením letadla bezprostředně souvisely. Zatím se nepodařilo zachytit ani signál černých skříněk.

Místní zpravodajský server The Star připomíná, že stejně pomalu postupovalo i pátrání po francouzském Airbusu A330, který se před pěti lety při cestě z Rio de Janeira do Paříže ztratil nad Atlantským oceánem. Několik týdnů sice záchranáři nacházeli na mořské hladině mrtvá těla a trosky, samotný stroj a černé skříňky se ovšem podařilo vyzvednout až po dvou letech.

Zdroj agentury Reuters, který se na pátrání po zmizelém letadle podílí, krátce před nalezením podezřelých předmětů uvedl, že se letadlo mohlo rozpadnout přímo ve vzduchu. Vyšetřovatelé se prý k této verzi začínají přiklánět. Právě zničení letadla ve výšce zhruba 10,6 kilometrů nad mořem by mohlo být důvodem, proč se nedaří najít trosky.

Pokud by totiž stroj dopadl do moře v celku, na hladině by se v jednom místě vznášelo velké množství trosek. Když se však letadlo rozpadne ve velké výšce, například vinou výbuchu či mechanické závady, jednotlivé předměty, těla obětí, zavazadla i trosky stroje budou rozeseté na velké ploše.

Muži s cizími pasy si let do Pekingu koupili spolu

Malajsijský ministr obrany Hišamudín Husajn, který zároveň vede i resort dopravy, na nedělní tiskové konferenci oznámil, že vyšetřovatelé prověřují už celkem čtyři jména ze seznamu 239 lidí, kteří se v noci na sobotu ztratili na palubě letadla mířícího z Kuala Lumpur do čínského Pekingu. Píše to britský list The Guardian.

Podezření tedy padlo na dva další pasažéry. Už v sobotu večer vyšlo najevo, že dva muži letadlem cestovali na kradený pas. Seznam cestujících totiž obsahoval jméno Luigiho Maraldiho z Itálie a Rakušana jménem Christian Kozel, kteří se ovšem letu neúčastnili. Oběma však někdo před časem v Asii ukradl cestovní doklady (více se dočtete zde).

Americká televize CNN v neděli zjistila, že letenky k oběma kradeným pasům si muži, jejichž pravá jména jsou stále záhadou, koupili najednou u čínské společnosti China Southern Airlines. Použili k tomu internetový rezervační systém. Pořadová čísla letenek na sebe navazují, což značí, že je aerolinie vydaly najednou.

Oba muži svou cestu začali přímo v malajsijské metropoli Kuala Lumpur, odkud je pohřešované letadlo mělo odvézt do Pekingu. Odtamtud měli společně vycestovat do nizozemského Amsterdamu. Tam se jejich trasy rozcházejí. Cestující s italským pasem měl namířeno do Kodaně, držitel rakouského dokladu měl cíl v německém Frankfurtu nad Mohanem.

Kradené pasy byly v databázi Interpolu, úředník se nepodíval

Kriminalisté zkoumají kamerové záznamy z letiště v Kuala Lumpur. Kromě podoby a identity pasažérů, kteří cestovali s kradenými doklady, je zajímá i průběh bezpečnostních kontrol. Žádní lidé s falešným cestovním pasem by se totiž na palubu letadla logicky neměli dostat.

"Naši vyšetřovatelé také vyslýchají imigrační úředníky, kteří pasažéry nechali projít," řekl agentuře Reuters zdroj obeznámený s vyšetřováním. "První výsledky ukazují, že selhala některá bezpečnostní opatření, ale nic bližšího k tomu teď říct nemohu," dodal.

Na vyšetřování se kromě malajsijských kriminalistů podílí i řada elitních policejních organizací v čele s americkou FBI. K selhání bezpečnostních opatření na letišti se v neděli z Říma vyjádřil i šéf interpolu Ronald Noble. Kradené cestovní doklady byly podle něj řádně nahlášené. Úředníci, kteří měli pasy kontrolovat, se do mezinárodní databáze nepodívali.

"Přestože je zatím příliš brzy na to, abychom dávali kradené pasy do souvislosti se zmizením letadla, rozhodně to vyvolává velké obavy, že jakýkoli pasažér mohl nastoupil na mezinárodní let s pomocí kradeného dokladu, který je v našich policejních databázích," citovala jej agentura Reuters.

Pilot chtěl zřejmě stroj otočit, dispečerům však nic neřekl

Podle malajsijského deníku The Star bude následovat důkladná revize bezpečnostních předpisů. Mluvčí společnosti Malaysia Airport Holding, která letiště v Kuala Lumpur spravuje, se novinářům odmítla vyjádřit.

Ministerstvo dopravy teď na základě údajů z radaru prověřuje, zda se pilot nepokusil změnit kurz a vrátit se zpět do Malajsie. V takovém případě by bylo nutné rozšířit prostor, ve kterém se po letadle pátrá. Kapitán však řídicí věži žádnou změnu směru nehlásil.

Společnost Malaysia Airlines pracuje na tom, aby se rodiny všech pohřešovaných cestujících mohly sejít na letišti v Kuala Lumpur.

"Naším prvořadým úkolem je postarat se o blízké cestujících. Poskytovat jim včas všechny informace, zařídit jim dopravu, ubytování, jídlo a emocionální podporu," stojí v oficiálním prohlášení, které aerolinie vydaly. Příbuzní pasažérů z pohřešovaného letadla si ovšem na přístup úřadů i letecké společnosti stěžují, nikdo se s nimi údajně vůbec nechce bavit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video