Nepůjde o prokázání viny, spíš o výši trestu, tuší metanolový obhájce

  • 3
Metanolová kauza má před soudem dvě roviny. Jedna se týká nelegální výroby lihu a jeho distribuce, druhá ohrožení života lidí. Někteří obhájci si myslí, že vina už je natolik prokázána, že se řeší jen otázka trestu. Jiní se snaží své klienty z případu "vysekat".

Jejich případy spolu úzce souvisejí, ale přesto jsou jiné. Zatímco Aleš Svoboda spolupracuje s policií a přiznal se k míchání lihu v garáži na okraji Zlína, obchodník Martin Cekota, jemuž destiláty dodával do večerky v prvním segmentu na Jižních Svazích, odmítá vypovídat. A když v pondělí u soudu poprvé promluvil, znělo to vyhýbavě.

Kauza metanol

  • Začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí.
  • Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům tak klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.
  • Případy poškozených od ledna loňského roku jsou vyšetřovány mimo hlavní větev kauzy.
  • Státní zástupce obžaloval 31 lidí, hlavní líčení se však týká jen deseti z nich. Kauzy 14 obžalovaných senát vyloučil na okresní soudy po celé zemi a o tom, kde bude souzeno dalších sedm lidí, rozhodne olomoucký vrchní soud.
  • Fianovi, Vaculovi, Křepelovi a Jiroutovi hrozí 12 až 20 let či výjimečný trest včetně doživotí. Ostatní mohou jít do vězení na 5 až 12 let.
  • Soud zatím nařídil ve zlínské větvi případu 42 dnů hlavního líčení, projednávání začalo v pondělí (více zde) a pokračovat bude ve středu.

"Dovolte mi vyjádřit hlubokou lidskou účast," začal číst Cekota své krátké prohlášení. Jeho obsah by se dal shrnout do věty: Možná jsem zanedbával svůj obchod, ale s nelegálním lihem, natož pak otráveným, jsem nekšeftoval.

Pak zase začal mlčet.

"Můj klient ohledně provozu vypověděl, že jeho dozor byl minimální. Měl tři prodavačky. Mohlo se tam dít cokoliv," vysvětloval po skončení hlavního líčení Cekotův obhájce Zdeněk Hromádka.

"Navíc si nejsem jistý, zda byl jeho alkohol identifikovaný s tím, který byl nalezen u poškozených," naznačil.

Podle žalobce Romana Kafky se ale pozůstalí po třech obětech, které si u Cekoty koupily alkohol a zemřely, shodli, že jejich příbuzní nakupovali u něho. Stejně vypovídali i lidé, kteří přežili.

"Navíc rozbor některých vzorků ukázal na jejich totožnost. A u poškozených jsme našli etikety totožné s těmi, které byly u obžalovaného Svobody," upřesnil Kafka.

Uzavřený obchod ve Zlíně, kde prodávali pančovaný alkohol

12. září 2012

Jinou strategii volí právě Svoboda, který podle obžaloby získal od distributora Alexandra Jordána na 300 litrů nelegálního lihu, jejž prodával do maloobchodní sítě, mimo jiné i Cekotovi. Svoboda u soudu řekl, že mu prodal alespoň čtyři krabice po deseti litrech alkoholu.

"Byly bez kolku, prodával je bokem. V regálech jsem je neviděl," vypověděl Svoboda.

Byť Hromádka zpochybňuje jeho důvěryhodnost, Svoboda s policií spolupracuje.

"Rozkryl skupinu dodavatelů a policie se přes něho dostala k hlavním míchačům lihu, Křepelovi s Fianem," řekl Svobodův advokát Josef Kapušňák.

Potvrdil, že jeho klient nelegálně obchodoval s lihem asi dva roky. Vždy bylo vše v pořádku, tedy pokud jde o kvalitu lihu. Až na zásilku z podzimu 2012, v níž bylo smrtelné množství metanolu.

"Nepředpokládal, že dostane takovou dodávku. Neměl v úmyslu zavinit smrt lidí," tvrdí Kapušňák.

Jinak ale o vině nepochybuje. "Nepůjde už tolik o prokázání viny, jako spíš o výši trestu," odhaduje obhájce.

Pro svého klienta se pokusí vybojovat mimořádné snížení trestu, tedy pod hranicí pěti let vězení.