Na Krymu přistály ruské iljušiny, Kyjev obvinil Putina z provokací

  • 1581
Napětí na Krymu stoupá. Na vojenském letišti v Gvardijsku přistály ruské letouny IL-76. Prozatímní ukrajinský prezident Turčynov obvinil Rusko z agrese. Vladimir Putin podle něj na Krymu sleduje stejný scénář, který v roce 2008 předcházel válce v Gruzii.

Prozatímní prezident Oleksandr Turčynov vyzval ruského prezidenta, aby zastavil vojenské provokace na Krymu, přistoupil k jednání a okamžitě odvolal veškeré jednotky.

"Rusové poslali na Krym jednotky...pracují na scénáři, který je naprosto analogický k Abcházii. Nejdříve podnítí vojenský konflikt a poté začnou obsazovat území," prohlásil Turčynov. Narážel tak na krátký konflikt mezi Ruskem a Gruzií, během nějž se od zakavkazské republiky odtrhly dvě separatistické provincie - Jižní Osetie a Abcházie.

"Osobně jsem apeloval na prezidenta Putina, aby okamžitě zastavil vojenskou provokaci a stáhl jednotky z autonomní republiky Krym...Je to otevřená agrese vůči Ukrajině," řekl dočasný prezident před novináři a dodal, že ukrajinské jednotky na ruské provokace nebudou reagovat.

Informaci o ruských dopravních letounech přistávajících na Krymu potvrdil agentuře AFP zástupce ukrajinského prezidenta na Krymu Serhij Kunicyn. Podle něj v Gvardijsku přistálo třináct iljušinů, přičem v každém bylo 150 ruských výsadkářů. "Jsme dnes svědky invaze ruské armády... Vzdušný prostor na Krymu je uzavřen kvůli přistávání velkého počtu ruských letadel a vrtulníků," sdělil Kunicyn.

Podle svědků do krymského Simferopolu také míří konvoj ruských obrněných vozidel, uvedla stanice BBC. Pohyb devítičlenného konvoje ruských obrněných a nákladních vozidel potvrzují také reportéři agentury AP. Spatřili je na silnici mezi černomořským přístavem Sevastopolem a Simferopolem, správním centrem autonomní oblasti Krym.

Na vojenské letiště Belbek v Sevastopolu pronikli ráno neznámí ozbrojenci. Podle některých informací jsou to příslušníci proruských milic, některá média však spekulují, že muži v uniformách bez jakýchkoliv insignií jsou přímo ruští vojáci.

Ozbrojenci v Belbeku odpoledne posílili své řady. Informovala o tom agentura Interfax, podle níž je nyní na vojenském letišti kolem 400 mužů se zbraněmi. "Obsadili ranvej a pohyb všech letadel se zastavil," uvedl agentura.

Vzdušný prostor uzavřen

Největší ukrajinská letecká společnost Ukrainian International odpoledne oznámila, že vzdušný prostor nad poloostrovem převážně obývaným etnickými Rusy byl uzavřen. Potvrzují to také údaje letového serveru flightradar24.com, podle nichž se letadla Krymu vyhýbají.

Agentura Interfax již dříve uvedla, že v pátek na lince mezi Kyjevem a Simferopolem nevzlétla žádná letadla. Vedení letiště v Simferopolu to však popřelo s tím, že pouze jediný spoj z Kyjeva byl zpožděn, ostatní přílety a odlety se uskutečnily bez jakýchkoli problémů.

Napětí v pátek také přiživily informace, že na ruské základně v Sevastopolu přistála nejméně desítka ruských vrtulníků. Ukrajinští pohraničníci také hlásí, že v těsné blízkosti krymského letoviska Balaklavy od rána setrvává ruská raketová loď Ivanovec.

Ukrajinská diplomacie kvůli přistání ruských vrtulníků vznesla vůči Moskvě oficiální protest. Kyjev si stěžuje, že Rusko narušilo jeho vzdušný prostor a porušilo podmínky smlouvy o pronájmu námořní základy v Sevastopolu.

Spojené státy vyzvaly Rusko, aby se z Krymu stáhlo. Zároveň volají po naléhavé mezinárodní zprostředkovatelské misi. Podle agentury Reuters to oznámila v New Yorku velvyslankyně USA v OSN Samantha Powerová.

Situací na Ukrajině se ještě v pátek bude zabývat Rada bezpečnosti OSN. Není však jasné, zda se setkají zástupci všech 15 členských států RB OSN.

Napětí na poloostrově v Černém moři eskalovalo poté, co ze země prchl prezident Viktor Janukovyč a vlády se chopila opozice. Janukovyče svrhly tříměsíční demonstrace v centru Kyjeva, které minulý týden přerostly v krvavé srážky mezi demonstranty a policií. Během krveprolití v Kyjevě zahynulo téměř sto lidí.

U pobřeží Krymu hlídkuje ruská válečná loď:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue