Kvalifikaci nemá 17 tisíc učitelů. Sedm tisíc musí odejít, bojí se Chládek

  • 596
Koncem roku by podle ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) mělo kvůli chybějící kvalifikaci ze školství odejít 7 000 učitelů. Nejhorší je situace na Karlovarsku a u učitelů odborných předmětů. V některých krajích je podíl nekvalifikovaných učitelů až třicet procent.

"Čísla jsou horší, než jsem čekal," komentoval Chládek výsledky šetření, které mělo zjistit konkrétní počet nekvalifikovaných učitelů. "Výsledky jsou alarmující, v některých krajích jako třeba Karlovarský, Středočeský, Liberecký, Ústecký a Praha, může dojít k velkým problémům. Divím se, že nikdo z mých předchůdců se tímto problémem dlouhodobě nezabýval," uvedl ministr.

Původní odhady mluvily o 11 až 13 tisících učitelů bez potřebné kvalifikace, což je asi deset procent všech vyučujících na základních a středních školách. Nedostatečnou kvalifikaci má ale celých 17 tisíc učitelů. Z toho jich však 6 tisíc zahájilo studium a další 4 tisíce jej zahájí během letošního roku.

Desetina učitelů nemá kvalifikaci

Právě zahájení studia do konce tohoto roku ukládá zákon jako podmínku, aby nekvalifikovaní vyučující mohli ve školách zůstat. Na dodělání kvalifikace měli učitelé deset let. Výjimku zatím mají jen kantoři starší 60 let a ti, kteří k 1. lednu 2005 měli nejméně 15 let praxe ve škole.

Odchod ze škol hrozí zhruba 2 500 učitelům z prvního stupně základních škol, 1 700 z druhého stupně a 2 300 učitelů ze středních škol. Problém je zejména u učitelů odborných předmětů, což bývají třeba vystudovaní inženýři, ale bez pedagogického vzdělání. Právě učitelé odborných předmětů, ale třeba i učitelé cizích jazyků, by mohli dostat časově omezenou výjimku ohledně doplnění vzdělání.

Hromadný odchod může ohrozit fungování škol

"Nejhorší situace je v Karlovarském kraji, pak v Ústeckém, Středočeském, v Praze a v Libereckém kraji," uvedl Chládek. Vysvětluje si to tím, že zejména v Karlovarském kraji je celkově malý podíl vysokoškoláků a kantoři tam navíc nemají dostupné kvalifikační vzdělávání. V Praze a ve středních Čechách prý zase mají vystudovaní pedagogové víc příležitostí najít si práci za lepší plat než ve školství.

"Kdyby nám skončili všichni, tak to může ohrozit chod škol," upozornil ministr. Příští týden proto bude jednat se školskými odbory a děkany pedagogických fakult. Týden nato pojede do oblastí, kde hrozí největší problémy, chce jednat s hejtmany, primátory a starosty. 

V oblastech, kde by hrozil masivní odchod učitelů, by měly být ustaveny komise složené z ředitelů škol, zástupce zřizovatelů, školských odborů a České školní inspekce, kteří by posuzovali konkrétní případy a rozhodovali, zda tito lidé mohou ve škole učit dál.

Chládek se chce také zaměřit na učitele na úřadech práce, kde jich je asi 6 000. "Aby 7 000 učitelů odešlo a 6 000 jich bylo na úřadech práce, to je něco špatně," dodal s tím, že chce tyto dva problémy řešit společně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue