Byla to má vláda, řekl Zeman o Rusnokově kabinetu. Kvůli zdraví cvičí

  • 89
Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro ČTK připustil, že přejal názvosloví novinářů a Rusnokovu vládu už označuje za svou a prezidentskou. Při dotazu, zda Hrad skutečně angažuje členy bývalého kabinetu, řekl, že budou externími poradci. "Budou to bývalí úspěšní ministři mé vlády," řekl prezident.

O tom, že na Hrad do nově posilovaného analytického odboru zamíří lidé z Rusnokovy vlády, informovala čtvrteční MF DNES. Na Hrad míří například exministři obrany, průmyslu a zahraničí Vlastimil Picek, Jiří Ciencala a Jan Kohout či exšéf Úřadu vlády Radek Augustin (více o posilách zde).

Podle prezidenta budou exministři externími poradci a budou působit zadarmo. Termínu prezidentská vláda už se u Rusnokova kabinetu nebrání.

"Víte, tady jsem přejal terminologii našich novinářů. Svým způsobem to opravdu byla prezidentská vláda, ale ne proto, že byla jmenována prezidentem, protože každá vláda je jmenovaná prezidentem, v tomto smyslu byste i Sobotkovu vládu mohl pokládat za prezidentskou, ale protože to byla nepolitická vláda, zatímco Sobotkova vláda vzešla z výsledků svobodných voleb," odpověděl na otázku, zda už Rusnokovu vládu považuje za svou.

Zeman dal na fyzioterapeuta Koláře a cvičí

K masarykovské tradici Hovorů z Lán, na kterou po Listopadu navázal Václav Havel a nyní též Miloš Zeman, by v mírné nadsázce mohly přibýt hovory z rotopedu. Prezident Zeman se tento nástroj rozhodl využívat pro rehabilitaci svého zraněného kolena. Nejvýše postavený český politik, dávající jindy na odiv nezdravý životní styl, také chodí plavat.

K fyzické aktivitě - činnosti, na kterou bylo Česko u prezidenta z dob Václava Klause zvyklé - se Zeman přiznal v rozhovoru pro ČTK. Dal na doporučení fyzioterapeuta Pavla Koláře, který radí i vrcholovým sportovcům. Léky na pobolívající koleno nebere, více mu vadí dlouhodobě snížená citlivost v nohou.

Na rotopedu a v bazénu Zeman dohání ztrátu sil z rekonvalescence po úrazu kolena. Tvrdí, že mu během několika týdnů na lůžku a později na invalidním vozíku atrofovaly svaly. Zmínil také, že ho trápí onemocnění nervů v nohou, kvůli kterému špatně chodí. Zřejmě to souvisí s cukrovkou, kterou prezident trpí.

"Cvičím na rotopedu, plavu v bazénu. Občas mě to pobolívá, ale to je dáno spíše těmi 70 lety než tím, že by se to koleno nehojilo," konstatoval prezident, který narozdíl od předchozího rozhovoru pro ČTK v nynějším interview nevykouřil jedinou cigaretu.

"Čistky neodsuzuji, ministr má právo na lidi, kterým věří"

V rozhovoru se prezident dotkl i aktuálních politických témat. Na adresu výměn státních úředníků spuštěných vládou Bohuslava Sobotky uvedl, že je neodsuzuje. "Jestliže někteří novináři odsuzovali takzvané personální čistky Rusnokovy vlády, tak já naopak vůbec neodsuzuji personální čistky Sobotkovy vlády, protože když přijdete do nějakého ministerského nebo jiného úřadu, tak se zcela logicky snažíte obklopit lidmi, kterým věříte," řekl.

Prezident přímo podpořil ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou, která nedávno zahájila řízení o odvolání šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala. "Pokud vám, jak mě paní ministryně informovala, váš podřízený odmítl vydat materiály nutné ke kontrole, tak se nechová jako podřízený. Takže já paní ministryni naprosto chápu," poznamenal (více o Zemanově podpoře Válkové zde).

Určité podpory se dočkal i lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka, který tento týden odvolal ředitele pozemkového úřadu Petra Šťovíčka. "Domnívám se, že pokud pan Šťovíček byl obviněn - a já nevím, jestli je to pravda - ze styků s panem Rittigem, zatímco já jsem se s panem Rittigem v životě nesetkal, tak je otázka, jestli on sám tyto kontakty nevyhledával. Pokud ano, je to špatně," řekl Zeman.

"Když se tohleto může stát člověku, který se v politice pohybuje 20 let, tak je logický závěr, proč by se to nestalo i jiným. Zda ti jiní náhodou sami nevyhledávají to společenství politických podnikatelů, ať už na golfových hřištích, v různých klubech a podobně," konstatoval ještě na Šťovíčkovu adresu prezident.

Kmotři jsou všude, vzkázal Zeman Sobotkovi a Babišovi

Okomentoval též dohady premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO) o tom, ve které straně je víc kmotrů.

"Uvědomte si, že nejsou jenom centrální kmotři, že jsou regionální kmotři: okresní kmotři a místní kmotři. To znamená, že když berete všechna tahleta tři patra dohromady, tak si myslím, že ty strany si nemají co vyčítat," řekl prezident, který jako příklad zmínil souzeného exhejtmana za ČSSD Davida Ratha a lobbistu Iva Rittiga, který čelí obvinění z praní špinavých peněz.

Problémem podle prezidenta je, že české politické strany mají na rozdíl od stran západoevropských států v průměru desetkrát méně členů v přepočtu na obyvatele. "A z toho samozřejmě logicky vyplývá, že tam není tak velký personální výběr na kandidátky a že to malé množství členů těžko může ovlivnit vliv takzvaných politických podnikatelů," soudí prezident.

Noví poradci budou pro prezidentskou kancelář dělat zadarmo, řekl Zeman:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video