USA ruší obchody i vojenské akce s Rusy. Kreml hrozí oslabením dolaru

  • 1965
Spojené státy kvůli přítomnosti ruské armády na Krymu pozastavují všechna chystaná obchodní a investiční jednání s Moskvou. Dále Washington zrušil připravované společné vojenské akce s ruskou armádou. Kreml v odvetě za zvažované další sankce pohrozil možnými dopady na stabilitu dolaru.

Úřad obchodního zmocněnce USA oznámil, že Washington pozastavuje obchodní a investiční rozhovory s Moskvou. "Pozastavili jsme chystané obchodní a investiční schůzky s ruskou vládou, které byly součástí kroku k prohloubení komerčních a obchodních vztahů," citovala agentura Reuters prohlášení úřadu.

Spojené státy kvůli ruskému vojenskému zásahu na Ukrajině rovněž pozastavují všechny společné armádní akce s Moskvou. Odvetná opatření se vztahují na všechna cvičení, bilaterální rozhovory, návštěvy přístavů či plánovací konference.

Kvůli "hlubší izolaci" Ruska ze strany USA a jeho spojenců se v pondělí Obama sešel se svými bezpečnostními poradci, schůzka trvala přes dvě hodiny. Podle představitele Bílého domu má Rusko stále možnost situaci na Krymu uklidnit, v opačném případě se bude muset potýkat s politickými a ekonomickými následky.

Před základnou v Belbeku nedaleko Sevastopolu se setkali vojáci, padly i varovné výstřely:

Americký prezident Barack Obama v pondělí 3. března přes dvě hodiny jednal se...

Šéf zahraničního výboru amerického Senátu Robert Menendez v pondělí oznámil, že zákonodárci jednají s administrativou prezidenta Baracka Obamy o podobě sankcí vůči Rusku, v jednání jsou například návrhy na pozastavení vydávání víz určitým představitelům, ekonomická omezení či zmrazení majetku ruských institucí.

Sankce budou mít dopady na dolar, varuje Kreml

V reakci na to hned v úterý dopoledne Kreml varoval před možnými dopady na americkou měnu, jestliže se Washington rozhodne uvalit sankce na Rusko. Poradce ruského prezidenta Sergej Glazjev hřímal, že pokud se tak stane, mohla by být Moskva nucena upustit od dolaru jako rezervní měny a také odmítnout splatit půjčky americkým bankám.

Varoval také před tím, aby americké úřady zmrazily majetek ruských občanů v zámoří. Jinak podle něj ruská vláda doporučí svým občanům, aby se zbavili amerických cenných papírů.

"Najdeme nejen způsob, jak zrušit naší finanční závislost na USA, ale vyjdeme z těchto sankcí i posíleni," nechal se slyšet Putinův poradce pro ekonomické záležitosti v rozhovoru pro RIA Novosti. "Máme skvělé obchodní a hospodářské vztahy s našimi partnery na východě a na jihu," dodal.

Agentura však nedlouho poté zveřejnila komentář nejmenovaného vysoce postaveného zdroje z Kremlu, který slova Glazjeva mírnil. Uvedl, že poradce vyjadřoval pouze svůj osobní názor, nikoli oficiální stanovisko Ruska.

Jak připomíná agentura Reuters, Glazjev reprezentuje drsnější tvář ruské diplomacie a je často vysílán Kremlem k vytyčování nekompromisních postojů, které později mohou sklouznout v podstatně smířlivější stanovisko. Osobně navíc nemá Putinův poradce žádné rozhodovací pravomoci.

Možné sankce zvažuje i Brusel, víc ukáží další jednání

Washington již dříve intervenci ruských vojáků na jihoukrajinském Krymu označil za nepřijatelné porušení mezinárodního práva a opakovaně vyzval Kreml, aby svá vojska stáhnul zpět na základnu v Sevastopolu, kterou má Rusko pronajatou od Ukrajiny. Moskva takový postup odmítá a tvrdí, že na Krymu zasáhla, aby ochránila ruské občany a tamní ruskojazyčné obyvatele před útoky nacionalistů.

"Apelujeme na Rusko, aby uklidnilo krizi na Ukrajině a aby se ruské síly na Krymu vrátily zpět do kasáren, jak to vyžaduje smlouva o černomořské flotile," prohlásil mluvčí Pentagonu John Kirby.

Další postup vůči Moskvě nyní zvažuje i Evropská unie. Ta však zatím o poznání mírněji navrhuje pozastavit jednání s Ruskem o liberalizaci vízového režimu, pokud Moskva nepřispěje k "deeskalaci" vyhrocené situace, a spoléhá na diplomacii.

Putinův poradce Glazjev však ostrá slova adresoval i směrem k Bruselu. V rozhovoru pro ruskou agenturu uvedl, že pokud Evropská unie zavede hospodářské sankce vůči Rusku, nutně se to podepíše na její ekonomice. "Zastavení dodávek ruského plynu nelze v dohledné době kompenzovat. Dojde ke zvýšení cen energií, což je výhodné pro Američany," řekl poradce. Spojené státy podle něj podněcují EU k protiruským sankcím, aby na uvolněném energetickém trhu uplatnily svůj břidlicový plyn.

O vypjatém dění na Krymu, potažmo patové situaci na Ukrajině obecně, bude v úterý znovu jednat americký ministr zahraničí John Kerry nebo šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video