Východ Ukrajiny se inspiruje Krymem, proruská domobrana sílí

  • 1498
Vyostřená konfrontace na Krymu zvýšila napětí i v regionech na východě Ukrajiny, kde mluví značná část obyvatel rusky. V Doněcku zaútočil dav proruských radikálů na sídlo místní oblastní správy. V Charkově hlídkují členové proruské domobrany v hlavních ulicích.

Reportér agentury Reuters z tiskového centra ve čtvrtém patře budovy doněcké oblastní správy hlásil, že se domobrana zmocnila prvního podlaží, ale dál se nedostali - výtahy totiž nejezdily a schodiště byla uzavřená. Ve snaze dostat se dál radikálové vytloukli i okna ve druhém patře.

Útok je reakcí na výměnu doněckého gubernátora, jímž se o víkendu z vůle nové kyjevské vlády stal Sergej Taruta. Dosavadní proruský gubernátor Andrej Šišackij byl z funkce odvolán.

Podle agentury Interfax průchod do objektu umožnili demonstrujícím radikálům policisté. Pod tlakem událostí zastupitelstvo dosadilo do funkce gubernátora znovu Šišackého, Taruta v obsazené budově nebyl.

V Charkově, dalším z východoukrajinských velkoměst, se zformovala společenská organizace "Na obranu Charkova", jejíž členové hlídkují v hlavních ulicích. Podle místních zpravodajských serverů nechtějí dopustit, aby se v Charkově opakovaly "výtržnosti výrostků z Pravého sektoru".

Ve městě se během uplynulých týdnů několikrát změnil poměr sil, celý týden měli radnici pod kontrolou stoupenci nového vedení v Kyjevě. Nyní je ale Charkov v moci proruských radikálů v čele se starostou Gennadijem Kernesem, který vyzval spoluobčany k obraně města před extremisty.

V potyčkách v Charkově byly v posledních dnech zraněny desítky lidí, uvedla agentura Reuters. Kyjev z organizování proruských demonstrací viní Moskvu, která kvůli tomu údajně přes hranice posílá i svoje lidi.

Útok na Krym začne v úterý ráno, varuje Rusko

Na samotném Krymu pokračují horečná jednání o budoucí úpravě "státoprávních poměrů". Podle ukrajinských zákonů je Krymský poloostrov autonomní republikou. Největší město Sevastopol, sídlo ruské černomořské flotily, jeho součástí ale formálně není a má status zvláštního samosprávného území.

Poslanci autonomního sněmu nyní navrhují, aby se Sevastopol stal součástí krymské autonomie. Krok, v jehož důsledku by se připravované krymské referendum týkalo i Sevastopolu, má podporu šéfa parlamentu Vladimira Konstantinova.

Referendum o budoucnosti Krymu, které Kyjev neuznává, se má na poloostrově konat 30. března. Obyvatelé Krymu mají rozhodnout i o zavedení moskevského času.

Velitel ruské Černomořské flotily dal v úterý odpoledne ukrajinským vojákům na Krymu ultimátum, aby se vzdali do úterních 04:00 SEČ, jinak se stanou terčem útoku. Černomořská flotila se základnou v krymském přístavu Sevastopol už kontroluje většinu ukrajinského Krymského poloostrova. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk ovšem v Kyjevě prohlásil, že "žádný ruský pokus uchvátit Krym neuspěje" (více čtěte zde).

Medveděv chce most na Krym, u průlivu se hromadí tanky

Ruský premiér Dmitrij Medveděv v pondělí vydal příkaz k ustavení organizace, která bude řídit budování mostu přes Kerčský průliv oddělující východ Krymu od ruské pevniny. Podle aktuálních zpráv ukrajinských pohraničníků obsadila kerčský přístav na ukrajinském břehu průlivu ruská armáda a na opačné ruské straně se hromadí ruská bojová vozidla.

Most přes Kerčský průliv je letitým projektem, který má kořeny ještě v sovětské éře. Dohoda o jeho vybudování byla součástí balíku dohod, které koncem loňského roku podepsal tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč s Moskvou výměnou za odvolání ukrajinského podpisu pod smlouvou o přidružení k Evropské unii.

Vývoj na Krymu od středověku po současnost:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue