Kyjev ztrácí Krym, mobilizuje armádu. Země se chce bránit a volá o pomoc

  • 6511
Ukrajinská armáda povolala vojenské zálohy a chystá se na ruský útok. Uzavřela také vzdušný prostor pro vojenská letadla. Proruská autonomní vláda Krymu převzala téměř všechny ozbrojené složky. Ruské jednotky postupně přebírají vojenské i klíčové civilní objekty na Krymu a centrální Ukrajinská vláda už na poloostrově postupně ztrácí vliv. Ukrajinský premiér Jaceňuk Rusko obvinil z vyhlášení války.

Premiér Arsenij Jaceňuk prohlásil, že ze strany Ruska už nejde o pouhou hrozbu, ale vyhlášení války. "Ve skutečnosti je to vyhlášení války mé zemi. Vyzýváme Putina, aby stáhl svá vojska z této země a ctil bilaterální dohody," řekl Jaceňuk.

Ukrajinský velvyslanec při OSN Jurij Serhijev uvedl, že Ukrajina je připravena bránit se ruskému útoku. Jestliže ale Moskva své vojenské aktivity rozšíří, Kyjev podle něj požádá o vojenskou pomoc ostatní země světa.

"Chystáme se demonstrovat, že máme kapacity na to, abychom se bránili, jak dnes rozhodl parlament," řekl Serhijev. "Pokud se ale situace bude dále zhoršovat tím, že počty ruských vojáků každou hodinou rostou, přirozeně požádáme o vojenskou podporu a další druhy pomoci."

Proruská autonomní vláda Krymu převzala téměř všechny ozbrojené složky. Velitel ukrajinského námořnictva Denys Berezovskyj, kterého ukrajinský prezident Turčynov jmenoval v sobotu, se přidal na stranu proruského Krymu.

Ukrajina už povolala do zbraně všechny vojenské zálohy. Ukrajinští vojáci jsou už od soboty v bojové pohotovosti. "Je nezbytné zajistit, aby byly ukrajinské jednotky připraveny k boji, co nejdříve to bude možné," uvedl na tiskové konferenci Andrij Parubij, šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany. 

Ministerstvo obrany podle Parubije "zorganizuje a provede výcvik s nezbytným počtem lidí" ve věku do čtyřiceti let. Ukrajina rezervy povolává s cílem zajistit svou bezpečnost a územní celistvost poté, co "Rusko porušilo bilaterální dohody mimo jiné týkající se černomořského loďstva", uvedl Parubij. Ukrajina se také chce obrátit na Spojené státy a Británii s žádostí o pomoc se zajištěním bezpečnosti Ukrajiny.

Úřadující prezident Oleksandr Turčynov oznámil, že Ukrajina uzavřela svůj letecký prostor pro všechna vojenská letadla. Mezinárodní společenství vyzval, aby podniklo "skutečné kroky" na pomoc Ukrajině.

Budeme ukrajinské občany chránit, prohlásil úřadující prezident:

Hrozí vám izolace, varoval Obama Rusko

Stovky ruských vojáků se podle agentury AP přesunuly ze Sevastopolu do krymské metropole Simferopolu. Konvoj podle reportérů AP zahrnoval 12 nákladních vojenských aut s vojáky, jedno obrněné vozidlo a dvě sanitky. 

List Ukrajinska pravda s odkazem na očité svědky napsal, že se Rusové chystají obsadit ukrajinskou základnu v Sevastopolu. Mezitím ale podle Rustama Temirgalijeva oddíly krymské domobrany zablokovaly vzletové dráhy všech krymských letišť. 

Krymská vláda prý rovněž převzala kontrolu nad ukrajinskými policejními útvary v autonomní republice a úřadovnou ukrajinské prokuratury. Na stranu autonomní vlády podle krymského vicepremiéra přecházejí i útvary protivzdušné obrany ukrajinské armády, které jsou na poloostrově.

Dění na Krymu

Kvůli vojenské intervenci Ruska na Ukrajině v sobotu mimořádně zasedala Rada bezpečnosti OSN.  Spojené státy vyzvaly k urychlenému vyslání mezinárodních pozorovatelů na Ukrajinu (o jednání Rady bezpečnosti čtěte zde).

Americký prezident Barack Obama v sobotu telefonicky mluvil s Putinem a vyzval ho, aby Rusko stáhlo své vojáky na základny a "zdrželo se jakéhokoli vměšování na Ukrajině". Obama také Putina varoval před politickou i ekonomickou izolací, která Rusku hrozí, pokud bude pokračovat v porušování mezinárodního práva. 

Ruský prezident ale reagoval slovy o "provokacích a kriminálních činech ultranacionalistických elementů, povzbuzovaných současnou ukrajinskou vládou". Rusko podle něj má právo hájit zájmy Moskvy a etnických Rusů žijících na Ukrajině. Rusové jsou podle Putina v přímém ohrožení života a Rusko si vyhrazuje právo zasáhnout, pokud se násilí na východě Ukrajiny a na Krymu rozšíří (více čtěte zde).

Historie Krymu. Od nadvlády Tatarů po Chruščova a rozpad SSSR:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue