Plzeňští fotbalisté se radují z gólu.

Plzeňští fotbalisté se radují z gólu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň ani Sparta nezářily, ale vyhrály. Cenné body mají Slavia i Brno

• 25
Nebyla to z jejich strany oslava fotbalu, ale plzeňští fotbalisté svůj zápas 18. kola první ligy zvládli. A tak za týden do šlágru na Spartě půjdou s pětibodovým mankem, který je mezi oběma elitními týmy už od podzimu.

"Jelikož ztrácíme pět bodů, musíme udělat všechno proto, abychom na Spartě vyhráli," vyhlásil plzeňský trenér Dušan Uhrin mladší.

Plzeň v neděli večer nebyla výrazně lepší než nováček ze Znojma, ale díky pohotovosti v pokutovém území vyhrála 3:2. Dva góly dal krátce po půli střídající Wágner. Hosté pak snížili na 1:3 a v 90. minutě dali dokonce druhý gól. V nastavení však už plzeňskou výhru neohrozili.

Ani vedoucí Sparta proti druhému nováčkovi nebyla přesvědčivá, v malém derby na Bohemians trefil tři body kapitán Lafata až v 74. minutě, kdy hlavou skóroval na 2:1.

Boj o titul

Sparta se k povinnému vítězství nad posledním týmem tabulky protrápila. Sice ovládla úvod, měla šance, šla do vedení po pěkné akci Hušbauera. Jenže pak Kadeřábek nedoskočil centr, nechal za sebou volného Lietavu, který s pomocí hostujícího Holka vyrovnal.

Malé derby se zvrhlo ve velký boj. Domácí sehráli s favoritem vyrovnaný zápas, v 73. minutě běželi do nadějného brejku, ale Hora nepřihrál a vystřelil nepřesně. Z následného útoku rozhodl na druhé straně hlavou kapitán Lafata.

"Předpokládali jsme, že zápas na Bohemce pro nás bude náročný. Vlastně ani nepamatuju, kdy to tady bylo jednoznačné. Vždycky to bylo vypjaté malé derby. A jsme rádi, že jsme to zvládli," řekl sparťanský kouč Vítězslav Lavička.

Zápas Plzně měl jiný průběh: favorit vedl 3:0, ale pak polevil. Přitom Znojmo už během první půli mělo několik nadějných možností, ale domácí podržel Bolek,nebo hosté v koncovce selhali. Za nepříznivého stavu se nevzdali a ještě udělali ze zápasu drama, byť jen na poslední minuty.

Boj o poháry

Před týdnem Teplice podlehly Dukle, která je přeskočila a dostala se na třetí příčku. Ale po druhém jarním zápase jsou třetí opět Teplice. Ty si totiž snadno poradily s Olomoucí, doma ji smetly 4:0 a měly i další šance. Góly rozdělily rovnoměrně do obou poločasů.

"Ze zápasu jsme měli trošku respekt. Za výhrou jsme šli od první minuty, hru jsme od začátku kontrolovali a zaslouženě vyhráli," pochvaloval si teplický kouč Zdeněk Ščasný.

Jeden bod za Teplice a o skóre před Duklu na čtvrté místo poskočila Mladá Boleslav, která v dohrávce porazila Slovácko 2:0. Trenér Karel Jarolím si tak užil úspěšnou domácí premiéru ve středočeském klubu.

Boj o záchranu

Jen Slavia a Brno ze zástupu ohrožených týmů v 18. kole zvítězily. Z mužstev, která bojují o záchranu, nebodovali Bohemians, Ostrava, Příbram ani Jihlava.

Slavia po výprasku 1:5 v Olomouci zabrala a porazila už v pátek Duklu 2:1. Bohemians si proti Spartě dlouho dělali naději na bod, ale prohráli a zůstali poslední.

"Když chcete uhrát se Spartou výsledek, musíte mít den D, ten jsme až tak neměli. Musíte udělat minimum chyb a my ve druhé půli nějakou udělali," konstatoval Jozew Weber, trenér Bohemians.

Jelikož Brno bodovalo, ztráta Bohemians na příčku znamenající záchranu o kousek narostla - na dva body. Brno vyhrálo v přímém souboji dvou týmů, které hrají o záchranu. O vítězství nad Příbramí rozhodlo už v úvodu utkání.

To Jablonec, tým ze středu tabulky, zdolal předposlední Ostravu až brankou sedm minut před koncem. Jediným střelcem utkání byl po rohu stoper Beneš.

O vyrovnanosti ligy svědčí následující příběh: týmy, které před týdnem zářily, tak v druhém jarním kole zklamaly. Olomouc po vítězství 5:1 nad Slavií, podlehla v Teplicích vysoko 0:4. Teplice přitom prohrály jasně na Dukle 1:3, která po nepřesvědčivém výkonu nyní neuspěla na Slavii...