Facebook chce získat firmu na výrobu dronů. Kvůli internetu

  • 15
Facebook jedná se společností Titan Aerospace o možné akvizici. Internetovému gigantu se líbí speciální bezpilotní letadla, která chce firma vyrábět. Facebook s jejich pomocí hodlá dostat internet do míst, kde zatím není.

Drony, jak se říká bezpilotním strojům, od společnosti Titan Aerospace jsou zajímavé hned ze dvou pohledů. Jednak se zvládnou pohybovat až ve výškách kolem 20 kilometrů a co je mnohem důležitější, vydrží bez přistání až pět let. Nyní se o tyto stroje začal podle serveru TechCrunch zajímat Facebook.

Dron Solara 60 na rozdíl od svého menšího bratříčka unese až 100 kg nákladu. To je dost na to, aby mohl nést telekomunikační zařízení.

Právě tyto jejich schopnosti chce totiž využít ve svém projektu, který má přinést internet do oblastí, kde zatím není dostupný. Facebook je součástí organizace Internet.org, která si dala za cíl připojit k internetu 5 miliard lidí, kteří doposud k celosvětové síti připojeni nejsou.

Facebook se chystá vyrobit na 11 tisíc těchto bezpilotních letadel označovaných jako Solara 60.  Stroje poháněné solární energií by měly nejdříve začít přinášet internet lidem v Africe.

Ani jedna ze společností zatím informaci nechtěla komentovat a ani částku 60 milionů USD (cca 1,2 mld. korun), za kterou by údajně chtěl Facebook firmu koupit.

Atmosaty

Společnost Titan Aerospace byla založena v roce 2012 Maxem Yaneyem. Chce vyrábět drony označované jako atmosférické satelity "atmosats".  Tyto bezpilotní letouny mohou sloužit k řadě účelů, jako je sledování počasí nebo snímkování země a to za za nižší cenu než tradiční satelity. Podle dostupných informací jsou stroje zatím ve fázi protoypů a zkoušek.

Stroj může fungovat i v noci, kdy je napájen z baterií, ve dne pak využívá energii za Slunce. Může dosahovat rychlosti kolem 100 kilometrů za hodinu, a jak jsme již zmínili výše, může stoupat až k 20 kilometrům nad mořem a zůstat ve vzduchu po dobu pěti let.

Google to zkouší s balóny, hackeři se satelity

Google Loon - připojení k internetu prostřednictvím stratosférických balonů

Facebook není první a ani poslední firmou, která chce zasíťovat oblasti, kde není přístupný internet. Například Google v polovině roku 2013 přišel s projektem Loom (v češtině alka, ale také cvok), jehož páteří se mají stát stratosférické balony, které ponesou datová komunikační zařízení.

Také ty se mají pohybovat ve stratosféře ve výšce kolem 20 kilometrů. Finální plány pak počítají s vysláním tisíců takových balonů, které pokryjí svým signálem zajímavou část zemského povrchu. Google udává, že jeden balon je schopen pokrýt na zemském povrchu kruh o průměru 40 km.

Za zmínku také stojí nápad skupiny Hackerspace Global Grid, která na začátku roku 2013 ukázala nápad, jak vytvořit nezávislou a necenzurovanou internetovou síť pomocí minisatelitů na orbitě. Byť nyní projekt poněkud usnul, jeho tvůrci se jej stále nevzdávají.