Ruské vojenské vozy na Ukrajině.

Ruské vojenské vozy na Ukrajině. | foto: Reuters

Situaci na Krymu by uklidnil „menší vojenský kontingent“, zní z Ruska

  • 2742
Dvacet ruských vojáků se pokusilo ovládnout základnu protivzdušné obrany na západě krymského poloostrova, uvedla agentura Interfax. Zpráva nemluví o žádném střetu ani obětech, na místě se prý vyjednává. Ruská duma vyzvala prezidenta Vladimíra Putina, aby podnikl kroky ke stabilizaci situace v regionu.

"Výbor dumy přijal výzvu adresovanou ruskému prezidentovi, ve které ho zákonodárci žádají, aby přijal opatření ke stabilizaci situace na Krymu a aby využil veškeré možnosti k ochraně obyvatel Krymu před tyranií a násilím," prohlásil předseda ruské dolní sněmovny Sergej Naryškin.

Šéfka horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková krátce poté podle agentury Reuters prohlásila, že by situaci na Krymu mohlo vyřešit vyslání "menšího vojenského kontingentu". Rozmístění ruských vojáků by ale prý bylo jen z z bezpečnostních důvodů.

Na Krymu se proruští ozbrojenci v sobotu zmocnili letiště u města Kirovskoje, které slouží hlavně vojenským účelům. O jeho ovládnutí informovala agentura Interfax. 

Ozbrojenci už dříve obsadili vojenské letiště Belbek poblíž Sevastopolu a kontrolují i mezinárodní letiště v Simferopolu, hlavním městě regionu. Právě Simferopol v sobotu kolem poledne ohlásil uzavření leteckého prostoru, informuje agentura Reuters.

Šéf autonomní vlády na ukrajinském Krymu Sergej  Aksjonov oznámil, že příslušníci ruské černomořské flotily na Krymu střeží některé z klíčových budov.

Už ráno se objevily informace, že Aksjonov převzal kontrolu nad bezpečnostními silami v oblasti a požádal o pomoc ruského prezidenta Vladimira Putina. "S vědomím své odpovědnosti za životy a bezpečnost občanů žádám ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc se zajištěním míru a klidu na území autonomní republiky Krym," uvedl Aksjonov v prohlášení.

Ruská federace nenechá Aksjonovovu žádost o zajištění klidu a míru bez odezvy a záležitost prověří, uvedl podle agentur RIA Novosti a Interfax nejmenovaný představitel Putinovy administrativy. 

Podle ukrajinského ministra obrany Ihora Teňucha hranice překročilo dalších šest tisíc ruských vojáků, uvedla agentura Reuters. Už v pátek na vojenském letišti v Gvardijsku přistály ruské letouny IL-76.

Aksjonov dále uvedl, že přebírá velitelské pravomoci nad ukrajinskými jednotkami ministerstva vnitra, kontrarozvědkou SBU, námořnictvem, sbory civilní ochrany a dalšími silami rozmístěnými na Krymu. "Kdo toto nepřijímá, toho prosím, aby službu opustil," dodal.

Ukrajinská armáda má pohotovost

Podle agentury Reuters uvedla Ukrajina armádu v oblasti do pohotovosti. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk mezitím opětovně vyzval Moskvu, aby se zdržela všech vojenských přesunů na Krymu.

"Je nepřijatelné, když ruská obrněná vozidla jsou v centrech ukrajinských měst," citoval Reuters Jaceňuka před schůzkou vlády v Kyjevě. Podle vlády Rusko přispívá k napětí na poloostrově.

Předseda krymské vlády také oznámil, že se referendum o budoucnosti autonomní republiky Krym přesouvá z 25. května, kdy se mají konat i ukrajinské prezidentské volby, na 30. března. Odůvodnil to údajnou naléhavostí referenda.

Aksjonov kritizoval ukrajinskou vládu v Kyjevě za to, že porušila ústavu autonomního Krymu, neboť bez konzultací s jeho představiteli jmenovala nového policejního šéfa. Ukrajinský parlament spolu s novou vládou po sesazení proruského prezidenta Viktora Janukovyče provádí rozsáhlé změny na vrcholných postech v zemi, odvolán byl například náčelník generálního štábu nebo šéf bezpečnostní rady státu.

Krym, kde žije převážně ruskojazyčné obyvatelstvo, ale s novým politickým směřováním Ukrajiny nesouhlasí a hrozí přičleněním poloostrova k Rusku. Moskva má v krymském Sevastopolu pronajatou vojenskou základnu, kde sídlí ruská černomořská flotila. V posledních dnech z Krymu přicházejí zprávy o sporných přesunech ruských vojáků, což v Kyjevě i na Západě vyvolává obavy z možného ruského vojenského zásahu. Moskva nicméně odmítá, že by připravovala intervenci.

Agentury zveřejnily záznam kamer z obsazení krymského parlamentu neznámými ozbrojenci:

28. února 2014

Proruští ozbrojenci v noci na čtvrtek obsadili krymský regionální parlament a budovu místní vlády a vyvěsili zde ruské vlajky.

Prozatímní ukrajinský prezident Turčynov obvinil Rusko z agrese. Vladimir Putin podle něj na Krymu sleduje stejný scénář, který v roce 2008 předcházel válce v Gruzii.

Ruská vojenská loď hlídkující u břehu Krymu:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue