Moderátorka večera Ellen DeGeneres roznáší hostům pizzu, Brad Pitt podává talíře. (2. března 2014) | foto: Reuters

GLOSA: Nemravný Vlk z Wall Street by na krotké oscarové slávě zacláněl

  • 30
Režisér Martin Scorsese dostal na udílení Oscarů kousek pizzy. Víc nic. Jeho Vlk z Wall Street neproměnil z pěti nominací ani jednu. Sice to platí i pro krimi Špinavý trik, které naprázdno vyšumělo dokonce deset šancí, ale nestačí říci, že od komedií si Americká filmová akademie drží prostě odstup.

Předávání Oscarů

Ve srovnání se Špinavým trikem je Vlk z Wall Street strhující podívanou s vynikajícími řemesly. Jenže také zábavou, jež nepěstuje ušlechtilost, která vynesla na výsluní protirasové drama 12 let v řetězech, ani oslavu lidské nezdolnosti jako Gravitace.

Pravda, požitkářský makléř z Wall Street se též nevzdává, ale na rozdíl od svých filmových rivalů nezosobňuje dobro; naopak. Amerika vyčetla Scorsesemu, že prý obhajuje nemravného podvodníka, ačkoli režisér neudělal nic víc, než že si nehrál na soudce.

Nespoutaný burzovní vlčák by asi na krotkém oscarovém večírku zacláněl, ale na druhou stranu by se tu nudil. Třem a půl hodinám umírněného vtipu a zajíkavé vzletnosti chyběl tentokrát opěrný bod, okamžik, na nějž by se vzpomínalo jako na smršť muzikálových čísel či prostořeké narážky z minulých let.

Možná 86. ročník Oscarů vstoupí do dějin díky ekologicky šetrnému smokingu, šatům a lodičkám, v nichž se dostavili Kellan Lutz a Olga Kurylenko. Ale co má průkopnická zelená móda na červeném koberci společného s filmem?

Trailer k filmu Vlk z Wall Street

29. prosince 2013