Petr Zelenka před královéhradeckým krajský soudem. Za své řádění dostal doživotní trest. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Proces s heparinovým vrahem se může opět otevřít. Není jisté, že zabíjel

  • 168
Před šesti lety byl "heparinový vrah" Petr Zelenka odsouzen na doživotí za to, že pacientům v havlíčkobrodské nemocnici podával koktejl na ředění krve. Sedm z nich zemřelo. Nyní se však ukazuje, že důkazy Zelenkovy viny jsou jen nepřímé. A objevují se hlasy pro obnovení jeho procesu.

Petru Zelenkovi je dnes 37 let. Až mu bude 61, tak bude smět požádat soud o podmínečné propuštění, byť byl odsouzen na doživotí za sedm vražd pacientů v havlíčkobrodské nemocnici. Píchal jim heparin, tedy lék na "ředění krve". Jeho motivy jsou dodnes záhadou.

Chtěl mít pocit moci nad pacienty? Chtěl se bavit "cvrkotem", který na oddělení nastal, když se stav nemocných zhoršil? Chtěl mít důvod lidem pomáhat? Nebo měl psychické problémy?

Co je klíčový argument pro přehodnocení trestuČtěte v sobotu, 8. 3.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

To jasné není. Ale ukazuje se, jak zjistila MF DNES, že proces se po osmi letech může znovu otevřít. Alespoň o tom uvažují lidé, kteří jsou Zelenkovi nablízku.

"Nikdo netvrdí, že je nevinný. Poškozoval lidi, to je jasné. Ale kdo si troufne říct, že opravdu vraždil? Vždyť znalci před soudem řekli, že když se píchne heparin u operace, tak žádná další dávka to, co už jednou krvácí, víc nerozkrvácí," poukazuje duchovní Petr Kobiela, který za Petrem Zelenkou stále jezdí. A s jeho rodinou také nyní řeší, zda požádat o obnovu procesu.

Podle něj by stálo za to otevřít celou kauzu znovu a všechny důkazy opět prozkoumat. Už bez emocí. "Vždyť tehdy i soudce veřejně přiznal, že jej ovlivňuje mediální tlak, a šel po soudu s kytkou za žalobkyní a gratuloval jí. A soudní znalci nedokázali jasně říct, jestli ta úmrtí pacientů souvisí s jejich už tak vážným stavem, nebo jsou bezprostředním důsledkem píchnutí heparinu," říká Kobiela.

Prý jen nepřímé důkazy

Totéž tvrdí i Zelenkova rodina i jeho advokát. "Na ARO leží lidé, kteří jsou na pokraji smrti. I bez zásahu zvenčí. Nikdy nikdo ale nedokázal, že všechna ta úmrtí byla kvůli němu. Ani v jednom případě - a to se v každém vyjadřoval zvlášť jeden hematolog - se přímá souvislost neprokázala," říká advokát Jan Herout. "Petr neměl být obviněn z vražd," dodává rezolutně.

Na tom však není nic překvapivého: kdo jiný než advokát, rodina a blízký přítel by měl za svým člověkem stát. Co už ale překvapivé je, že si totéž myslí i někdejší ředitel havlíčkobrodské nemocnice.

"Zelenka je podle mě ohledně vražd nevinný. Neměli jsme proti němu jediný přímý důkaz. On byl hráč, chtěl vzrušení, pacientům škodil. Ale nevraždil," konstatuje Josef Pejchl. Ten byl odvolán krajem brzy poté, co aféra vypukla. Oficiálně za to, že na to v nemocnici nepřišli dřív. Proč si myslí, že Zelenka nevraždil? "Heparin z krve mizí za několik hodin. Jeho poločas rozpadu je hodina. Nelze s tím dávat do souvislosti úmrtí, která nastala v řádu dnů," říká.

Heparinový vrah Zelenka byl v roce 2008 odsouzen na doživotí:

21. února 2008


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue