Zničená čtvrtá sekce jaderné elektrárny Fukušima na archivním snímku z 12....

Zničená čtvrtá sekce jaderné elektrárny Fukušima na archivním snímku z 12. prosince 2011. | foto: AP

Za havárii ve Fukušimě nikdo nemůže, rozhodl žalobce. Japonci zuří

  • 36
Japonsko si bude už za pár dní připomínat třetí výročí havárie v jaderné elektrárně Fukušima. Japonci dlouho čekali, kdo kvůli nehodě stane před soudem. Nyní to však vypadá, že odpovědnost za druhou největší jadernou nehodu v historii nenese nikdo, žalobce totiž stáhl všechna obvinění.

Místo tiché vzpomínky na stále čerstvou nehodu mnozí Japonci kvůli aktuálnímu rozhodnutí žalobce zuří. Verdikt je o to překvapivější, že už v červenci roku 2012 nezávislá vyšetřovací komise přišla s jasným závěrem: havárii ve Fukušimě jistě způsobil člověk.

"Absolutně nikdo nechce převzít zodpovědnost za tuto velkou havárii a utrpení všech těch lidí," uvedla pro server telegraph.co.uk Aileen Mioko-Smithová, aktivistka z kjótské organizace Green Action Japan, a připomněla výše zmíněné vyšetřování nezávislé komise. "Vláda bude s rozhodnutím samozřejmě spokojená, je to však totálně nezodpovědné," myslí si Mioko-Smithová

V Tokiu už v sobotu proti verdiktu žalobce protestovaly stovky lidí. Nehoda v jaderné elektrárně se podle posledních statistik dotkla víc než 15 tisíc lidí. "Obětí je mnoho, 'útočník' však není žádný," smutnila organizátorka protestů Ruiko Muto.

"Jsme odhodláni předávat naše zkušenosti, chceme odhalit pravdu ohledně havárie. Chceme také zajistit, aby se taková nehoda neopakovala v budoucnu," vysvětlila 61letá Muto, která byla nucena po fukušimské havárii opustit svůj dům ve vesničce Kawauči.

Do fukušimského regionu se začnou vracet lidé

Fukušimskou elektrárnu poškodilo zemětřesení a následné tsunami 11. března 2011. Tehdy se roztavila jádra tří reaktorů. Úřady uzavřely oblast v dosahu 20 kilometrů od elektrárny, aby uchránily občany před škodlivými dopady uniklé radiace. Evakuováno bylo sto tisíc lidí, kteří se doposud nemohli vrátit do svých domovů a žijí buď v provizorních ubytovacích zařízeních (více o životě v těchto zařízeních se dočtete zde), nebo se přestěhovali do jiných částí Japonska.

Výbuch v jaderné elektrárně Fukušima v březnu 2011:

12. března 2011

Až po třech letech od tragédie se do oblasti nyní začnou vracet první lidé. Jako první bude moci 1. dubna přijít zpět do města Tamura na 350 lidí. Až bude evakuační nařízení zrušeno, lidé si podle úřadů budou moci sami vybrat, jestli se vrátí domů, nebo ne. Ti, kteří se vrátí, budou dál dostávat odškodné za ztrátu majetku a zaměstnání, odebrán jim bude pouze měsíční příspěvek sto tisíc jenů (necelých 20 tisíc korun) za emocionální stres.

Během příštích dvou let by je mělo následovat až 30 tisíc lidí, kteří byli preventivně vystěhováni z ochranné zóny kolem elektrárny. Někteří evakuovaní se přitom už od dubna 2012 mohou opakovaně vracet na své pozemky, aby rekonstruovali své domy, jsou však pečlivě sledováni a nemají povolení zůstat přes noc.

Podívejte se, jak se v jaderné elektrárně Fukušima likviduje palivo:

19. listopadu 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video