Jaromír Jágr se žene za pukem v utkání s NY Islanders. Jeho akci sleduje Kyle

Jaromír Jágr se žene za pukem v utkání s NY Islanders. Jeho akci sleduje Kyle Okposo. | foto: AP

Jágr vstřelil svůj 700. gól v NHL. A už se chystá na osmistovku

• 126
Jaromír Jágr se stal sedmým hokejistou v historii v NHL se 700 góly na kontě. Jubilejní trefu zaznamenal útočník New Jersey v sobotním utkání na ledě New York Islanders, když ve 24. minutě zvýšil vedení hostů na 2:0. Nakonec se jednalo o gól vítězný, duel skončil 6:1.

Jágr dal památnou branku po své typické akci. Vybruslil si z levé strany před branku, a i když se mu střela nepovedla, od brusle jednoho z domácích hráčů se puk odrazil za záda brankáře Jevgenije Nabokova.

Slavný kladenský odchovanec, který nedávno oslavil 42. narozeniny, se dostal do vybrané společnosti. Alespoň 700 branek před ním v základní části NHL nastříleli Wayne Gretzky (894), Gordie Howe (801), Brett Hull (741), Marcel Dionne (731), Phil Esposito (717) a Mike Gartner (708).

"Samozřejmě je to něco mimořádného, je to pořádné číslo. Moc lidí 700 gólů nedalo. A je to tím výjimečnější, že jsme dokázali vyhrát," uvedl Jágr po zápase. "Teď budu potřebovat ještě dva roky, abych dosáhl 800 branek. Vy se tomu smějete? Já se budu smát pak," žertoval s novináři.

Necelých pět minut po svém gólu navíc Jágr v přesilovce spolu s Patrikem Eliášem připravil branku pro obránce Marka Židlického a připsal si asistenci s pořadovým číslem 1 040. Tím se v historické tabulce nejlepších nahrávačů vyrovnal devátému Dionneovi. Židlický i Eliáš ještě asistovali v poslední minutě u branky Erica Gelinase v přesilovce pět na tři.

Pro Jágra to byl devatenáctý gól v sezoně, v níž je jasně nejproduktivnějším hráčem Devils. Islanders jsou pro olympijského vítěze z Nagana oblíbeným soupeřem. Během 20 sezon v NHL jim v 101 zápasech nastřílel 61 branek a na dalších 87 nahrál.

Islanders jakoby 700. branky přitahovali. Na Long Islandu pokořil tuto hranici v lednu 1991 Gretzky a proti stejnému soupeři se to povedlo i Dionneovi v říjnu 1987.

Dalším jubilantem večera byl také Alexandr Ovečkin, který se dvěma góly podepsal pod vítězství Washingtonu v Bostonu 4:2 a má na kontě 800 bodů v NHL. Ruský kanonýr si připsal 43. trefu v sezoně, celkem jich dal v zámořské soutěži už 414.

Výborný Pavelec dotáhl Winipeg k výhře

Ondřej Pavelec dostal na ledě Nashvillu jen jednu branku ze čtyřiceti střel a dovedl Winnipeg k výhře 3:1. Kladenský odchovanec, který byl vyhlášen první hvězdou zápasu, po olympijské přestávce vychytal týmu v obou utkáních vítězství. I díky jeho zásahům se Jets v Západní konferenci bodově dotáhli na poslední postupové místo do play off.

Pavelec po návratu ze Soči, kde byl ve čtvrtfinále po čtvrtém gólu střídán, září. V předchozím utkání byl jedním z hlavních strůjců vítězství nad Phoenixem v nájezdech, jeho neoblíbené disciplíně. V sobotu byla zase domácímu Nashvillu marná střelecká převaha (40:20). "Věřte tomu nebo ne, ale chytá stejně jako před olympijskou přestávkou. Měl tam hodně dobrých zápasů a občas ještě zachytal jako dneska," řekl trenér Paul Maurice.

Pavelec se blýskl několika výbornými zákroky. V první třetině se za bezbrankového stavu rychle přesunul na dorážku Davida Legwanda, který poté padl na led a nevěřil, že nedal gól. Ve druhé zastavil Pavelec samostatný únik Viktora Stalberga a v závěru uchránil těsné vedení při přečíslení domácích dva na jednoho.

"Předvedl několik skvělých zásahů. Ale počínali jsme si taky dobře při čištění prostoru před ním a nepouštěli jsme soupeře do opakovaných dorážek. Každopádně byl dnes naším nejlepším hráčem," podotkl kouč Jets, za které si připsal přihrávku u rozdílové branky Michael Frolík.

Palát si připsal dvě asistence

Český útočník Ondřej Palát dvěma asistencemi podpořil výhru Tampy Bay 4:2 na ledě Dallasu. V obou případech z jeho přihrávek těžil skórující Martin St. Louis, jenž ve druhé minutě tečí otevřel gólový účet utkání a v prostřední třetině ze samostatného úniku zvyšoval na 3:0. Domácí poté v závěru druhé části slepenými góly snížili na rozdíl jedné branky, ale poslední slovo měli hosté.

Pod širým nebem vládlo Chicago

S neustálým sněžením se v utkání pod širým nebem lépe vypořádalo domácí Chicago, které porazilo Pittsburgh 5:1. Na stadionu Soldier Field, který je domovem Chicaga Bears v lize amerického fotbalu NFL, zářil zejména Jonathan Toews. Kanadský útočník se před více než šedesáti tisíci diváky blýskl dvěma góly a jednou přihrávkou. Asistencí se na výhře Blackhawks podílel i český obránce Michal Rozsíval.

"Připadalo mi, že jsme byli schopní skórovat pokaždé, když se k nám dostal puk. Upřímně řečeno, měl jsem pocit, jako bychom hráli někde na dvorku," řekl Toews, jenž i v nepříznivých klimatických podmínkách prokázal svou šikovnost. Při průniku do útočného pásma si udělal tréninkový kužel z Brookse Orpika a zakončením mezi betony zvýšil na 2:0.

Padající sníh komplikoval hokejistům hru, hostující kouč Dan Bylsma se ale na vrtochy počasí nevymlouval. "Venku nebo v hale, ve sněhu nebo bez, to je jedno. Bez ohledu na podmínky, oni byli lépe připraveni," uvedl. Zápas nedohrál Marián Hossa, kterého v první třetině tvrdě narazil Craig Adams.

Výsledky NHL

Boston - Washington 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)
31. Bergeron, 38. S. Thornton - 19. a 23. Ovečkin, 31. Ward, 51. Fehr. Střely na branku: 38:31. Diváci: 17 565.

NY Islanders - New Jersey 1:6 (0:1, 1:4, 0:1)
27. Okposo - 5. Henrique, 24. Jágr, 25. Clowe, 29. Židlický (Jágr, Eliáš), 35. Fayne, 60. Gelinas (Židlický, Eliáš). Střely na branku: 19:35. Diváci: 15 512.

Philadelphia - NY Rangers 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)
8. Lecavalier, 9. Couturier, 34. Simmonds, 57. L. Schenn - 25. Kreider, 32. Brassard. Střely na branku: 31:35. Diváci: 19 988.

Columbus - Florida 6:3 (2:1, 2:2, 2:0)
8. Umberger, 12. Atkinson, 31. Savard, 40. Anisimov, 59. Foligno, 60. Calvert - 14. Matthias, 27. Bjugstad, 32. Bergenheim. Střely na branku: 37:20. Diváci: 15 441.

Nashville - Winnipeg 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
50. Moser - 26. O. Jokinen, 39. Ladd (Frolík), 57. Setoguchi. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 97,5 procenta. Střely na branku: 40:20. Diváci: 17.113.

Dallas - Tampa Bay 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)
36. Roussel, 39. Fiddler - 2. a 35. St. Louis (na obě Palát), 13. Thompson, 48. Salo. Střely na branku: 41:21. Diváci: 15.897.

Los Angeles - Carolina 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
20. M. Richards, 49. Martinez, 59. Justin Williams - 20. Sekera. Střely na branku: 31:25. Diváci: 18.118.

Montreal - Toronto 4:3 v prodl. (2:1, 0:0, 1:2 - 1:0)
15. a 64. Pacioretty, 13. Galchenyuk, 51. Subban - 18. a 46. Van Riemsdyk, 48. Kessel. Střely na branku: 30:25. Diváci: 21.273.

Chicago - Pittsburgh 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
31. a 58. Toews, 16. Sharp, 37. Versteeg, 54. Bickell (Rozsíval) - 47. J. Neal. Střely na branku: 40:32. Diváci: 62.921.

Edmonton - Calgary 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
50. Perron - 11. a 62. Monahan (na druhou Šmíd). Střely na branku: 22:30. Diváci: 16.839.