Radim Vrbata (v červeném) právě překonává montrealského gólmana Petera Budaje....

Radim Vrbata (v červeném) právě překonává montrealského gólmana Petera Budaje. Marně se mu v tom snaží zabránit David Desharnais. | foto: AP

Vrbata slavil dva góly, 38 zákroků brankáře Pavelce na výhru nestačilo

• 12
Hokejový útočník Radim Vrbata byl vyhlášen první hvězdou u výhry Phoenixu 5:2 nad Montrealem, když za domácí Coyotes vstřelil dvě branky. Stejného ocenění se ve čtvrtečních zápasech NHL dostalo i brankáři Ondřeji Pavelcovi. Jeho 38 zákroků však Winnipegu na body proti Los Angeles nestačilo. Kings si odvezli vítězství 3:1.

Po třech zápasech bez bodu a čtyřech bez vstřelené branky se Radim Vrbata ve čtvrtek v NHL naplno předvedl. Vítězství Phoenixu 5:2 nad Montrealem podpořil dvěma zásahy.

Češi v NHL:

1. David Krejčí (BOS), 62z. - 55b. (16+39)
2. Jaromír Jágr (NJD), 63z. - 53b. (19+34)
3. Jakub Voráček (PHI), 63z. - 45b. (18+27)
4. Jiří Hudler (CGY), 62z. - 44b. (14+30)
5. Radim Vrbata (PHX), 61z. - 42b. (17+25)
6. Patrik Eliáš (NJD), 48z. - 40b. (13+27)
7. Martin Hanzal (PHX), 55z. - 37b. (15+22)
8. Ondřej Palát (TBL), 63z. - 37b. (14+23)
9. T. Plekanec (MTL), 65z. - 35b. (17+18)
10.M. Židlický (NJD), 62z. - 32b. (10+22)

Ve 3.minutě nejprve otevíral skóre duelu poté, co mimo dosah hostujícího gólmana Petera Budaje tečoval střelu Davida Schlemka. V 52. minutě pak slavil podruhé, když úspěšně zakončil rychlý brejk s Kylem Chipchurou.

Coyotes v sestavě podruhé za sebou postrádali zraněného centra Martina Hanzala. Ve druhé formaci jej s křídly Vrbatou a Chipchurou nahradil Martin Erat, jenž debutoval v novém dresu po nedávné výměně z Washingtonu. Třebíčský rodák odehrál necelých sedmnáct minut čistého hracího času, jednou vystřelil na branku a do statistik si odnesl kladné dva zápisy do tabulky +/-.

Vydařený výkon Pavelce Winnipegu k bodům nepomohl

Český reprezentační gólman Ondřej Pavelec nechyběl v brance Winnipegu ani ve čtvrtém zápase po olympijské přestávce. Jeho čtvrtečních 38 zákroků proti Los Angeles mu sice vyneslo pozici první hvězdy, na body svým výkonem však Jets tentokrát nepomohl dosáhnout.

Kings jej zavalili vysokým počtem 41 střel a po gólech kapitána Dustina Browna, Mika Richardse a Alece Martineze si odvezli výhru 3:1. Třikrát na Pavelce vypálil Marián Gáborík, jenž platí za největší posilu LA před blížícím se play-off. Po přestupu z Columbusu si slovenský útočník odbyl premiéru v elitní formaci Kings po boku Anže Kopitara a Justina Williamse.

"Nějaké šance jsme si vytvořili a dobře jsme odehráli i přesilovku. Obránci nám hodně pomáhali v útočení. Myslím, že se budeme jen a jen zlepšovat," hodnotil své první představení po boku nových parťáků Gáborík.

V Detroitu slavnostně vyřadili dres Lidströma

Před zápasem mezi Detroitem a Coloradem byli fanoušci ve vyprodané Joe Louis Aréně svědky slavnostního vyřazení dresu s číslem 5 od legendárního obránce Nicklase Lidströma.

Pomyslně prvním střelcem duelu byl ve 13. minutě Lidströmův následovník, další švédský obránce Niklas Kronwall. V řádné hrací době se ale nakonec oba celky rozešly za smírného stavu 2:2 a o vítězi rozhodovalo až prodloužení. V jeho poslední minutě se prosadili hosté, když přihrávku Nathana MacKinnona zakončil Andre Benoit.

Pro teprve 18letého lídra bodování nováčků letošní sezony MacKinnona to byl zápis do statistik již ve 13. startu za sebou, díky čemuž překonal rekord slavného Wayna Gretzkyho. Ten rovněž ve svých 18 letech v sezoně 1979/80 bodoval dvanáctkrát v řadě.

Stamkos se po zranění vrátil do sestavy Tampy Bay

Po dlouhých 45 zápasech vynechaných kvůli zlomenině holenní kosti ze souboje s Bostonem se vrátil do sestavy Tampy kanadský útočník Steven Stamkos. Návrat talentovaného střelce společně s debutem Ryana Callahana tak zmírnil zklamání fanoušků po odchodu produktivního Martina St. Louise.

Favorizovaní Lightning poslední celek soutěže z Buffala přestříleli 44:21, na výhru jim to ale přesto nestačilo. Sabres po gólech z každé třetiny v podání Tylera Myerse, Marcuse Foligna a Cody Hodgsona uspěli 3:1. Jediný gól domácích, za které v prostředním dějství Ondřej Palát nastřelil tyč, dal v 58. minutě při hře v oslabení Tyler Johnson.

Posila Buffala z Washingtonu, český gólman Michal Neuvirth, zůstal v rámci aklimatizace s novými spoluhráči jen na střídačce a mohl sledovat perfektní výkon svého kolegy Jhonase Enrotha. Švédský gólman pochytal 43 puků a byl zvolen první hvězdou. Sabres kromě angažování Neuvirtha v posledních dnech oznámili ještě jednu novinku týkající se české brankářské školy. Na konci března slavnostně zařadí do klubové Síně slávy Dominika Haška.

Výsledky NHL

Boston - Washington 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
24. Campbell, 29. Eriksson, 59. Marchand. Střely na branku: 43:16. Diváci: 17 565.

Winnipeg - Los Angeles 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
33. O. Jokinen - 33. D. Brown, 37. M. Richards, 56. Martinez. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval tři branky z 41 střel a úspěšnost zásahů měl 92,68 procenta. Střely na branku: 18:41. Diváci: 15 004.

Tampa Bay - Buffalo 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
58. Johnson - 16. Myers, 30. Foligno, 54. Hodgson. Střely na branku: 44:21. Diváci: 19 204.

Detroit - Colorado 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
13. Kronwall, 33. Jurčo - 31. Duchene, 46. Parenteau, 65. Benoit. Střely na branku: 37:25. Diváci: 20 066.

Chicago - Columbus 6:1 (2:1, 3:0, 1:0)
17. a 38. Shaw, 28. a 44. Toews, 5. Bollig, 33. Bickell - 8. Johansen. Střely na branku: 33:23. Diváci: 21 179.

Nashville - St. Louis 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
11. Spaling - 5. Cole, 29. Pääjärvi (Polák). Střely na branku: 21:22. Diváci: 16 180.

Dallas - Vancouver 6:1 (3:0, 2:1, 1:0)
8., 12. a 53. Seguin, 3. Jamie Benn, 23. Goligoski, 33. Garbutt - 39. Dalpe. Střely na branku: 22:33. Diváci: 14 634.

Phoenix - Montreal 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)
3. a 52. Vrbata, 16. Korpikoski, 20. Ekman-Larsson, 54. Yandle - 8. Markov, 35. Galchenyuk. Střely na branku: 23:26. Diváci: 15 282.

Edmonton - NY Islanders 3:2 v prodl. (0:2, 0:0, 2:0 - 1:0)
49. Smyth, 57. Larsen, 63. Hall - 10. Nielsen, 19. Lee. Střely na branku: 29:34. Diváci: 16 839.

San Jose - Pittsburgh 5:3 (0:2, 1:0, 4:1)
47. a 60. Burns, 38. Braun, 46. Marleau, 55. J. Thornton - 16. a 46. Määttä, 17. Kunitz. Střely na branku: 47:22. Diváci: 17 562.