Tisíce učitelů si musí dodělat kvalifikaci (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Chládek ustoupil školám, kvalifikaci nemusí mít starší učitelé a cizinci

  • 202
Požadovanou kvalifikaci nemusejí mít učitelé starší 55 let, rodilí mluvčí a někteří kantoři odborných předmětů. Ministr školství Marcel Chládek se na tom v pátek dohodl s děkany pedagogických fakult a odbory. Učitelé podle zákona musí začít studium magisterského pedagogického oboru do konce roku.

Plošná výjimka z povinnosti doplnit si vzdělání se týká rodilých mluvčích, učitelů odborných předmětů na zkrácený úvazek a kantorů nad 55 let, kteří mají minimálně dvacetiletou praxi.

"Není efektivní, aby šel někdo šel na vysokou školu před důchodem. Tito učitelé ale nebudou bráni jako kvalifikovaní. Když bude mít škola kvalifikovaného kantora, tento může být nahrazen," uvedl ministr. Dohodnuté výjimky považuje za kompromisní řešení.

Pedagogické fakulty také umožní učitelům z krajů, kde je nejkritičtější situace, začít studium v náhradním termínu přímo v jejich regionu. "Pedagogické fakulty, přestože situaci nezavinily, jsou okamžitě připraveny udělat vše pro zabezpečení základního předpokladu kvality učitelské profese, kterým ukončené učitelské vzdělání bezesporu je," uvedla Asociace děkanů pedagogických fakult ve svém prohlášení.

"Jsme připraveni podporovat toto řešení. Je na kolezích učitelích, aby se k tomu postavili," uvedl předseda školských odborů František Dobšík. Odboráři dříve trvali na tom, aby požadované vzdělání měli všichni učitelé.

Dohodnuté změny ministerstvo zpracuje do novely zákona. Chládek chce, aby ji vláda projednala v průběhu dubna. "Je to pro nás šibeniční úkol, ale není možné to mít později," podotkl ministr.

Na šesti stovkách škol nemá kvalifikaci přes polovinu učitelů

Ministerstvo před týdnem zjistilo, že požadovanou kvalifikaci nemá 17 tisíc z celkového počtu 130 tisíc učitelů. Z toho 6,2 tisíce kantorů si ji už doplňuje a dalších 3,9 tisíce má v plánu do konce roku se studiem začít. K 1. lednu 2015 by tedy muselo školy opustit přibližně sedm tisíc lidí.

Podle Chládka je nyní těžké odhadnout, kolik učitelů bude po aktuální úpravě podmínek muset ze škol nakonec odejít. "Mohlo by to ale být pod 3 tisíce," uvedl. Úpravu požadavků nepovažuje za znevýhodnění těch učitelů, kteří již studovat začali.

Resort se nyní také dozvěděl, že na 616 z celkového počtu více než 4 tisíc základních škol nemá požadovanou kvalifikaci více než polovina učitelů. "Je to odstrašující údaj. Tyto školy nejsou schopny od příštího roku zajistit výuku," řekl Chládek. Situaci v každé z těchto škol bude řešit komise složená ze zástupců České školní inspekce, odborů, zřizovatele i samotné školy.

Největší potíže podle ministra hrozí v Karlovarském, Středočeském a Ústeckém kraji, o něco menší pak v Praze a Libereckém kraji. "Divím se, že nikdo z mých předchůdců se tímto problémem dlouhodobě nezabýval," podotkl ministr s tím, že příští týden vyrazí do Karlovarského kraje, kde požadovanou kvalifikaci nemá zhruba každý pátý učitel. Podle Chládka jsou i školy, na kterých nemá potřebné vzdělání nikdo.

Na úřadech práce je zhruba šest tisíc učitelů

Požadavky na kvalifikaci učitelů zpřísnil zákon o pedagogických pracovnících, který platí už od začátku roku 2004. Stát ale dal učitelům delší čas na doplnění vzdělání. Lhůta se nakonec posunula až na začátek roku 2015, dokdy musí učitelé zahájit studium (podmínkou také pochopitelně je, že jej později úspěšně dokončí).

Školám vadilo, že si kvalifikaci musí doplňovat i starší kvalitní učitelé. Ředitelé upozornili, že řada takových kantorů bude muset školy opustit, protože na studium už nemají dostatek času a energie. Navíc pochybují, že by pro ně mělo výraznější přínos (více čtěte zde). Podle platného zákona se požadavek kvalifikace nevztahuje pouze na učitele, kterým bude na začátku příštího roku šedesát let a jenž měli k 1. lednu 2005 za sebou minimálně 15 let praxe.

Podle Chládka je na úřadech práce zhruba 6 tisíc lidí s pedagogickým vzděláním. "Jejich struktura ale neodpovídá potřebám školského systému. Řada učitelů se již navíc nechce vrátit do škol. Někteří z nich sice budou moci nastoupit, ale nepředpokládám, že by to bylo velké číslo," doplnil ministr.

Chládek chce také zavést registr učitelů, aby byl například přehled o tom, v jakých předmětech je kantorů nedostatek. Bude ale kvůli tomu nutné změnit zákon. Záměr je teprve v počátcích a není zatím stanovený termín, kdy by se měl uskutečnit.

Ministr Chládek hodnotí počet nekvalifikovaných učitelů (28. února 2014):

29. ledna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue