Ředitel ústeckého Činoherního studia Vladimír Čepek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Bude mě mrzet, když v Ústí nebudu moct dělat divadlo, říká šéf činohry

  • 23
Ředitel Činoherního studia Vladimír Čepek si neumí představit, že by soubor po zásahu zastupitelů fungoval ve stávající podobě. A zatím neumí říct, jestli by působil v nové organizaci pod současnými radními. Připustil, že scéna v současné podobě zanikla. "V podstatě ano," poznamenal Čepek.

Proč to tak podle vás je?
Je to více věcí dohromady. Osm milionů pro příspěvkovou organizaci je částka, za niž se to v současné podobě nedá dělat po celý rok. Bude muset dojít k proměně a zúžení souboru. Za těchto podmínek si nedovedu představit fungování souboru, který jsem začal budovat já a který dobudoval Filip Nuckolls (umělecký šéf, pozn. red.).

Dovedete si představit, že byste působil v nové příspěvkové organizaci pod současnými radními?
To je asi předčasné. V tuhle chvíli nevím, jak by to mohlo vypadat. Ale vývoj samozřejmě může někam dospět.

Dokážete odhadnout, zda vůli přejít pod novou organizaci budou mít samotní herci?
Teď to nejsem schopný říci. Nicméně názor souboru byl do této chvíle konzistentní, takže z toho se dá usuzovat, jak se můžou rozhodnout.

Současné Činoherní studio jako obecně prospěšná společnost míří do insolvence. Za kým jdou dluhy, třeba únorové mzdy, které se budou muset vypořádat?
To je velká právnická otázka. Myslím, že tohle vyřeší až insolvenční správce nebo kdokoliv, kdo to bude rozhodovat, případně soud. Protože v tomhle se názory právníků velmi liší. Podle jednoho výkladu odpovědnost nenesu, ačkoliv zákon o o. p. s. ani zakládací listina o. p. s. to neošetřují. Určitá finanční odpovědnost je u správní rady za předpokladu splnění určitých podmínek.

Aby nová organizace nebyla jen prázdnou schránkou, kromě herců se budou muset převést autorská práva ke stávajícím inscenacím vašeho souboru. Kdo má poslední slovo v tom, že nová organizace bude moci disponovat současným repertoárem?
Z logiky věci patří inscenace obecně prospěšné společnosti, takže měl bych to být já jako statutární orgán. Ale ve chvíli kdy proběhne jistá forma vypořádání a zrušení o. p. s., tak to nebudu já, ale nejspíš to bude člověk, který to bude řešit, třeba například insolvenční správce.

Předpokládejme, že herci současného souboru neuhnou a nebudou chtít do nové organizace přejít. Co by potom obnášelo postavit nový soubor, o což by se nutně muselo postarat město?
Je to dlouhodobá práce. Když se to děje normálním způsobem a přichází nový tým, tak se některé staré hry nechávají na repertoáru. Ale ve chvíli, kdy bude soubor vznikat na zelené louce, s čímž už tady jsou zkušenosti, například když odešel Petr Poledňák (umělécký šéf a režisér souboru v letech 1987 - 1993) a do Ústí přišel celý ročník DAMU, tak ten si sem přivede nějaké hry. Ale pokud bude chtít dělat soubor vlastní premiéry, tak při extrémním vytížení lze připravit čtyři za půl roku. Obnova by byla dlouhodobá a trvá sezonu, sezonu a půl, než se nový repertoár vybuduje.

Máte po současné více než měsíční krizi kolem činohry chuť dělat v Ústí divadlo dál?
Já si opravdu strašně vážím divácké podpory a všech lidí, kteří k nám chodili. A vždycky mě bude mrzet, když v Ústí to divadlo nebudu moct dělat.

Herec ústeckého divadla dal po zastupitelstvu radnímu facku:

4. března 2014