Útočník Ottawy Aleš Hemský (vpravo) gratuluje Jaredovi Cowenovi ke vstřelené...

Útočník Ottawy Aleš Hemský (vpravo) gratuluje Jaredovi Cowenovi ke vstřelené brance na ledě Winnipegu. | foto: Reuters

Hemský s Michálkem byli u tří gólů proti Pavelcovi, bodoval i Jágr

• 21
Hokejový útočník Aleš Hemský byl vyhlášen první hvězdou sobotního zápasu NHL mezi Winnipegem a Ottawou. Proti domácímu brankáři Ondřeji Pavelcovi, jenž ve 30. minutě po pátém inkasovaném gólu z 20 střel předčasně zamířil na střídačku, vyprodukoval tři asistence. Milan Michálek měl pro změnu bilanci (1+2). V dalších duelech si připsali dva zápisy Ondřej Palát (1+1), Jakub Voráček a Marek Židlický (oba 0+2). Bodoval i Jaromír Jágr s Patrikem Eliášem (oba 0+1).

Hemský prožívá výjimečný týden kariéry a jen tak na něj rozhodně nezapomene. Vše začalo v úterý, kdy odehrál svůj poslední zápas v dresu Edmontonu.

1. Jaromír Jágr (NJD), 65z. - 55b. (20+35)
2. David Krejčí (BOS), 63z. - 55b. (16+39)
3. Jakub Voráček (PHI), 64z. - 47b. (18+29)
4. Jiří Hudler (CGY), 62z. - 44b. (14+30)
5. Radim Vrbata (PHX), 62z. - 43b. (18+25)
6. Patrik Eliáš (NJD), 50z. - 42b. (14+28)
7. Ondřej Palát (TBL), 64z. - 39b. (15+24)
8. Martin Hanzal (PHX), 55z. - 37b. (15+22)
9. T. Plekanec (MTL), 66z. - 35b. (17+18)
10.M. Židlický (NJD), 64z. - 35b. (10+25)

S klubem, kde načal svých úvodních jedenáct sezon zámořské anabáze, se loučil dvěma vstřelenými góly proti Ottawě. Jen o pár hodin později přestoupil shodou okolností právě k Senators.

Debut za tým z hlavního města kolébky hokeje si odbyl již ve středu proti Calgary. V elitní formaci s kapitánem Jasonem Spezzou a krajanem Milanem Michálkem se neprosadil.

Zkušené trio si však vše vynahradilo v sobotní partii na ledě Winnipegu. Hemský byl se třemi asistencemi vyhlášen první hvězdou vítězného duelu Ottawy po výsledku 5:3. Spezza si odnesl rovněž tři přihrávky a Michálek bilanci (1+2).

Všech pět gólů od hostujícího mužstva inkasoval Ondřej Pavelec, jenž během úvodních třiceti minut hry čelil 20 střeleckým pokusům. Střídající Al Montoya pak z následných 12 ran již neinkasoval. Třígólovou ztrátu však po většinu zápasu dotahující Jets dokázali pouze zkorigovat trefou Dustina Byfugliena z 53. minuty.

Jágr, Eliáš a Židlický sbírali asistence, Ruutu sestřelil bývalý tým

Den po porážce 4:7 na ledě Detroitu hokejisté New Jersey přivítali na domácím ledě Carolinu. Zápas byl výjimečný hlavně pro posilu Devils před závěrečnými boji o postup do play-off, Tuomo Ruutua.

Finský útočník totiž již ve svém druhém startu v novém dresu potkal svého předchozího zaměstnavatele. Navýšenou motivaci se předvést pak potvrdil dvěma body (1+1) a hlavně vítěznou brankou z času 53:30.

New Jersey od 33. minuty, kdy se podruhé v utkání střelecky prosadil v posledních dnech ve velké formě hrající Adam Henrique, vedlo už 4:1. Hosté si však ještě vynutili vyrovnání, když se v rozmezí druhé a třetí třetiny prosadili Jay Harrison, Nathan Gerbe a Alex Sjomin. Rozhodující akci si tak za stavu 4:4 schoval až na zmiňovanou 54. minutu Ruutu, jemuž asistoval i Marek Židlický.

Nejproduktivnější český obránce letošní sezony NHL si připsal celkově dvě přihrávky. Po jedné asistenci si vylepšili statistiky útočníci Jaromír Jágr a Patrik Eliáš.

Palát byl u dvou gólů Tampy Bay proti Bostonu

Bez zraněného obránce Radko Gudase, ale s ve formě hrajícím útočníkem Ondřejem Palátem nastoupili v sobotu hokejisté Tampy Bay proti silnému Bostonu. Český reprezentační útočník Lightning si odnesl bilanci (1+1) a výrazně se tak zasloužil o remízu 3:3 z řádné hrací doby.

Důvěru od trenéra dostal i v rozhodujícím penaltovém rozstřelu. Stejně jako šest dalších spoluhráčů ovšem na hostujícího brankáře Tuukku Raska nedokázal vyzrát. Nadvládu gólmanů v penaltách ukončil v sedmé sérii až bostonský mladík Reilly Smith, díky němuž si Bruins odvezli z konfrontace 1. s 5. celkem Východní konference výhru 4:3SN.

Elitní centr vítězů David Krejčí tentokrát nebodoval a v produktivitě Čechů jej opět na první pozici předstihl díky vyššímu počtu gólů Jaromír Jágr z New Jersey.

Voráček bodoval ve třetím zápase za sebou

Velkou formu opět potvrdil Jakub Voráček, jenž se prosadil už potřetí za sebou. Po vydařeném dvojzápase s Washingtonem (1+2 a 2+0) si připsal pro změnu dvě asistence proti Torontu a za poslední tři starty tak dohromady nastřádal už sedm bodů.

V sobotu 24letý kladenský odchovanec v obou případech připravoval branku pro finského obránce Kimmo Timonena. Ten zásahy z 39. a 48. minuty trefil Philadelphii vyrovnání na 2:2. Když se v 54. minutě podruhé Maple Leafs utrhli do vedení, přispěchal v čase 57:28 s vyrovnáním pro změnu Braydon Coburn. V prodloužení již ale rozhodl o vítězství kanadského celku útočník Joffrey Lupul.

Výsledky NHL

Winnipeg - Ottawa 3:5 (1:2, 1:3, 1:0)
17. Little, 25. Enström, 43. Byfuglien - 10. M. Michálek (Hemský), 18. Cowen (Hemský, M. Michálek), 23. Gryba (M. Michálek), 29. Turris, 30. Hoffman (Hemský). Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 30 minut, z 20 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 75 procent. Střely na branku: 49:32. Diváci: 15 004.

Colorado - St. Louis 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
49. Parenteau - 28. Backes, 44. Berglund. Střely na branku: 27:25. Diváci: 18 137.

Toronto - Philadelphia 4:3 v prodl. (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)
3. Gardiner, 4. Kadri, 54. Raymond, 63. Lupul - 39. a 48. Timonen (na obě Voráček), 58. Coburn. Střely na branku: 36:31. Diváci: 19 583.

Tampa Bay - Boston 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 3:2, 0:1 - 0:0)
21. Palát, 25. Barberio, 30. Filppula (Palát) - 27. Paille, 29. Söderberg, 49. Boychuk, rozh. nájezd R. Smith. Střely na branku: 20:32. Diváci: 19 204.

Washington - Phoenix 3:2 (0:1, 0:1, 3:0)
50. Alzner, 51. Laich, 55. Brouwer - 19. McMillan, 24. Vrbata. Střely na branku: 33:33. Diváci: 18 506.

Nashville - Columbus 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka:
54. Anisimov. Střely na branku: 28:36. Diváci: 17 113.

Dallas - Minnesota 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
1. Jamie Benn, 22. Chiasson, 52. Seguin, 56. E. Cole - 17. Haula, 32. Coyle, 42. Brodziak. Střely na branku: 38:35. Diváci: 19 109.

New Jersey - Carolina 5:4 (1:0, 3:2, 1:2)
29. a 33. Henrique (na druhou Eliáš), 5. Zajac (Jágr), 29. Brunner (Židlický), 54. T. Ruutu (Židlický) - 27. Skinner, 34. Harrison, 45. Gerbe, 53. Sjomin. Střely na branku: 31:33. Diváci: 16 162.

San Jose - Montreal 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
3. a 22. Wingels, 28. Nieto, 41. Couture. Střely na branku: 33:27. Diváci: 17 562.

Vancouver - Calgary 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
26. Archibald, 46. Weber - 23. McGrattan. Střely na branku: 14:23. Diváci: 18 910.