Privatizace OKD mi vzala střechu nad hlavou, stýská si žena z Kladna

  • 366
Léta se táhnoucí případ privatizace uhelné společnosti OKD, na níž stát podle policie přišel o několik miliard korun, se nedotýká jen státní kasy. Jsou s ní spojeny i osudy stovky lidí, kteří kvůli ní přišli o střechu nad hlavou. Jednou z nich je i Jolana Prokopová z Kladna. "Je to šílené," stýská si dnes seniorka.

Prokopová bydlela v jednom z domů v Kladně, které patřily pod společnost Služby dolů, což byla dceřiná firma OKD. Na její ocenění, stejně jako na řadu dalších filiálek uhelné firmy, se však během privatizace zapomnělo. Byty tak v podstatě zadarmo spadly pod společnost Karbon Invest, která v roce 2004 OKD získala.

Nové důkazy v kauze privatizace důlní společnosti OKDČtěte ve středu, 6. března

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Rok a půl po privatizaci tato společnost celkem 1 200 bytů v Kladně, Libušíně, Vinařicích, Kamenných Žehrovicích a Stochově prodala Pražské správě nemovitostí. Ta je poté začala nájemníkům nabízet za tržní ceny. V jednom z nich bydlela právě Prokopová. Zhruba 1,5 milionu korun, za které jí panelákový byt 3+1 o velikosti 70 m² společnost nabídla k odkupu, ale neměla.

"Já nemám slov, to je něco tak šíleného. Stát se podílel na výstavbě bytů, poté je přidělil lidem v dolech, kteří tam odpracovali třicet čtyřicet let. A nakonec to dopadne tak, že vláda byty převede zadarmo na komerční firmu a vy se musíte vystěhovat. To je strašné," líčí Prokopová.

Nabídnutá cena byla podle ní Pražskou správou nemovitostí podávána jako "cena se slevou". Ačkoli však na odkup peníze neměla, díky smlouvě na dobu neurčitou se nemusel vystěhovat hned. Přesto se tomu nevyhnula. "Zvyšoval se nám totiž nájem do neúnosné míry. Já jsem skončila u syna v přístěnku o 18 m²," líčí.

Jen na bytech přišel stát o půl miliardy, tvrdí policie

Protikorupční policie má přitom podle informací MF DNES po deseti letech od privatizace OKD v ruce dokumenty, které dokazují, že při ní stát přišel o miliardy. Jeden z nich se týká i zmíněných bytů. "Šlo o ubytovací zařízení s nižším standardem určená pro pracovníky dělnických profesí," stojí v policejním spise.

Vychází přitom z údajů, za kolik Pražská správa nemovitostí byty od společnosti Karbon Invest koupila. Tato suma pak ve spisu figuruje jako částka, o níž státní kasa při "opomenutí" původní dceřinné firmy OKD přišla. Policie zjistila, že dosahovala téměř půl miliardy. "Potvrzujeme, že kupní cena společnosti Služby dolů byla 421 milionů korun," řekla zástupkyně Pražské správy nemovitostí Patricie Petruccová.

Zatímco dosud se tak případ opíral jen o sporné posudky, nyní se policistům podařilo nasbírat přesvědčivé důkazy o tom, že stát při prodeji černouhelných dolů přišel o miliardy. Potichu si nechala zpracovat i analýzu případné trestní odpovědnosti tehdejších členů vlády, především ministra zodpovědného za privatizaci Bohuslava Sobotky. Obvinit však dnešního premiéra zatím nehodlá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video