SOUBOJ ČESKÝCH REPREZENTANTŮ. Tomáš Hübschman ze Šachtaru Doněck zpracovává míč před plzeňským Danielem Kolářem. | foto: Michal Šula, MAFRA

Vydřené štěstí. Padali jsme na držku, říkal plzeňský hrdina Kolář

• 38
Doněck (Od našeho zpravodaje) - Jeho gól to načal. Pak si Šachtar Doněck přestal tolik věřit, protože musel dohánět ztrátu. "Ale stejně to byl strašně těžký boj. Padali jsme na držku," prohlásil plzeňský záložník Daniel Kolář po vítězství 2:1.

Tip na zájezd

Vyrazte se podívat naživo na Ligu mistrů nebo Evropskou ligu. Nabídku zájezdů najdete na dovolena.idnes.cz

Už loni jste si zahráli osmifinále Evropské ligy. Řadíte postup přes Doněck výš?
Asi ne, protože jsme ve stejné fázi. Ale je to překvapení. Jestli ne pro vás, tak pro nás ano. Postup byl náš tajný sen, protože jsme věděli, jakou sílu Šachtar má. Ve druhém poločase ji ukázal v plné parádě.

Zatímco Neapol vás loni podcenila, Šachtar nikoli.
Nevím. Všechno jsou to top mužstva, která mají, na koho si ukážou. S Markem Bakošem jsme napočítali dvanáct Brazilců a všechno jsou to fantastičtí hráči. To si prostě v našich podmínkách nemůžeme dovolit.

Šachtar vás tlačil, střílel, kopal spoustu rohů. Jak bylo náročné to ustát?
Hodně. Fyzicky i psychicky. Oni nás zmáčkli a my měli velké štěstí. Ale štěstí přeje připraveným, ne?

To rozhodně, ale kdy jste opravdu uvěřil v postup?
Až když rozhodčí písknul konec, protože všichni jsme padali na držku. Pro Šachtar to byl zápas blbec. I kdyby hráli ještě jeden zápas, tak druhý gól nedají. Ale na to se historie neptá.

Už v poločase jste věděli, že soupeř musí skórovat třikrát. Museli jste i přesto zůstat opatrní?
To jsme museli být od začátku. Kdybychom dostali gól, byla by to pro nás velká komplikace. Naštěstí jsme splnili přesně to, co jsme si řekli. Hlavně v první půli jsme taktický plán dodržovali dokonale.

Ten taktický plán spočíval v čem?
Držet je co nejvíc od brány, neinkasovat a dát gól. Nebo nejlépe dva.

Když srovnáte oba zápasy proti Doněcku, nemáte pocit, že v odvetě byl soupeř zranitelnější, když nechal na lavičce Tomáše Hübschmana?
Nechci komentovat, s čím na nás vyrukoval Šachtar, spíš si myslím, že se jeho hra změnila kvůli tomu, že hrál doma. U nás spoléhal na zajištěnou obranu, tady ho dopředu hnali lidi. Oni jsou zvyklí doma vyhrávat.

To máte pravdu, naposledy tu v prosinci 2012 vyhrál Juventus Turín. Jak vám to zní?
Jo, dobrý... Ale na to se nehraje.

Vyřadili jste tým, který chtěl Evropskou ligu vyhrát. Kam tedy míříte?
Jen do dalšího kola, dál se nedíváme. Když už jsme se do osmifinále dostali, zkusíme urvat ještě něco a zlepšit koeficient pro český fotbal.

Loni jste v osmifinále skončili na Fenerbahce Istanbul. Možná i kvůli tomu, že jste podlehli přílišnému veřejnému očekávání. Jste poučení?
Neřekl bych, že bychom s Fenerbahce něco prošustrovali, jen jsme v odvetě dostali hrozně hloupý gól, což se ve vyřazovacích zápasech nemůže stát. Snad se tedy poučíme.