Česko - Norsko 2:2, premiéru trenéra Vrby pokazil hloupý gól v závěru

• 399
Nebyl to zrovna přesvědčivý výkon, spíš chvílemi vzbuzoval rozpaky. Čeští fotbalisté při premiéře trenéra Pavla Vrby remizovali s Norskem 2:2. Šlo o první ze tří přípravných zápasů před zářijovým startem kvalifikace o evropský šampionát 2016.

"Samozřejmě svým způsobem jsem s výsledkem nespokojený, i když musím přiznat, že je spravedlivý. Když vedete tři minuty před koncem 2:1, je obrovská škoda, že to neuhrajete. První zápas mi hodně ukázal, určitě je tam spousta věcí na zamyšlenou," řekl po závěrečném hvizdu Vrba.

Hrálo se víc než hodinu, když hledištěm začala obíhat mexická vlna a sedmnáct tisíc lidí bouřilo při každém útočném pokusu či vybojovaném míči. Češi vedli a snažili se přidat další gól. Do šancí se však probíjeli těžko.

Fanoušky nestrhl výkon, spíš se české fotbalisty snažili vyburcovat k lepšímu představení. V zápase totiž nebylo příliš vzrušujících okamžiků. Publikum však bylo rádo za těsné vedení i bez ofenzivních manévrů, které si od příchodu vysněného kouče slibovalo.

Zmlklo dvě minuty před koncem, když Čech pustil střelu z dálky. Byla to jeho chyba. V tu chvíli Norové podruhé v zápase vyrovnali.

České vedení se zrodilo už v první půli. Kapitán Rosický v 11. minutě využil špatné rozehrávky brankáře, za vápnem se zmocnil míče, připravil si ho na střelu a z 20 metrů vypálil polovysokou ránu k tyči. Gólman Nyland se jen ohlédl, ani se nepohnul.

Známkování

Ohodnoťte výkon českých fotbalistů

Druhý gól přidal Vydra. Po centru Dočkala z rohu nedokázali Norové míč odkopnout a mladý útočník, který v základní sestavě dostal přednost před Lafatou, ho ze dvou kroků poslal do brány a vrátil Čechům vedení.

Přitom soupeř z Norska měl do té doby víc šancí, ale v koncovce pohořel, nebo ztroskotal na Čechovi. Hbitý Elyounoussi dal gól a měl další dvě tutovky. Stopeři Mazuch se Suchým jen sledovali, jak udělal kličku i Čechovi a pak poslal míč vedle prázdné brány. Suchý ho marně stíhal při gólové akci Norů v 21. minutě i vzápětí v další situaci, kdy hostující útočník běžel sám na Čecha.

Českou hru od začátku provázely nepřesnosti, spousta zkažených přihrávek, častá nedorozumění, nervozita. Když se náramně trefil Rosický, zdálo se, že Češi hru ovládnou. Nepřesností ubylo, domácím vycházely souboje jeden na jednoho. Ale vyrovnávací gól v 21. minutě zase vrátil do českých řad nervozitu.

Defenzivním hráčům dělala velké potíže rychlost  Elyounoussiho, Abdellaoueho i Elabdellaouiho. Z obrany obstál jen levý bek Limberský, nešlo to oběma krajním záložníkům Dočkalovi ani Hlouškovi.

"První poločas jsme hráli hodně otevřeně a soupeř se dostával často za naši obranu," pozoroval Vrba.

Do druhé půle poslal hráče z lavičky: Kadlece s Gebre Selassiem do obrany, Koláře do zálohy a Lafatu do útoku. Ale jelikož stáhl Rosického, hra se nezlepšila. Změnilo se to, že Norové se už neprobili do vyložených šancí jako v první půli.

Z české strany dvakrát zakončoval Lafata, hostujího brankáře však neohrozil. Ostatní akce končily před pokutovým územím nebo centrem, který soupeř odvrátil.

Sedm minut před koncem další náhradník Hušbauer pálil bez přípravy pohotově z 18 metrů, ale Nyland chytil. Na druhé straně střílený centr proletěl před Čechem malým vápnem, ale nikdo z Norů se k míči nedostal.

Zápas v poklidu plynul ke konci, když v 88. minutě Pedersen vystřelil z víc než 25 metrů a Čechovi míč prošel mezi rukama do sítě...

"V druhém poločasu jsme ztráceli strašně moc míčů, dostávali jsme se v posledních 20 minutách pod tlak. Nebyli jsme schopni udělat nějaký rušivý protiútok a to rozhodlo, že jsme dostali druhý gól. Chci poděkovat všem fanouškům, kteří přišli a povzbuzovali nás, i když v závěru moc spokojení asi nebyli," dodal trenér Vrba.