Činoherní studio míří k záchraně, vedení města zřejmě navrhne dotaci

  • 13
Ve více než měsíční krizi kolem ústeckého Činoherního studia došlo ke zlomu. Rada města by na pondělním jednání zastupitelstva měla navrhnout dotaci, která by umožnila souboru začít hrát. Radnice tedy nejspíš ustoupí od grantu, do něhož se soubor kvůli jeho nesplnitelnosti nepřihlásil a kvůli němuž na počátku února zastavil činnost.

"Vnímáme pozitivně zprávu z Činoherního divadla o.p.s., že je schopno realizovat svoji uměleckou činnost v roce 2014 i v letech následujících s ročním příspěvkem města ve výši 8 milionů korun. Návrh řešení bude předložen na pondělním zasedání zastupitelstva města," stojí v překvapivém oficiálním vyjádření města, které se v pátek odpoledne objevilo na webu magistrátu Ústí nad Labem.

Co se vlastně v posledních dnech stalo? Představitelé Činoherního studia v pátek informovali, že se v uplynulých dnech dvakrát setkali vyjednavači souboru a města. Rokování byla před veřejností a médii utajena, aby obě strany mohly v klidu diskutovat. Za město jednal radní Pavel Dlouhý (ČSSD) a zastupitel Jakub Zavoral (TOP 09), soubor reprezentovali mimo jiné člen bývalé správní rady divadla Jan Kvasnička či tajemnice souboru Jaroslava Kamešová.

"Cílem jednání bylo najít prostor pro kompromisní řešení, které by umožnilo co nejrychlejší obnovu činnosti divadla," sdělil Jan Kvasnička. Z jednání vzešel návrh dohody o šesti bodech, které mimo jiné zahrnovaly garanci 8 milionů pro činohru do konce roku, nástřel financování v příštích letech a změnu v řídících a kontrolních orgánech divadla.

Dohoda (ne)byla

Podle Kvasničky měl ve čtvrtek i za účasti vyjednavačů činohry projít návrh dohody radou města, aby se v pátek dopoledne představil jako řádná dohoda a vyřešení krize kolem Činoherního studia.

"Radní Dlouhý nám však zatelefonoval a sdělil nám, že je nevhodné, abychom na zasedání chodili," uvedla mluvčí divadla Jana Válková.

MF DNES radního Dlouhého zastihla, radní však nabídl zcela jinou verzi. "Zásadně dementuji, že jsme to měli projednávat v radě. Vzešlé teze nebyly ničím, co bychom mohli oficiálně projednávat," sdělil. Připustil jen, že zmíněné teze rozdal kolegům na papíře a tím to pro něj skončilo.

Navzdory zcela rozdílným pohledům na věc platí jedno. V pondělí se bude na zastupitelstvu o činohře jednat. "Pan primátor navrhne změnu programu a do programu bude zařazen bod Činoherní divadlo," sdělil radní Dlouhý.

Posun tkví v tom, že v oficiálním programu zasedání zastupitelstva bod Činoherní studio není a že ho tam radnice nakonec zařadí. 

Dotace ve výši 8 milionů omezí tvůrčí činnost

Jak však bude předložený návrh řešení na financování činohry konkrétně vypadat, lze spíš jen odhadovat. "Vedení města navrhne řešení," uvedl pouze Dlouhý. Ale z rozhovoru s ním vyplynulo, že základem návrhu by měla být dotace 8 milionů korun do konce roku, což přeci jen vzešlo z jednání během tohoto týdne. Zda návrh bude obsahovat i způsob zajištění peněz pro divadlo na další roky, není jasné.

Soubor přes rozdílné vnímání dění posledních dní a očividný rozpor s radním Dlouhým připustil, že za 8 milionů korun bude schopen obnovit činnost. "Na základě toho by divadlo muselo radikálně přizpůsobit svůj provoz, ale vedení divadla je připraveno k tomuto kroku přistoupit," sdělila MF DNES mluvčí Činoherního studia Jana Válková.

Poslední přímá dotace od města na rok 2013 byla 9,5 milionu korun, o níž už tehdy divadelníci mluvili jako o hraniční. Jak by tedy snížení na 8 milionů proměnilo provoz divadla? Omezení tvorby nových inscenací, personální zásahy a redukce hostujících herců a tvůrců. "A asi bychom museli přistoupit pro nás k velmi nepříjemnému kroku zvýšení vstupného zhruba o 20 procent," dodala mluvčí Válková.

Protože rada reprezentuje v zastupitelstvu sice nepřehlednou, ale přesto většinu, schválení financování by mělo projít. Pokud to tak dopadne, v řádů dnů od pondělí by mohlo po více než měsíci Činoherní studio opět začít hrát.